Odebírejte novinky Vogue

Obálka aktuálního čísla
Vogue CS do schránky. Poštovné zdarma.
Napište, co hledáte
Společnost

Lise Meitner: Geniální vědkyně, která neztratila svou lidskost, a přesto ji pronásledovali

Romana Schützová7. 12. 2024
„Věda by mohla být nejlepším prostředkem spojení mezi národy!“ prohlašovala drobná, pouhých sto padesát centimetrů vysoká žena, která spolu se svým spolupracovníkem objevila prvek z periodické tabulky, později nazvaný meitnerium. Fyzička obětovala svůj soukromý život kariéře a přispěla k objevu jadernému štěpení atomových jader, jenže Nobelovu cenu získal někdo jiný. Proč? 
Dr. Lise Meitner
Foto: CORBIS/Corbis via Getty Images
Dr. Lise Meitner
Albert Einstein pro ni vymyslel přezdívku „německá madame Curie“. Lise byla však Rakušanka, která se narodila jako třetí z osmi dětí do rodiny vídeňského advokáta. Když v roce 1892 ukončila měšťanku, dál studovat nemohla. Ve Vídni ještě neměly ženy na univerzitu přístup, a tak se aspoň připravovala na zkoušky z francouzštiny. Současně chodila na soukromé kurzy, po kterých mohla složit takzvanou externí maturitu, jedinou příležitost pro ty, které chtěly vzdělání. Teprve ve třiadvaceti mohla regulérně odmaturovat a zapsat se na vídeňskou univerzitu, kde obhájila vůbec první ženský doktorát z fyziky. „Vlastně ani nevím, zda moji učitelé studium žen podporovali, nebo ne,“ prohlásila Lise s odstupem let. A protože ji zajímala teoretická fyzika a obor radioaktivity, žádala o místo na pařížské Sorbonně, ale neuspěla. Pak napsala do Německa Maxi Planckovi. Nositel Nobelovy ceny ji přijal a vědkyně později pronesla: „V roce 1907 jsem opustila Vídeň, abych na několik semestrů odjela do Berlína. Zůstala jsem tam jednatřicet let.“ 

Studentka, která má zákaz vkročit do školy

V Prusku v té době ještě ženy na vysokou školu nesměly. Na Plancka však udělala dojem, a ačkoli hlásal, že ženy na univerzitu nepatří, Meitner považoval za výjimku a dovolil, aby navštěvovala jeho přednášky. Zprvu však neoficiálně: do laboratoří studentů nesměla ani vkročit a na toaletu musela chodit do kavárny v sousedním domě školy. V Berlíně se setkala s pohledným radiochemikem Ottou Hahnem, s nímž začala spolupracovat. Nadané fyzičce se Otto líbil, ale on dal pro manželství přednost ženě v domácnosti. Později řekl: „Nemůže být ani řeči o nějakých našich stycích mimo ústav. Lise Meitner byla vychována jako ,dcera z lepší rodiny’. Byla velmi zdrženlivá a plachá.“ 

Radioaktivita pro kosmické, nebo kosmetické pochody?

V červenci 1915 se mladá žena vrátila do Rakouska a dobrovolně se přihlásila jako ošetřovatelka. Odjela na haličskou frontu, kde sloužila na operačním sále. „Ach, Elisabeth, tak strašně jsem si to nepředstavovala! V zimě je minus dvacet stupňů a vojákům amputujeme omrzlé končetiny!“ V létě 1916 dobrovolnici přesunuli do nemocnice Červeného kříže v Praze-Karlíně, odkud se Lise vrátila do Berlína. Znovu se spojila s Ottou Hahnem a pracovali na objevu prvku, který by zaplnil prázdné místo v periodické soustavě. Dva roky téměř nespali, až v roce 1918 ohlásili: „Prvek objeven!“ Když coby jednačtyřicetiletá získala docenturu, uvedla se přednáškou Význam radioaktivity pro kosmické pochody. Protože šlo ale o ženu, noviny slovo kosmické automaticky zkomolily na kosmetické. Lise začala pracovat jako nově ustanovená vedoucí fyzikálního oddělení Říšského chemického ústavu a pořídila si vlastní byt. Přítelkyni se svěřila: „Pořád se procházím po pokoji, raduji se a divím, že se fyzikou dá vydělat na záclony a podobné věci!“ 
Lise Meitner a rakouská fyzička Berta Karlik (vlevo)
Foto: ullstein bild via Getty Images
Lise Meitner a rakouská fyzička Berta Karlik (vlevo)

Z vážené vědkyně uprchlicí

Když se koncem ledna 1933 dostal k moci Adolf Hitler, její vydřené postavení se zhroutilo. Kvůli svému židovskému původu musela přestat vyučovat, ale společně s Ottou Hahnem a chemikem Fritzem Strassmannem prováděla pokusy, díky kterým objevili štěpení jader. Po obsazení Rakouska Německem přestalo docentku chránit rakouské občanství. Vyhodili ji z čela oddělení a hrozila jí deportace do koncentračního tábora. Proto utekla do Amsterodamu, pak přes Kodaň zamířila do Stockholmu. Z vážené ženy, která si kdysi najímala pomocnici do domácnosti, se stala utečenkyně v hotelovém pokoji. Když se dozvěděla, že v Berlíně otevřeli výstavu Věčný Žid a mezi portréty které měly vzbudit nenávist, visí i její podobizna, posteskla si: „Neudělala jsem přece nic špatného, proč bych měla být považována za neexistující, nebo ještě hůře – zaživa pohřbenou? Moje budoucnost mi byla odňata, má mi být odňata i má minulost?“ V listopadu se tajně setkala v Kodani s Ottou Hahnem, s nímž provedla sérii dalších experimentů, které prokázaly jev radioaktivního štěpení. 

Nespravedlivé osočení 

V únoru 1939 vyrazila Lise na běžky se svým synovcem Ottou Robertem Frischem, rovněž fyzikem. Cestou zasněženým lesem diskutovali, jak vypočítat uvolněnou energii. Potom vytvořila matematický vzorec celého procesu a poprvé vyslovila termín štěpení. Když se rozběhl utajený projekt Manhattan s cílem sestrojení atomové bomby, USA do něj pozvaly všechny nejvýznamnější fyziky z řad emigrantů. Z absolutní špičky odmítla účast jen Lise a Albert Einstein. „O svržení atomové bomby na Hirošimu jsem se později dozvěděla z telefonátu. Volal mi reportér a ptal se, co bombě říkám. Zeptala jsem se, o čem to vlastně mluví, a řekla mu, že si asi spletl číslo. Když mi ale věc upřesnil, vynořily se všechny obavy, které jsem v posledních letech potlačovala. Energie, k jejímuž uvolnění jsme přispěli, bude použita pro vytvoření ničivé bomby!“ Přestože u jejího zrodu vědkyně nebyla, tisk se na ni vrhl a přezdíval ji „matkou atomové bomby“. Když v roce 1946 přijala pozvání na univerzitu ve Washingtonu, netušila, že se na ni sesypou reportéři a stále se budou vyptávat na totéž. A tak tahle Rakušanka pořád opakovala: „Vy tady v Americe toho víte o atomové bombě víc než já!“ Když novináři změnili téma a zajímalo je, proč se nevdala, podotkla: „Ale moji milí, na to jsem prostě neměla čas! Byla jsem příliš zaměstnána, než abych mohla myslet na sňatek a děti.“ V Americe Lise uvítal prezident Harry Truman a byla zvolena ženou roku 1946. Kromě toho ji oslovili i filmaři, které však Lise odmítla: „Pokud bych měla vidět sama sebe ve filmu, bylo by  to pro mne horší než procházet se nahá po Broadwayi!“ Ačkoli se jí nabídky práce v USA hrnuly, nechtěla už svůj život měnit, a tak se vrátila do Evropy. 

Malá velká žena, která unesla i podraz od osudového muže

Když v roce 1944 dostal Otto Hahn Nobelovu cenu, podíl nepostradatelné kolegyně zlehčoval, a její pracovní stůl dokonce vystavoval jako svůj vlastní. Fyzik Dirk Coster prohlásil: „Otto Hahn, Nobelova cena! Jistě si to zasloužil. Je ale škoda, že jsem Lise v roce 1938 unesl z Berlína. Jinak by při tom byla i ona. To by bylo mnohem spravedlivější.“ Ona sama Hahna nikdy za podraz nekritizovala. Sršela vitalitou. Ve stáří chodívala denně od svého domu do ústavu pěšky, o prázdninách lezla po horách v Tyrolsku. Když počátkem 50. let navštívila Berlín, noviny Der Tagesspiegel napsaly: „Je těžké si představit, že paní Meitner, něžná dáma, která v lodičkách na vysokém podpatku vypadá ještě drobnější, má ladné pohyby a tichý hlas, podstatně ovlivnila náš obraz světa.“ V roce 1959 zde vznikl Hahn-Meitner Institut. Lise Meitner zemřela v roce 1968 v Anglii. Bylo jí devadesát let. Ottu Hahna, osudového muže svého života, přežila jen o tři měsíce. Její prostý pomník zdobí nápis: „Fyzička, která nikdy neztratila svou lidskost.“ 
Tip: Německý fyzik Otto Hahn přijíždí do Stockholmu převzít Nobelovu cenu za objev jaderného štěpení, na jehož výzkumu spolupracoval s rakouskou fyzičkou Lise Meitner. Proč se laureátem Nobelovy ceny nestala také ona? Brilantní konverzační divadelní hru Nobelovka uvádí Divadlo Viola Praha. Nejbližší termín? 14. prosince 2024.