Odebírejte novinky Vogue

Obálka aktuálního čísla
Vogue CS do schránky. Poštovné zdarma.
Napište, co hledáte
Health

4 cool fitness trendy, které bude na podzim vaše tělo milovat

Soňa Hrabec Kotulková20. 9. 2024
Na podzim neměňte jen outfity, ale zaměřte se také na svou fitness rutinu. Se změnou ročního období si tělo pravidelný pohyb vysloveně žádá. Spolu s odborníky jsme pro vás vybrali ty nejlepší a nejmodernější pohybové trendy, se kterými vám to půjde (téměř) samo. 
Autor: Benedikt Renč for Vogue CS
Foto: Benedikt Renč for Vogue CS

Jak cvičit, když se mění sezona

Horké léto přechází do podzimu, což může být pro organismus velmi náročné období. Po dovolených si zvykáme na opětovný návrat do pracovního režimu, na změnu počasí a střídání teplot, na úbytek slunce, který může mít vliv na imunitu. Jak trénovat, abychom se ještě víc nevyčerpali? „Je důležité začínat s postupnou intenzitou i pravidelností. Cílem není strhat se hned první měsíc, protože tím by mohlo dojít k oslabení imunity. Na začátek doporučuji vyhradit si dvakrát týdně stejný čas, abyste si zajeli novou rutinu a návyky. Tělo se tak bude lépe adaptovat na cvičení, ke kterému pak postupně můžete přidávat další aktivity,“ vysvětluje trenér David Bokůvka ze Status Fit a doplňuje ho pohybový trenér Jan Kaňůrek, podle kterého v dnešní době pohyb chybí: „Opravdu je jedno, co děláte, jen se hlavně pohybujte. Protože jak se říká: Nepřestáváme se hýbat, protože stárneme, ale stárneme, protože se přestáváme hýbat.“

Jaké sporty si vybrat pro podzimní cvičení 

Trendy ve fitness se nyní zaměřují na zdraví, individuální přístup a na balanc. Stálou oblibu si od pandemie udržely online tréninky i domácí cvičení. Populární je například kalistenika (cvičení s vlastní vahou) na venkovních workout hřištích a velký boom zažívá také hybridní fitness. Například David Bokůvka se svými klienty dlouhodobě kombinuje tyto „trendy“, protože jsou efektivní a přinášejí pestrost pohybu. „Radost nám dělá, že čím dál více lidí konečně zahazuje předsudky vůči posilovnám i silovému cvičení a zjišťují, jak velký přínos má silový trénink pro naše zdraví a jak málo stačí. Už dávno nepojednává jen o nabírání hromady svalů. Mimo jiné i napříč sportovním prostředím různých kategorií se začíná klást větší důraz na silově stabilizační cvičení, které je skvělou prevencí zranění a výrazně zvyšuje výkonost.“ 

High-tech cvičení s moderními technologiemi

Moderní technologie jsou všude okolo nás a zasahují i do cvičení. Díky chytrým přístrojům – hodinkám, prstenům, náramkům si můžete monitorovat tělesné funkce, jako je srdeční tep, míra únavy, výkon aj., což může také pomoci s pohybem, protože víte, kdy máte například odpočívat či jet naplno. Výjimkou už ale nejsou ani cvičební stroje poháněné umělou inteligencí nebo chytré tréninkové aplikace a platformy. „Obojí znamená zpřístupnění fitness a zdravého životního stylu více lidem. I proto jsme vyvinuli prémiovou aplikaci Next Workout, která nabízí kompletní tréninkové plány špičkových trenérů pro začátečníky i pokročilé. Můžete je využít na doma nebo v gymu pro funkční cvičení, silové workouty až po jógu. Je to v podstatě osobní trenér ve vaší kapse,“ vysvětluje Kateřina Baudyšová, osobní trenérka a studio managerka z Next.move. 

Hybridní fitness 

 „Velký boom zažívá také hybridní fitness, což je kombinace silově kondičních cviků s během nebo také propojení fitness s duševním zdravím. To potvrzuje i vysvětluje Kateřina Baudyšová: „Lidé začali více využívat online platformy pro cvičení. Nabízejí především flexibilitu a různorodost. Můžete cvičit doma nebo venku, zajít si do studia na lekci pro extra motivaci nebo si zacvičit ve studiu či v posilovně. Populární je i kombinace různých stylů cvičení v rámci jedné lekce, třeba během jedné hodiny Next.Boost zažít jízdu na spinningovém kole, běžkování na skill up platformě a funkční trénink celého těla. Navíc vás to bude bavit tak, že si ani nevšimnete, kolik kalorií vaše tělo vydá!“  

Cvičení s vahou vlastního těla

V pohybu nemusíte hledat nic složitého a i mnoho trendů se neustále vrací. A tak je cvičení s vlastního vahou těla stále velmi účinné. Jan Kaňůrek preferuje hlavně cviky na zadek a zadní stehna (hamstringy), protože čím dál více lidí sedí, a sedací svaly se jim tak neprokrvují a ochabují. 
„Populární cvik na zadek a zadní stehna je hip thrust, ale ten by vás měl naučit odborník, abyste ho dělali fakt správně. Místo toho si udělejte fitness doma a zařaďte aspoň klasické dřepy, které jsou komplexním cvikem nejenom na zadní partie, ale na mnoho dalších svalů.“ A jak radí trenér dřepy provádět? Postavte se před zrcadlo a pozorujte kam vám cestují při dřepu veškeré klouby, zda vše funguje relativně symetricky, nohy vám nejdou např. do X, nepropadají se vám kotníky dovnitř, zda správně dýcháte. Určitě to ze začátku s jejich množstvím nepřežeňte a postupně jejich počet přidávejte. 

Outdoor fitness

Podzimní počasí je přímo stvořené pro venkovní aktivity – není ani příliš horko ani moc zima a navíc pobyt na čerstvém vzduchu a na slunci má příznivý vliv na podporu imunity. Jedním z hitů je speed hiking. Speed znamená rychlost a hiking je turistika, jedná se tedy o kombinaci běhu a rychlé chůze v terénu a v horách, kdy zdoláváte jak delší vzdálenosti, tak vyšší nadmořskou výšku. Do kopce většinou rychle jdete, čímž si ušetříte potřebnou energii a nevyčerpáte se a na rovince a z kopce běžíte. Kombinuje se tak kardio trénink, síla a pobyt v přírodě, což je v této uspěchané době skvělé i na psychiku. Mezi fitness nadšenci jsou oblíbené také outdoorové bootcampy, kde můžete cvičit s vlastní váhou a zároveň být venku v přírodě. Nemusíte jezdit ani daleko, přírodu si můžete užít i v parcích ve městě.