Odebírejte novinky Vogue

Obálka aktuálního čísla
Vogue CS do schránky. Poštovné zdarma.
Napište, co hledáte
Péče

Jedna vrstva za druhou: Jak správně vrstvit pleťová séra a co na tento trend říká odborník

Cindy Kerberová11. 4. 2025
Vrstvení sér jedno na druhé je jeden z mála tiktokových trendů, který má podle nás skutečně smysl. Co na něj ale říká dermatolog?
Autor: Viktoryia Vaitusionak
Foto: Viktoryia Vaitusionak
Mít personifikovanou péči na pokožku nikdy nebylo jednodušší, v tomto směru přináší tzv. serum layering spoustu přínosů. „Lidé milují personalizaci a vrstvení sér nám umožňuje vytvořit si péči na míru. Navíc se tím maximalizuje účinnost aktivních látek,“ říká dermatolog Martin Bortlík. „Z dermatologického hlediska jde o skvělý způsob, jak kombinovat různé benefity.“ Vysoce koncentrovaná pleťová séra lze při dodržení několika jednoduchých pravidel skutečně vrstvit a kombinovat podle typu i aktuálního stavu pleti a jejích potřeb. Tzv. serum layering vychází ze zásad K-beauty. Na korejské beauty scéně nejrůznější koncentrovaná séra hrají klíčovou roli a v rámci deseti i vícekrokové péče o pleť se vzájemně vrství a kombinují. Tento trend přirozeně převzal celý svět.
Německá značka Nivea jej prosazuje v rámci své řady Nivea Cellular, jejíž jednotlivá séra lze bezpečně a bez podráždění vrstvit a kombinovat přesně na míru pleti. Vzájemnou kompatibilitu jednotlivých přípravků potvrdila i klinická studie. Každá metoda ovšem má svá jasně daná pravidla a #SerumLayering v tomto není žádnou výjimkou. Na to, jak správně používat více sér v rámci jedné rutiny, jsme se zeptali MUDr. Martina Bortlíka, dermatologa a odborníka na estetickou medicínu.

Jaké jsou hlavní benefity vrstvení sér oproti používání jednoho produktu?

Každé sérum cílí na něco jiného – na hydrataci, rozjasnění, anti-aging. Když je správně zkombinujeme, dosáhneme lepších výsledků než s jedním „všeumělem". Je to jako skládání ideálního playlistu, v němž každá skladba (nebo ingredience) má své místo a svůj smysl.

Jaké jsou hlavní zásady vrstvení produktů?

Základní pravidlo? Od nejlehčího po nejhutnější. Nejdřív se aplikují vodová séra, pak gelová, po nich přijde olejová nebo krémová textura. A hlavně: méně je někdy více. Pokud vaše pleť reaguje podrážděně, je dobré se vrátit k základům a neexperimentovat příliš.

V jakém pořadí bychom měli séra aplikovat a proč začínat nejlehčí texturou?

Lehké textury se vstřebávají nejrychleji a připraví pleť na další vrstvy. Kdybychom začali hutným sérem nebo olejem, vše, co aplikujeme potom, by mělo problém proniknout do pokožky. Je to jako oblékat si kabát dřív než tričko – nedává to smysl.

Jak dlouho bychom měli nechat sérum vstřebat, než aplikujeme další vrstvu?

Sérum potřebuje ke vstřebání obecně 30–60 sekund, ale pokud máte ráno naspěch, nebojte se lehce vklepat do pleti další sérum, aby se lépe vsáklo. Hlavně si ale nedělejte větrák z rukou – žádné foukání, to pleti nepomůže!
1 / 3
Foto: Viktoryia Vaitusionak

Ne všechny aktivní ingredience lze kombinovat. Na co si dát pozor?

Některé kombinace jsou jako oheň a voda, třeba retinol v kombinaci s vitaminem C mohou být pro citlivou pleť dráždivé. Navíc je dobré si uvědomit, že některé látky jsou vhodné ráno, například vitamin C, a jiné zase večer, což platí pro zmiňovaný retinol. Není od věci si vyzkoušet různé kombinace a třeba si i zahrát na alchymistu, ale často platí, že všeho moc škodí.  Nejlepší je držet se pravidla „méně kombinací, více efektu".

Jak vrstvit sérum, které obsahuje SPF, jako je Nivea Daily UV Serum Fluid?

SPF představuje vždy poslední krok ranní rutiny, takže Daily UV Serum Fluid se aplikuje buď jako finální vrstva místo krému, nebo po hydratačním krému, pokud je pleť sušší. Ale hlavní pravidlo? SPF nešetříme, na obličej platí pravidlo aplikace přípravku v množství odpovídající délce dvou prstů. 

Liší se vrstvení sér podle ročního období nebo typu pleti?

Ano! V zimě je pleť často sušší, takže se vyplatí přidat víc hydratačních vrstev (např. kyselinu hyaluronovou a ceramidy). V létě zase preferujeme lehčí textury a klademe důraz na antioxidanty a SPF. Mastná pleť obecně snese méně vrstev než suchá.

Jaké typy sér doporučujete pro začátečníky?

Začněte jednoduše: hydratační sérum s kyselinou hyaluronovou ráno a večer. Poté můžete přidat antioxidanty (např. vitamin C ráno) a na noc něco jemného proti stárnutí (např. peptidy, retinol). Nejdůležitější je sledovat, jak pleť reaguje, případně se poradit s dermatologem.

Jak vypadá ideální ranní a večerní rutina při vrstvení sér?

Ráno: Očištění pleti, tonikum, antioxidant (např. vitamin C), hydratace (kyselina hyaluronová) a nakonec SPF (např. Nivea Daily UV Serum Fluid)
Večer: Odlíčení a čištění, toner, hydratace (kyselina hyaluronová nebo niacinamid), regenerace (retinol nebo peptidy), oční krém, výživa (krém s hutnější texturou a/nebo olej).
A hlavně – péče o pleť má být radost, ne chemická laboratoř!
Seznamte se s odborníkem
MUDr. Martin Bortlik je uznávaný dermatolog, odborník na estetickou medicínu a zakladatel AIMIA Clinic. Specializuje se na inovativní neinvazivní procedury a individuální přístup k péči o pleť. Kromě klinické praxe vede konzultační společnost pro odborníky v estetické medicíně a aktivně se věnuje vzdělávání lékařů. 
Foto & video: Viktoryia Vaitusionak
Creative vision & styling: Jan Boublík
Talent
: Aneta Horská, Petra Košťálová
Make-up & hair: Lucie Janků
Production: Petra Štěpánková