TrendyKrálovství přichází: Středověká nostalgie je jeden z trendů roku
Jana Patočková5. 2. 2025
Medievalcore je jedním z hot módních trendů roku 2025, jde ovšem jen o zlomek popkulturního území. Do středověkých fantazií se noříme ve filmech, seriálech, počítačových hrách a z původně okrajové záležitosti pro nerdy se stal mainstreamový proud. Proč jsme se zamilovali do středověku?
Foto: Getty Images
Zendaya jako Johanka z Arku v róbě od Versace na Met Gala 2018
Kde se vzal medievalcore a proč jej vyznává stále více lidí
Včera vyšla dlouho očekávaná nová kapitola jedné z nejúspěšnějších českých her Kingdom Come, které se od roku 2018 prodalo na šest milionů kusů. Její pokračování, Kingdom Come: Deliverance II, je rozhodně nejen v českém videoherním světě velkou událostí. Historická akční hra vám kromě očekávaného dobrodružství nabízí neskutečně poutavý ponor do reálií středověkých českých zemí v 15. století a dokázala mimo jiné přitáhnout turismus do míst, kde se odehrává – kromě Ratají nad Sázavou a Stříbrné Skalice také do Kutné Hory (právě tam probíhá nové pokračování).
Celebrity a jejich středověké outfity
Středověk je trendy a není to náhoda.
Chappell Roan na loňských cenách MTV Video Music Awards odzpívala svoji hitovku
Good Luck, Babe v kompletní naleštěné zbroji a na červeném koberci ukázala model, v němž by se klidně mohla objevit na place natáčení
Pána prstenů. Ve zbroji podle Jany z Arku se objevila také Zendaya na slavných schodech MET Gala v roce 2018 a Kate Bush zářila coby
rytířka na photoshootu pro
Melody Maker už v osmdesátých letech. Později dokonce napsala celou píseň věnovanou příběhu slavné
francouzské světice. V českém prostředí můžeme prvky středověké vesnice a dvorských šašků najít v tvorbě
Dominiky Kozákové.
Chappell Roan, 2024 MTV Video Music Awards
Foto: Taylor Hill/Getty ImagesPopkulturní hrdinky na sebe zbroj berou pravidelně a nikdy nejde jen o svévolný styling: podoba odvážné ženy, která je ochotná jít proti všem, se z území striktně vymezeného náboženstvím a nacionalismem dostala do symbolické roviny boje za ženská práva, boje proti konvencím a odvahy. Ženám v popmusic byla dlouhodobě role něčeho víc než hezkého těla upírána. Vzpomínáte si na talkshows z nultých let, kdy se s mladými zpěvačkami probíralo tak maximálně jejich poprsí, konfekční velikost nebo intimní vztahy? A proto přišla na řadu řeč módy: Brnění řekne víc než tisíc slov. Naštěstí se snad aspoň v tomhle časy mění, učíme se ženám a tomu, co říkají, naslouchat. Mimo jiné právě Chappell Roan je toho důkazem. V módě je inspirace středověkými prvky nebo uměním dlouhodobá a není cizí snad žádnému velkému jménu od
Alexandra McQueena po Vivienne Westwood. Do středního proudu se ovšem dostávají také menší a mladší brandy, jež esteticky těží ze středověku a renesance jako
Falconiere nebo Zana Bayne.
Co je to weirdcore
Popové hvězdy v roli hrdinek generačního boje v šatech rytířek a Jany z Arku představují ovšem jen špičku ledovce. Vliv středověkého umění a módy se propsal do aktuálního trendu, který se označuje jako medievalcore, castlecore nebo také weirdieval (tedy „divnověk“).
Weirdievalcore je úspěšný tiktokový štítek, další z mikrotrendů, kombinující estetiku středověku s estetikou „divné holky“ (
weird girl core). Charakterizuje ho kombinace zemitých barevných odstínů s metalickými detaily. Jde o nekonvenční setkání bojovnice a ženy posedlé módou trávící hodně času online, snoubení pseudostředověkých prvků s módou inspirovanou devadesátými a nultými roky. Symbolem tohoto trendu jsou například modely
Paco Rabanne, Dilary Findikoglu, Florence Pugh jako princezny Irulan v
Duně nebo třeba
Chloë Sevigny, která si na halloweenský večírek v roce 2007 vzala umouněné šaty s kovovými rytířskými nárameníky, omotala se režnou šňůrou v pase a za něj zastrčila s discmana.
Podle aplikace Pinterest zažívá aktuálně trend středověku renesanci (volba slov není náhodná). Podle prognóz založených na algoritmech Pinterestu se uživatelstvo z řad mileniálů a generace Z bude středověkem letos inspirovat ještě více. V interiérovém dekoru třeba hrady a zámky, v módě pak vším, co by se dalo popsat jako gotické. Důkazem je stoupající popularita vyhledávaných štítků této platformy, kde se stále častěji objevují slovní spojení jako starodávný rubínový prsten, modré středověké šaty, kroužková zbroj a samozřejmě castlecore a medievalcore.
Útěk do fantazie
Proč je najednou tak trendy pít víno z pohárů, místo zvonku si pořizovat železná klepadla nebo nosit korzety, pletené historizující bonnetky místo obyčejných čepic, velké pásky s kováním a části zbroje (třeba jen v podobě řetízkových náhrdelníků)? Odpovědí je více a vzájemně se doplňují a proplétají. Především je třeba si uvědomit, že žádný z mikrotrendů zrcadlící středověk není vlastně tak docela inspirovaný středověkem. Jde o naši současnou interpretaci toho, co si pod tím pojmem představujeme. Remix dlouhých nocí trávených online, hraním her nebo brouzdáním fotkami, odkazy, debatními fóry.
Jde spíše o útěk do říše fantazie, kde se proplétají žánry fantasy se středověkými obrazy, výjevy a útržkovitými vzpomínkami a obrázkovými memy: „Fakticky nás nefascinuje středověk, fascinují nás představy, které si o středověku utváříme, od reality se ale asi velmi liší,“ glosoval pro Seznam Zprávy medievalista Martin Nodl při příležitosti vydání Kingdom Come: Deliverance. Právě tato fascinace se teď potkala s naší únavou z minimalismu a tichého luxusu a vyústila v medievalcore.
Návštěvnice Paris fashion week jaro - léto 2025, Paříž 2024
Foto: LaunchmetricsVýsledek je podobný, jako když vyrazíte na „středověký“ jarmark na některý z českých hradů, kde se potkávají šermíři, nadšenci do larpování, ale také prodejci řemeslných výrobků ve „středověkém stylu“ od náhrdelníků po meče.
Jak se promítá zájem o středověk v současné módě
Ne, nebudeme chodit v henninech (pokrývka hlavy, kterou vynesla na Grammy Chappell Roan). Zůstaneme s největší pravděpodobností ve svých každodenních uniformách (džíny a svetr), ale trend středověku se ve středním proudu promítá do detailů, viz pletené bonnetky, čepečky jasně inspirované tímto stylem. V ženském šatníku jde o důmyslné hraní si s tradičně femininními prvky, jako jsou korzety nebo dlouhé sukně. Dalším důležitým momentem je pro tento trend důraz na individualitu a komunitu.
Z prostředí (nejen) onlinových komunit tento trend vychází, ať už jde o komunity hráčské, nebo fantasy na různých úrovních. Ano, to, co nám možná kdysi připadalo jako jen „pro nerdy“, se stalo cool. Posmívat se těm, kdo hrají Dračí doupě nebo Kingdom Come, je dávno pasé. A z outsiderských zálib se stal trend pronikající do mainstreamu. Právě komunity jsou navíc v silné opozici k tomu, jak dnes mikrotrendy fungují, a především proč fungují – jako pohon pro prodej produktů. Motorem komunit není snaha o finanční profit, ale radost ze sdílené záliby, ať už jde o celý lore a universum videohry, knihy nebo seriálu, nebo jen o její estetické prvky.
Proč máme radost ze středověku
Právě v tom tkví radost z návratu ze „středověku“: Vytváří v nás pocit pospolitosti, sdílení zálib a estetických kódů. Je to víc než jen módní nekonečné napodobování toho, co vidíme online. „Weirdieval je podobný jako niche subkultury. Sdílí jej malá skupina lidí a dává nám cosi jako pocit komunity a odlišení. Lidé, kteří tráví hodně času online, mezi současnými trendy hledají něco, v čem můžou najít vlastní individualitu,“ vysvětluje pro Artefact Magazine návrhářka Erin Lucia, jenž se právě tímto stylem v rámci vlastní tvorby inspiruje. „Podle mého názoru bude v roce 2025 na vzestupu individuální přístup k oblékání. Budeme se oblékat pro radost a sebevyjádření.“
Individualita a komunita je důležitá. Chceme se odlišit a někam patřit a v soukolí současného celosvětového dění utéct do světa fantazie, který bude na rozdíl od děsivé reality bezpečným přístavem. Proto si hrajeme na hrdiny ve hrách, díváme se na ně ve Hře o trůny a chceme jimi být i v každodenním životě. Je to forma rezistence i estetický zážitek. V Kingdom Come můžeme ve hře hlavní postavu Jindřicha oblékat do dobové zbroje a ošacení, prohlédnout si detaily tehdejších oděvů a nechat se inspirovat řemeslnou propracovaností a barvami: „Typicky je v počítačových hrách vaše postava úžasná, předurčená k úžasným věcem. U nás je hrdina kluk z vesnice. Výjimečnost hlavního hrdiny je už hrozně obnošená,“ řekl pro Seznam Zprávy Martin Klíma, producent Kingdom Come: Deliverance.
Kolekce jaro - léto 2023, DILARA FINDIKOGLU
Foto: Launchmetrics