CelebrityGina Lollobrigida: Z nejkrásnější ženy světa úspěšnou fotografkou
Cindy Kerberová4. 7. 2021
Většina lidí si při vyslovení jejího jméno vybaví velké oči a dokonalou postavu, kterou uhranula miliony filmových fanoušků po celém světě. Gina Lollobrigida ovšem není jen jednou z nejznámějších a nejkrásnějších hereček italské a světové kinematografie, dokázala se vymanit ze škatulky sexsymbolu a stala se úspěšnou fotoreportérkou a autorkou několika knih.
Foto: Getty Images
Gina Lollobrigida na tiskové konferenci v Londýně při uvedení knihy fotografií Italia Mia, 27. září 1974
V 50. a 60. letech, kdy italské filmy zažívaly obrovský úspěch, patřila Gina Lollobrigida mezi nejlépe placené herečky světa. Do povědomí se dostala už koncem let čtyřicátých, kdy se v soutěži Miss Italie umístila na třetím místě. Korunku si tenkrát odnesla Lucia Bosè, která se stejně jako Gina stala hvězdou stříbrného plátna.
Mezi její nejznámější filmy patří mj. Fanfán Tulipán (1952), Chléb, láska a fantasie (1953), Chléb, láska a žárlivost (1954), Římanka (1954), Zvoník u Matky Boží (1956), Italské prázdniny (1961), Císařská Venuše (1963), Bezcharakterní žena (1964), Šalamoun a královna se Sáby (1964), Hotel Paradiso (1967) a Dobrý den, paní Campbellová (1968), za nějž byla nominovaná na cenu Zlatý glóbus, který už předtím získala na roli ve filmu Italské prázdniny. Začátkem 70. let ovšem hvězda a sexsymbol opouští filmové ateliéry a začíná se na plno věnovat focení. Druhá kariéra fotoreportérky a dokumentaristky se jí povedla stejně jako herectví, ukázalo se, že není jen krásnou a talentovanou herečkou, ale i velmi talentovanou fotografkou.
Fotila jak na 35mm film, tak na střední formát, používala spoustu fotoaparátů od značek Nikon po Hasselblad. Intenzivně fotila už během své filmové kariéry, na snímcích z natáčení ji často můžete vidět s foťákem v ruce. Zachychovala své kolegy i situace v běžném životě, stejně jako party nebo atmosféru filmových festivalů v Cannes a Benátkách.
Vytvořila sérii portrétů Paula Newmana, Salvadora Dalího, amerického ministra zahraničních věcí Henryho Kissingera, německého národního fotbalového týmu, herečky
Audrey Hepburn, tehdejšího kreativního ředitele módního domu
Dior Marca Bohana a dalších. Kubánský diktátor Fidel Castro souhlasil s exkluzivním rozhovorem pro Gente, a tak vznikl nejznámější dokument od Giny. V roce 1973 vydala svou první knihu
Italia Mia, následovanou fotografickou knihou
The Philippines. V devadesátých letech do jejího portfolia přibyla
Wonder of Innocence. Jako fotografka se ukázala být velmi všestranná, což dokazují právě zmiňované publikace, v nichž prokázala svou schopnost zachytit jedinečnou krásu všedních dnů i lidí, od malých dětí po stařičké dámy.
Před osmi lety Gina Lollobrigida vydražila své šperky za 5 milionů dolarů a výtěžek z této aukce věnovala na výzkum kmenových buněk.
Gina Lollobrigida se svými fotografiemi, Paříž, 1970
Foto: Getty Images