MódaTvarosloví a proměny přírody jako hlavní inspirace pro couture Zuzany Kubíčkové
Jana Patočková3. 4. 2025
V poslední den měsíce března 2025 předvedla Zuzana Kubíčková svou kolekci Morphology, která čítá rovných třiatřicet couture modelů. Inspirovala se strukturami, které jsou v přírodě často pouhým okem neviditelné, a také životními cykly živých organismů.
„Ta kolekce hodně reaguje na světlo, na pohyb, pracujeme s jemnými i tužšími materiály, je tam plno kontrastů, vrstev, jemné nuance barev. Pro mne je to nové, protože jsme pracovali s materiály, s nimiž jsem dosud neměla tu čest se setkat. A moc mě to bavilo,“ popsala pro Vogue
Zuzana Kubíčková těsně po show v Iqos Lounge, kterou vytvořil pro tuto příležitost v části Křižíkova pavilonu na pražském Výstavišti přední scénograf Marek Cpin. Inspirací pro vizuální pojetí prostoru Iqos Lounge mu byla nejnovější řada bezdýmného zařízení
ILUMA i, která se jako jediná na trhu vybavena dotykovým displejem s režimem pauzy během užívání. Barvy nového zařízení převedl na působivý gradientní potisk textilií. „Šlo mi o to, abych vytvořil intimní prostor s jedinečnou atmosférou, místo příjemného společenského setkání s moderním až futuristickým nádechem,“ uvedl Marek Cpin.
Nádherná adaptace
„Téma proměny a změny mi vždycky přišlo lákavé, už delší dobu mě zajímalo. Zároveň mě odjakživa baví hra s detailem a textilní práce s materiálem – látky ráda upravuji po svém tak, aby získaly jiné, zajímavější textury, nebo materiály vrstvím. Jednou z klíčových inspirací pro tuto kolekci se mi stala říše mikroskopických živočichů. Je fascinující, jak jsou tito živočichové odolní, jak se umějí přizpůsobit okolí, jak dokážou přežít téměř vše. Myslím, že je to hezká metafora pro skutečnost, že i člověk se musí neustále adaptovat,“ řekla nám
Kubíčková v rozhovoru během příprav kolekce, kterou jsme mohli zhlédnout na živo.
Když mluví Zuzana Kubíčková o nových typech materiálů, jistě nepřehání – právě ty totiž hrají v nové linii prim, a to hned na první pohled. Je zde evidentní bravurní práce s vrstvením (především průsvitných látek), optické hříčky například v podobě umně střižených látek s iridescentním efektem, jež skutečně připomínají hmyzí křídla či povrchy. A ač je zde jasně čitelný rukopis, jedná se o kolekci, která po své ose zároveň reflektuje aktuální trendy: náznaky stylu inspirovaného nultými lety (ve střizích a typech oděvů), diskrétní návrat kožešin, který byl patrný i během posledních světových týdnů módy. Modely Zuzany Kubíčkové ovšem nejsou prvoplánové, ale velmi precizní, plné chytrých detailů a mravenčí práce – například kousky sešívané z drobných částí látek, na nichž jsou vidět hodiny práce, řemeslná bravura nebo aplikace z peří. To vše dodávalo modelům na efektnosti – především v kombinaci se světelným doprovodem, který dal vyniknout veškerým detailům – od lesků přes jemnou průhlednost až po (velmi decentní) flitry.
Dojem zvláštní metamorfózy však doladily make-up (v režii
Armani Beauty) a vlasy: jemné out-of-the-bed rozcuchy kde nechyběla peříčka, jež ladila s modely, přísné, hladké a lesklé boby s pokládanou vlnou v téměř art deco inspiraci nebo tvář či ruce zcela pokryté třpytkami. A protože každý detail se počítá – u couture obzvlášť – modely podpořily originální české punčochy, speciálně vyrobené pro kolekci Morphology krásnolipskou firmou Elite. Tato spolupráce podrtrhuje autorčinu vizi přispět k návratu tradičních českých výroben a zpracovatelů textilního zboží.
Kafkovská proměna naopak
A zatímco Kafkův hrdina Řehoř Samsa se jednoho rána vzbudil nepříliš nadšený ze své hmyzí podoby, vize Kubíčkové dává této proměně ráz téměř aspirační: kdo by se ráno nechtěl probudit s jemnými prachovými pírky ve vlasech, v šatech jako utkaných z pavučin? „Kubíčková oslavuje neviditelné principy nečekaného řádu přírody: fraktální struktury, proměnu forem nebo hru světla a stínu. Inspiruje se přírodní morfologií a způsobem, jak se živé organismy v průběhu životního cyklu proměňují – od vajíčka přes larvu a kuklu až po dokonalou podobu imaga,“ zmiňuje tisková zpráva kolekce a jedním dechem cituje Junga: „Tak jako se housenka mění v motýla, musí i člověk proměnit svůj stín ve světlo.“