MódaStylová termotrika vás zahřejí při sportu i na horách a budete v nich vypadat cool
Soňa Hrabec Kotulková21. 2. 2025
První vrstva je jednou z nejklíčovějších, protože udržuje tělo v suchu a zajišťuje celkově tělesný komfort a odvede skvělou práci na lyžích, běžkách nebo při běhu. Přitom rozhodně nemusí být nudná. Stačí si vybrat takové kousky, které vám budou slušet i v après-ski baru, blízké hospůdce či v horské chatě, kde budete relaxovat s bombardinem nebo čajem v ruce.
Foto: Profimedia.cz
Cameron Diaz ve filmu Prázdniny
Jako cibule
Nepříjemný chlad dokáže zkazit veškerou radost z pobytu venku. Proto je zásadní se na tyto příležitosti správně oblékat a jednotlivé kousky volit tak, aby materiály na sebe perfektně navazovaly a vzájemně fungovaly. Představte si obyčejnou cibuli, která je zahalená do několika plátků, vrstev. Podobně se budete oblékat i vy. Nejdůležitější vrstvou je přitom ta spodní neboli základní. Její funkce? Pomáhat odvádět pot od
těla a udržet svého nositele v suchu. Ale pozor, opravdu efektivně poslouží jen za předpokladu, že vám perfektně sedí (čtěte: kopíruje vaše tělo a je přímo na pokožce). Nesmí vás ale nikde svírat, tlačit ani vadit při pohybu. Z toho důvodu by měla být ušitá z elastických, pružných materiálů. Na zimu jsou obzvlášť vhodná termotrika s dlouhým rukávem. A co víc, velmi praktický je u nich také „stojáček“, který udrží krk v teple.
Materiál nad zlato
První vrstva se obvykle vyrábí z materiálů přírodních, jako je merino vlna nebo kašmír. Ty jsou výborné v tom, že nabízejí skvělou termoregulaci, jsou antibakteriální, zabraňují vzniku nepříjemných tělesných pachů, a i když jsou vlhké, tak příjemně hřejí. Další možností, se kterou se na trhu můžete v případě první vrstvy setkat, jsou kousky ze syntetických vláken (například polyester či polypropylen), které také dobře odvádějí pot, zanechávají tělo v suchu a velmi rychle schnou. Pokud aktivně sportujete, můžete volit i kompresní materiály, které mírně „stahují“ svaly a vy jste díky tomu s to vydržet delší aktivity, aniž byste přitom trpěli nezvladatelnou únavou svalů. Další alternativa první vrstvy? Termotriko může obsahovat také kombinace přírodních a syntetických materiálů, jejichž nejlepší vlastnosti se navzájem podporují. U některých značek můžete ve tkaninách najít také dražší složky jako třeba antibakteriální nanostříbro, zlato nebo platinu. A určitě zapomeňte na bavlnu. Sice je příjemná, ale když nasaje pot, neusychá, navíc je poměrně těžká a chladí.
Jak dál... vrstvit?
Aby vše dobře fungovalo a vy jste byli i při velmi nízkých teplotách v teple, nezapomeňte přidat další, tedy střední vrstvu. Tu, která izoluje a slouží jako tepelná bariéra mezi tělem a vnějším prostředím, jsou to například fleece mikiny. Na to si nakonec oblečte vrchní, tedy ochrannou vrstvu (například větrovku, tenkou bundu či vestu) z prodyšného materiálu, který ale jen tak neprofoukne a je nepromokavý (hledejte oblečení například s membránou Gore-Tex). A to je vše, tak ať jste v suchu a teple!
Funkční triko s dlouhým rukávem a merino vlnou,
IRON-IC, prodává
Ironicsport, 1 507 Kč
Foto: IRON-IC