Odebírejte novinky Vogue

Obálka aktuálního čísla
Vogue CS do schránky. Poštovné zdarma.
Napište, co hledáte
Společnost

Jak si ušít (a užít) vlastní roušku

Martin Váša31. 3. 2020
Designérka Barbora Procházková pro Vogue navrhla roušku Covid, kterou si můžeme snadno ušít a individualizovat doma. Voilà šablona s návodem.
Říká se tomu syndrom vařené žáby. Jedna bajka praví, že když hodíte žábu do vroucí vody, vyskočí ven, ale když ji hodíte do studené a začnete vodu zahřívat, žába si nevšimne, že ji vaříte, a uvaří se docela. Jako tahle žába jsme i my byli vhozeni do studené vody.
27. ledna ráno jsem odlétal do Kodaně. Už jsem seděl u gatu, když mi přišel e-mail od teoretičky módy Heleny Jarošové. „Ať vás hlavně mine krutý cestovatel Korona,“ loučila se v něm a já neměl ponětí, koho tím myslí.
Dnes by už netápal vůbec nikdo. Dva měsíce a hranice jsou zavřené, mnohé dveře taky, včetně těch do našich domovů, a pokud je přece jen otevřeme, snad nikdo z nás si nedovolí vyjít na ulici bez roušky. Jen žába by ignorovala varovné signály a nechala se uvařit.
Taková rouška se stala neodmyslitelnou součástí našeho outfitu, jako třeba boty, a v tomhle ohledu není jen funkční záležitostí. Měli bychom se v ní cítit dobře a ideálně mít pocit, že nám sluší.
V dubnové Vogue se můžete dočíst o designérce Barboře Procházkové, absolventce Ateliéru design oděvu a obuvi na UMPRUM, která v rámci diplomové práce vytvořila Project Sapience. Tak nazvala svůj koncept udržitelné módní značky. Ta nenabízí hotovou módu, ale papírové střihové šablony různých designů s návodem pro domácí šití. Geniální. Návrhářka tím učinila odvážný krok: Bojovat s nadprodukcí tím, že se o své savoir-faire podělí se zákazníky.
Koho jiného požádat, aby navrhnul roušku pro čtenáře a čtenářky Vogue? Bára, vytížená šitím roušek pro nemocnice i známé, souhlasila, a patří jí za to náš velký dík. Děkujeme také Olbramovi Pavlíčkovi za grafickou úpravu a Pavle Dydovičové za digitalizaci.
Spojte užitečné s příjemným a buďte při šití kreativní. Můj tip:
„Feels so gay, feels so bright“, že?
Rouška, kterou pojmenovala Covid, má dvě vrstvy i prostor pro filtr a díky stahování pod bradou se přizpůsobí tvaru obličeje. Nejlépe uděláte, pokud ji ušijete ze 100% bavlny nebo lnu o velikosti 50 x 30 cm. Vedle toho budete potřebovat proužek bavlny, šňůrku či tkaloun v délce 140 cm, eventuálně plastovou brzdičku nebo dvě.
Dámská rouška
Foto: Barbora Procházková (Project Sapience)
Dámská rouška
Pánská rouška
Foto: Barbora Procházková (Project Sapience)
Pánská rouška
Jak na to?
  1. Vystřihněte šablonu, položte ji na přeloženou látku (dvě vrstvy) a přišpendlete ji. Podle značek na šabloně počítejte s přídavky 0,5 a 1 cm na šití. Drobným nástřihem poznačte základní body a látku vystřihněte.
  2. Na každém dílu zvlášť sešijte strany E asi 0,5 cm od okraje, tím vznikne prostor pro nos. Boční strany, označené jako C a D, zahněte 1 cm do rubu a prošijte.
  3. Takto připravené díly složte lícem k sobě, sešpendlete a 0,5 cm od okraje sešijte horní strany označené jako A. Strany B sešijte pouze po nástřihem označené body (uprostřed tak vznikne malý otvor pro protažení tkalounu). Otočte roušku lícem ven a pečlivě vyžehlete okraje.
  4. Z líce prošijte strany A i B asi 1 až 1,3 cm od okraje (v celé délce) – tímto krokem vytvoříte tunel pro tkaloun.
  5. Tkaloun protáhněte horní i dolní stranou tak, aby se oba konce tkanice potkaly v otvoru pod bradou (do tunelu vstupuje otvorem uprostřed strany B).
Pokud chcete roušku fixovat až v týlu, je potřeba tkaloun protáhnout nejprve stranou A, na tkanice umístit brzdičku, která bude při nošení vzadu na hlavě, a až následně tkanice protáhnout stranami B tak, aby se opět setkaly v otvoru pod bradou.
Šablonu k vystřižení (v poměru 1:1) si můžete stáhnout a vytisknout zde (měřítko nezapomeňte nastavit na 100 %) a najdete ji i v příští Vogue.