PřehlídkyŠaty s neobvyklým příběhem z nové kolekce Alexandera McQueena
Sam Rogers30. 10. 2019
Byl to magický okamžik pařížského fashion weeku SS20. Kreativní ředitelka značky Alexander McQueen Sarah Burton se svým týmem přichází na molo a přijímá ovace krátce poté, co představuje jednu z nejkrásnějších kolekcí sezony...
Foto: Victor VIRGILE/Gamma-Rapho via Getty Images
Alexander McQueen, Paris Fashion Week SS 2020
„Moc se mi líbí představa, že si lidé najdou čas, aby dělali věci společně, setkávali se a mluvili spolu, znovu se propojili se světem,“ říká Sarah Burton, jež tuto myšlenku zachytila doslova, a to v šatech s kulatým výstřihem a nabíranou sukní ve slonovinové barvě s podobiznami tanečnic.
Na přehlídkovém mole tento look předvedla modelka Stella Tennant. Její šaty byly z látky vyrobené v Severním Irsku, přesněji ze lnu pěstovaného na farmě, kterou vlastní výhradně ženy. Na vyšívání se pak podílel celý tým pod záštitou Stitch School, jejímž cílem je opětovně přivést lidi k řemeslu.
Návrhy samotné byly načrtnuty studenty magisterského studia na škole Central Saint Martins během výuky kresby, která se konala přímo ve vlajkovém obchodě značky začátkem tohoto roku.
Sama Sarah Burton s námi sdílí unikátní příběh o tom, jak tento model vznikal a jakou roli hrálo zapojení studentů a všech zaměstnanců.
Foto: Courtesy Alexander McQueen
Co vytvoření modelu inspirovalo
Když se v lednu 2019 na Bond Street v Londýně otevřel vlajkový obchod módního domu Alexander McQueen, byla v rámci oslav pořádána zahajovací výstava a série edukativních akcí pro studenty s názvem Odemykání příběhů. Během hodiny ilustrace a kresby, kterou vedla britská legenda Julie Verhoeven, se studenti z Central Saint Martins snažili načrtnout šaty Ofélie, které byly pro inspiraci vystavené ve středu místnosti. Výsledkem byla kontinuální skica tančících dívek, která se stala podkladem a inspirací pro vytvoření klíčového looku z kolekce SS20.
Od ilustrace k šatům
Se svolením studentů bylo jejich finální dílo zmapováno a přetvořeno na vzor, který vytvořil základ šatů. V této fázi dostaly ilustrace jasnější obrysy a začaly se testovat různé metody vyšívání.
Foto: Courtesy Alexander McQueen
O škole vyšívání a tkalcovských stavech
Ilustrace se vytiskly na látky, které se natáhly na tkalcovské stavy zapůjčené školou vyšívání a tkaní Stitch School. Celý tým od HR až po IT byl následně pozván, aby se na tvorbě podílel.
Týmový duch
Ve vyšívání byli zkušení kolegové neustále při ruce a učili ostatní, kteří s vyšíváním neměli žádné zkušenosti, různé techniky od řetízkového či křížkového stehu až po francouzský uzlík.
Foto: Courtesy Alexander McQueen
O vyšívání...
Výšivky tančících dívek vznikaly několik dní a každým dnem se vyvíjely. Byly použity různé techniky a nitě rozdílných tlouštěk a materiálů jako bavlna, vlna a viskóza, což vedlo k jejich specifické a neobvyklé podobě. Díky rukám více než 100 lidí je z konečného produktu cítit týmový duch.
... a o střihu
Jakmile všichni společně dokončili látku, byla pro finální siluetu střižena na 10 samostatných částí.
3D makety
Vznikly detailně konstruované miniaturní papírové makety, přibližně třetinové velikosti, aby byl tisk na těle umístěn opravdu přesně.
Dokončení looku
K vytvoření šatů bylo třeba okolo 12 metrů irského lnu v barvě slonové kosti, ze kterého vznikly čtyři různé modely, jeden zkušební a tři verze finálního looku. Je to proces pokusů a omylů, kdy se zkouší různé způsoby kladení látky a vzorů.
Foto: Courtesy Alexander McQueen
Foto: Courtesy Alexander McQueen
Foto: Courtesy Alexander McQueen
Představení v Paříži
Jak už bylo zmíněno na začátku, finální look nakonec předvedla britská modelka Stella Tennant během pařížského fashion weeku. Podívejte se do galerie: