AdvertorialNárodní galerie Praha nabízí unikátní pohled na umění meziválečné Paříže
20. 2. 2025
Národní galerie Praha už jen pár posledních dní uvádí výstavu s názvem École de Paris: Umělci z Čech a meziválečná Paříž. Expozice se zaměřuje na významnou, ale dosud méně zmapovanou kapitolu českého umění ve Francii a nabízí pohled na umělce, kteří byli v tehdejší Paříži známější než v rodné zemi. Seznámit se blíže s jejich jmény, životy a dílem máte možnost do 2. března 2025 v prostorách pražské Valdštejnské jízdárny.
Foto: Národní Galerie
Výstava École de Paris: Umělci z Čech a meziválečná Paříž
Po první světové válce byla Paříž rušným centrem kosmopolitního uměleckého světa, kde se prolínaly různé styly a přístupy. A právě z tohoto čerpá výstava, která zavede návštěvníky do tehdejších galerií, salonů, na Montmartre i Montparnasse, mezi umělce, sběratele, ale i lidi žijící na okraji společnosti a prostitutky. Ukáže výjevy z kabaretů a cirkusů, portréty umělců, zátiší, městské i provensálské krajiny. Vedle připomínky tvůrců, kteří dominovali Paříži mezi dvěma světovými válkami, se však expozice zaměřuje také na témata a na styly, které utvářely jejich tvorbu a byly na tehdejší umělecké scéně velmi populární, tedy na moderní figurativní tvorbu a meziválečný neoklasicismus.
Foto: Národní Galerie
École de Paris: Umělci z Čech a meziválečná Paříž
Umělci, jejichž jména byla neprávem zapomenuta
„Ačkoli jména František Kupka, Josef Šíma, Jindřich Štyrský a Toyen jsou dnes nejčastěji spojována s českým uměním ve Francii, tehdejší pařížské publikum mělo zcela jiné favority. Kars, Coubine a Eberl byli mnohem známější a byli vystavováni v nejprestižnějších galeriích, vycházely jim monografie. V rámci této výstavy jejich umění znovu připomeneme a představíme jej českému publiku v širším kontextu pařížské školy,“ prozrazuje kurátorka výstavy Anna Pravdová. K vidění jsou i práce, které byly teprve nedávno objeveny v amerických sbírkách, a s touto expozicí se tak poprvé vracejí do Evropy. Jedná se například o soubor děl Othona Coubina, jež patřil sběrateli Leovi Steinovi, bratrovi slavné americké spisovatelky a básnířky Gertrude Steinové.
Foto: Národní Galerie
École de Paris: Umělci z Čech a meziválečná Paříž
Paříž jako symbol rozmanitosti a kreativity
„Tato přehlídka navazuje na předešlé výstavy českých umělců ve Francii, které Národní galerie Praha uvedla – Kupku, Šímu a Toyen,“ říká generální ředitelka Alicja Knast a dodává: „Vnímám pařížskou školu především jako silný symbol toho, jak mohou rozmanitost a svoboda podporovat mimořádnou kreativitu. A těší mne, že kromě děl už zmíněných umělců bude k vidění i tvorba Modiglianiho, Chagalla nebo například jedinečné Chany Orloff, francouzské sochařky ukrajinského původu.“ Avšak kromě děl těchto tří klíčových autorů výstava nabízí také práce jejich současníků, mezi nimi i světově známých jmen, jako jsou Amedeo Modigliani, Marc Chagall, Suzanne Valadon, Chaïm Soutine, Jules Pascin, Chana Orloff či Maurice Utrillo. A nechybí zde ani Brassaï, fotograf noční Paříže.
Foto: Národní Galerie
École de Paris: Umělci z Čech a meziválečná Paříž
Unikátní množství děl na jediném místě
Na jednom místě tak máte možnost zhlédnout celkově dvě stě sedmdesát děl včetně knih a grafických listů. Díla pocházejí z prestižních evropských muzeí (např. Musée d'art Moderne de Paris, Nouveau Musée National de Monaco, Musée de Montmartre či Musée de Grenoble), z nejvýznamnějších českých veřejných galerií a z řady zahraničních i tuzemských soukromých sbírek. Jeden a třicet děl pochází ze sbírek NGP. Přímo ve výstavě je otevřeno všem – bez rozdílu věku – interaktivní Studio, v němž se návštěvníci přenesou v čase o sto let zpět, a to přímo do prostředí pařížské kavárny, herny či do bytu sběratele umění.
Více informací o výstavě
École de Paris: Umělci z Čech a meziválečná Paříž, která se koná až do 2. března 2025 ve Valdštejnské jízdárně, získáte na stránkách
Národní galerie Praha.
Foto: Národní Galerie
École de Paris: Umělci z Čech a meziválečná Paříž