SpolečnostKariéra před královským palácem aneb Čím se živili, než si vzali urozeného partnera?
tým VOGUE, ANA EKSOUZIAN-CAVADAS6. 5. 2022
O udělení královského titulu kdysi rozhodovala výhradně pokrevní linie nebo strategické vazby mezi mocenskými orgány. V dnešní době jde rodokmen často stranou — ve prospěch skutečné lásky. Co ale dělali noví členové královské rodiny před tím, než se díky svým partnerům stali ostře sledovanými?
Foto: Karwai Tang/WireImage
Catherine, vévodkyně z Cambridge a Meghan, vévodkyně ze Sussexu, 2018
Kate, vévodkyně z Cambridge
Dle PopSugar Kate Middleton v roce 2005 úspěšně ukončila studia na univerzitě v St. Andrews (kde se také seznámila s Williamem) a nastoupila do britského módního řetězce Jigsaw na pozici nákupčí doplňků. Po Katině odchodu z firmy se její bývalá nadřízená Belle Robinson nechala slyšet, že na ni Kate udělala dojem: „Během polední pauzy sedávala v kuchyni a povídala si s každým — od řidičů dodávek až po účetní. Rozhodně nebyla namyšlená.“ To ale nebyla jediná položka v životopise vévodkyně z Cambridge: Koncem roku 2007 začala pracovat v Party Pieces, společnosti svých rodičů, která se zabývá plánováním akcí, a její role byla doslova multifunkční: Fungovala zde coby fotografka, designérka webových stránek i marketingová pracovnice. Později v rámci rodinné firmy osobně spustila novou juniorskou značku s názvem First Birthdays. Pod křídly rodinného podniku působila Kate až do ledna 2011. V říjnu téhož roku se však zasnoubila s princem Williamem a její další působení je všem již známé...
Meghan Markle, vévodky ze Sussexu
Meghan Markle nikdy nešla pro vlastní názor daleko. V pouhých jedenácti vystoupila v dětském pořadu, kde se rozpovídala o své snaze přimět mezinárodní koncern Procter & Gamble, aby změnil sexistické sdělení v reklamách na prostředek na mytí nádobí Ivory Clear (což koncern později skutečně učinil). Podle serveru Heslo!, se později houževnatá Meghan zapsala na bakalářské studium se zaměřením na divadlo a mezinárodní studia na Northwestern University's School of Communication. Během studia absolvovala stáž na americkém velvyslanectví v Buenos Aires v Argentině. Po promoci získala řadu hereckých rolí včetně dnes již kultovní role v reality show Deal or No Deal; mihla se také v televizních seriálech 90210, Without a Trace, Castle nebo filmu Horrible Bosses. Průlomová byla ovšem role Rachel Zane v právnickém dramatu Suits. V té době již ostřílená herečka založila lifestylový blog The Tig a stala se globální velvyslankyní organizace World Vision Canada. Když se však její vztah s princem Harrym dostal na veřejnost, svých profesních úspěchů se vzdala.
Princ Harry a Meghan Markle, Toronto, Kanada, září 2017
Foto: Karwai Tang/WireImage/Getty ImagesSophie, hraběnka z Wessexu
Než byla Sophie, hraběnka z Wessexu, rozená Sophie Rhys-Jones, označena v roce 2019 za nejpracovitější královskou choť (údajně jen v tomto roce absolvovala 236 oficiálních akcí), stejně neúnavně budovala kariéru před tím. Podle zdrojů časopisu Tatler pracovala po většinu své kariéry v oblasti vztahů s veřejností, přičemž její působení v PR zahrnovalo i dlouhé angažmá v rádiu Capital. Posléze založila vlastní PR agenturu s názvem RJH Public Relations, kterou vedla se svým obchodním partnerem Murrayem Harkinem celých pět let. Hraběnčina práce v oblasti komunikace začala ustávat v roce 2001. „Určitě mi chvíli trvalo, než jsem se zorientovala," uvedla hraběnka v rozhovoru pro Sunday Times Magazine, který poskytla časopisu Tatler. „Byla jsem nucená snížit svá očekávání ohledně toho, co vlastně dokážu. Nemohla jsem se jednoduše objevit v charitativní organizaci a říct, jak by ji měli vést a co dělají špatně. Musela jsem udělat obrovský krok zpět a říct si: Oni chtějí, abys byla třešničkou na dortu, člověkem, který přijde poděkovat dobrovolníkům a sponzorům, ne jim radit.
Princ Edward a Sophie Rhys-Jones, 1999
Foto: ShutterstockCamilla, vévodkyně z Cornwallu
Poslední roky svého studijního života strávila Camilla, vévodkyně z Cornwallu (dříve známá jako Camilla Parker-Bowles) v zahraničí. Vystudovala školu Mon Fertile ve Švýcarsku a po jejím absolvování odcestovala do Paříže, aby se zapsala na Institut Britannique, kde se věnovala francouzskému jazyku a francouzské literatuře. Kromě toho pracovala v několika firmách v londýnském West Endu jako asistentka nebo recepční v dekoratérské firmě Sibyl Colefax & John Fowler.
Princ Charles a Camilla Parker Bowles, 2005
Foto: ShutterstockDiana, princezna z Walesu
Diana Frances Spencer se narodila v roce 1961 a podle Good Housekeeping vyrůstala na rodinném sídle Sandringham Park House v Norfolku, které vlastnila královna. Dle již zmíněných zdrojů se zesnulá královská dcera stala lady Dianou Spencer poté, co její otec zdědil titul hraběte Spencera. Lady Diana Spencer navštěvovala švýcarskou soukromou školu a v roce 1980 se přestěhovala do Londýna, kde začala s přestávkami pracovat jako lektorka tance, chůva nebo asistentka v londýnské prestižní školce Young England Kindergarten. Přibližně ve stejné době se jí začal dvořit princ Charles začal. Dianu požádal o ruku v únoru 1981 a ještě tentýž rok v červenci si manželé řekli své ano. Lady Spencer se tak po několika staletích stala první Angličankou, která se provdala za následníka trůnu. a první nevěstou v celé královské historii, která měla před zásnubami placenou práci.
Princezna Diana v zahradě rodinné rezidence Highgrove, 18. července 1986
Foto: Tim Graham Photo Library/Getty ImagesPrinc Philip, vévoda z Edinburghu
I princ Philip pocházel ze šlechtického rodu. V roce 1921 se narodil řeckému a dánskému princi Andrewovi a princezně Alici z Battenbergu, a však jeho rodina byla z politických důvodů vyhnána, což také odstartovalo jeho bouřlivé dětství. V deseti letech se dostal do péče matčiny rodiny, navštěvoval Gordonstoun ve Skotsku a po ukončení školní docházky vstoupil do královského námořnictva. Na radu svého strýce lorda Louise Mountbattena se zapsal na Royal Naval College v anglickém Dartmouthu, kde se seznámil s třináctiletou princeznou Alžbětou. O sedm let později, v roce 1947, dvojice oznámila zasnoubení a královský pár přijal příjmení Mountbatten (po prarodičích z matčiny strany). Těsně před svatbou byl Phillipovi udělen titul vévody z Edinburghu, hraběte z Merionethu a barona z Greenwiche, a po královnině korunovaci v roce 1952 oficiálně ukončil aktivní vojenskou službu. V roce 1957 byl formálně jmenován princem.
Princ Philip, královna Alžběta a jejich děti princ Charles a princezna Anna v roce 1951
Foto: Getty ImagesMark Phillips
Před sňatkem s jedinou dcerou královny, princeznou Annou, patřil Mark Phillips k vyhlášeným sportovcům, přičemž jeho a princeznina láska k jezdectví zapřičinila, že se tito dva lidé vůbec seznámili. Mark Phillips byl ostatně zdatným jezdcem a v roce 1972 získal coby člen britského třídenního jezdeckého týmu zlatou medaili na olympijských hrách v Mnichově. V době zasnoubení s princeznou Annou byl Phillips poručíkem 1. královniny dragounské gardy.
Foto: Getty Images
Princezna Anna a Mark Phillips, 1975
Timothy Laurence
V roce 1992 se stal druhým manželem princezny Anny. S princeznou Annou se přitom seznámil o několik let dříve, kdy byl ještě námořním důstojníkem.
Foto: Getty Images
Princezna Annou a Timothy Laurence, 2018