Odebírejte novinky Vogue

Obálka aktuálního čísla
Vogue CS do schránky. Poštovné zdarma.
Napište, co hledáte
Móda

Nekonvenční svět Rafa Simonse

Jakub Pástor12. 1. 2021
Belgický návrhář Raf Simons se během své kariéry, jež trvá více než pětadvacet let, dokázal vyšplhat na vrchol módního Olympu, stát se jedním z nejvlivnějších návrhářů současnosti, několikrát také vstát z popela jako Fénix a opětovně nám vyrazit dech. Proslavil se nekonvenční tvorbou, zálibou v rozličných subkulturách či undergroundové scéně a posouváním pomyslných hranic. I přesto, že se jeho styl výrazně nemění, pokaždé nás dokáže překvapit a předvést něco nového a originálního.
Raf Simons
1 / 10
Raf Simons
Foto: Getty Images
Začátky jeho umělecké kariéry se datují do roku 1991, kdy dokončil studium na univerzitě LUCA v belgickém městečku Genk, jenž bylo zaměřené na navrhování nábytku a interiérový design. Ve stejném roce se zúčastnil přehlídky Martina Margiely, která ho uchvátila natolik, že se rozhodl stát návrhářem a dosáhnout stejného úspěchu. Svou eponymní značku založil v roce 1995, a to bez jakýchkoliv předešlých zkušeností s módní tvorbou. Vůbec první pánskou kolekci představil ve formě video prezentace natočené na 8mm film.
Na přelomu milénia začal vyučovat módu na vídeňské univerzitě užitých umění Angevandte a v roce 2006 byl osloven, aby se stal kreativním ředitelem Jil Sander. Měl na starosti dámské i pánské kolekce a zdárně zde dokázal zkombinovat svůj alternativní styl s minimalistickou estetikou značky.
Raf Simons s cenou cenou CFDA Womenswear Designer of The Year 2018
Foto: Theo Wargo/Getty Images)
Raf Simons s cenou cenou CFDA Womenswear Designer of The Year 2018
Raf Simons a Alexa Chung na přehlídce JW Anderson
Foto: VIRGILE/Gamma-Rapho via Getty Images
Raf Simons a Alexa Chung na přehlídce JW Anderson
Krátce po emotivním odchodu se v roce 2012 stal kreativním ředitelem francouzského módního domu Dior. Na přípravu první kolekce, na které spolupracoval mimo jiné s americkým umělcem Sterlingem Rubym, měl jen pár týdnů, přesto se úlohy ujal se ctí a dostalo se mu zasloužených ovací. Následovalo několik desítek komerčně úspěšných kolekcí v podobě tradičních dámských kostýmků v moderním duchu, kabátů ve stylu přesýpacích hodin, hedvábných šátků a hybridních lodiček na platformě. 
Při navrhovaní pro velké módní domy se však věnoval i jiným spolupracím, například se značkami Fred Perry anebo Adidas, se kterou vytvořil vlastní edici legendárních tenisek Stan Smith s písmenem R nebo model Ozweego pro mladší generaci a vyznavače skateboardingu.
Nechci světu ukazovat pouze oblečení, ale také svůj postoj, svoji minulost, přítomnost a budoucnost.
Koncem roku 2015 Dior nečekaně opustil, ale neodmlčel se na dlouho – necelý rok nato obsadil vedoucí pozici v americké kultovní značce Calvin Klein. Doslova od základu ji překopal a přejmenoval na Calvin Klein 205W39NYC. V kolekcích se odvolával na americkou kulturu, například v podobě kovbojských bot, pracovních uniforem, pom pomů roztleskávaček, ale také na konzumní společnost, tvorbu umělce Andyho Warhola či filmové trháky; jedním z nich byly i ikonické Čelisti.
V roce 2017 triumfoval při udělovaní módních cen CFDA. Stal se nejlepším designérem roku pánských i dámských kolekcí, které pro Calvin Klein navrhl. Podobný úspěch se podařil jenom samotnému Kleinovi, a to v roce 1993. Simons tak po několika dekádách přepsal módní dějiny a zapsal se do pomyslné síně slávy. Po uplynutí necelých čtyř sezon se v prosinci 2018 vedení značky Calvin Klein se Simonsem rozloučilo bez zveřejnění bližších důvodů. Designér se na krátkou dobu stáhl do ústraní a mediím nevěnoval téměř žádnou pozornost.
V dubnu loňského roku obletěla módní svět zpráva o plánované spolupráci Rafa Simonse s italskou značkou Prada. Návrhář se tak již několik měsíců společně s Miucciou Prada podílí na podobě dámských i pánských kolekcí. Během milánského fashion weeku v září 2020 byla netradiční formou představena první přehlídka odkazující na kreativní dialog mezi těmito dvěma módními velikány. 
V loňském roce designér prezentoval také svou první dámskou kolekci spadající pod jeho stejnojmenný brand, jež čerpala inspiraci v 70. letech a zkombinoval v ní psychedelické vzory a monochromní barevnost. Mimo jiné u příležitosti výročí značky a čtvrtstoletí stráveného v módním průmyslu otevřel svůj archiv a nabídl výběr 100 nejlepších modelů, které během své kariéry vytvořil.
Ať už má pro nás Raf Simons do budoucna připravené cokoliv, je téměř jisté, že se máme na co těšit a jeho módní vliv bude minimálně stejně silný jako doposud.