DesignCzech Grand Design 2024: Akademie designu ČR má své vítěze
tým VOGUE3. 3. 2025
Akademie designu ČR složená z osobností z řad českých i zahraničních kurátorů, galeristů, novinářů a teoretiků designu rozhodla o vítězích devatenáctého ročníku Czech Grand Design. Nejprestižnější ocenění pro české autory a výrobce převzali laureáti z rukou významných osobností odborné i veřejné sféry 3. března 2025 v pražském Stavovském divadle. Kdo si odnesl významná ocenění?
Foto: Czech Grand Design 2024
Módním designérem roku i Grand designérem cen Czech Grand Design 2024 se stal
Jan Černý. Titul absolutního vítěze si Černý vysloužil za návrh nástupové kolekce pro Český olympijský a paralympijský tým 2024. Přání mladých sportovců, na jehož základě došlo k úspěšné spolupráci Jana Černého a Českého olympijského výboru, padlo na úrodnou půdu. „Jan Černý dokázal proměnit silnou autorskou vizi v současný streetwearový produkt, v němž byli čeští olympionici a paralympionici nepřehlédnutelní. Výsledkem byl vizuálně atraktivní unisexový komplet v barvách české trikolory v mírně posunuté barevnosti směrem k elegantnějšímu vyznění, jehož základem je výrazný plášť. Jan použil svůj signature print Rorschachova testu, k němuž ho přivedla umělecká interpretace tisků Vladimíra Boudníka,“ popsala za odbornou porotu Akademie designu ČR kurátorka Moravské galerie v Brně Andrea Březinová a dodala: „Pečlivou přípravu, své zkušenosti a kreativitu vtělil Černý se svým týmem do genderless outfitu, který je funkční i elegantní zároveň, má silný autorský rukopis, je současný, a zároveň pracuje s jemnými vrstvami nostalgie a národní tradice. Kolekce vzbudila zasloužený mezinárodní ohlas.“
Také v případě kategorie Designér/Designérka roku – Ceny Ministerstva kultury ČR bodovalo spojení designu a mezinárodní sportovní události. Tuto cenu získala designérka a umělecká ředitelka sklárny Rückl Kateřina Handlová za kolekci váz Unreality pro Rückl, svítidla Flare pro značku Bomma a medaile pro mistrovství světa v ledním hokeji 2024. „Kateřina ve svých návrzích přistupuje ke sklu jako ke hmotě, která nezná limity a omezení. Její schopnost promítnout do svých návrhů i hlubší otázky lidské existence z ní dělá výjimečnou designérskou osobnost. Patrné je to nejen v limitovaných návrzích váz pro její domovskou sklárnu, ale také u letošního návrhu závěsného svítidla pro značku Bomma. I zde dokázala skrze nápadité, ale nenápadné detaily vnést do relativně formálního rukopisu jednoduchého svítidla přesah, který běžné funkční světlo činí uměleckým artefaktem,“ okomentovala za odbornou porotu produktového designu novinářka Veronika Pařízková. Ocenění předal ministr kultury ČR Martin Baxa, který uvedl: „Ocenění Czech Grand Design je již pevně zabydleno na mapě prestižních akcí. Představuje nejenom novinky v oblasti, která do našich životů zasahuje nenápadně, ale o to nekompromisněji, ale také jména tvůrců, o kterých pak zpravidla v dalších letech čteme a slýcháme v souvislosti s jejich tvorbou. Současný rychlý svět s sebou přináší nové způsoby tvorby, nová vyjádření, nové postupy.“
Kateřina Handlová, kolekce váz Unreality pro Rückl
Foto: Martin FaltejsekVýznamné ocenění mimo kategorie je každoročně uděleno jedné osobnosti za mimořádnou tvůrčí a pedagogickou činnost nebo přínos v teorii designu. Do Síně slávy českého designu byla dnes Akademií designu ČR uvedena fotografka Libuše Jarcovjáková. Ta platí za jednu z nejvlivnějších a nejvíce viditelných současných českých fotografek u nás i v zahraničí. V průběhu posledních let se jí dostalo pozornosti díky řadě zahraničních výstav, např. ve francouzském Arles, kde byla hvězdou 50. ročníku slavného Les Rencontres d’Arles, či aktuálně díky výstavě ve Veletržním paláci Národní galerie Praha a dokumentárnímu snímku Ještě nejsem, kým chci být. Jarcovjáková vystudovala pražskou FAMU. Dlouhodobě fotografovala romskou a vietnamskou komunitu v Československu a také T-Club, slavný pražský LGBTQ bar. Po roce 1985 se vystěhovala do Západního Berlína. Po návratu do Československa v roce 1992 začala učit fotografii na řadě uměleckých vysokých škol. Její autorské fotografické knihy Černé roky (2017) a Evokativ (2019) patří ke skvostům svého žánru. „Je paradox, že Jarcovjáková je vůbec první fotografkou nebo fotografem uvedeným do Síně slávy Czech Grand Design s oceněním za užitnou tvorbu, protože sama na zadání pracuje vzácně. Z posledních let lze zmínit kampaň pro Národní divadlo, fotografie pro knihu Mami, miluju, architektonickou knihu Projektil 33 nebo Vogue CS,“ dodal Michal Nanoru, předseda odborné poroty fotografie Akademie designu ČR.
Foto: Libuše Jarcovjáková
Kategorii Designér/ka šperku roku ovládl mladý talent tuzemské scény – Magdalena Šťastníková s kolekcemi Tender Tendrils a šperky Drape ke kolekci cruise24 módního designéra Tomáše Němce. „Každá z kolekcí ukazuje jinou polohu Magdaleniny práce a obě dokládají konzistentní a osobitý rukopis, ať už tvorba vychází z vlastních témat, nebo z dialogu s inspirací jiného designéra. U obou kolekcí vyniká lehkost a měkkost, kterou Magdalena dokáže tvrdému kovu dodat. A také to, jak hladce umí komunikovat myšlenky prostřednictvím hmoty, aniž se potřebuje opřít o konkrétní tvary. Zůstává abstraktní, a přitom srozumitelná a citlivá. Její stříbro ožívá jako drapovaná látka, vlající šátek na krku dámy v kabrioletu nebo jako propletené kořínky a tenounké, spirálové úponky rostlin,“ řekla novinářka a členka odborné poroty kategorie designu módy a šperku Veronika Ruppert.
Magdalena Šťastníková, kolekce Drape
Foto: Mária ŠpánikováV oblasti grafického designu uspěl projekt Identita. Multižánrový projekt, za nímž stojí studio Mowshe, autoři a odborní poradci Filip Blažek a Linda Kudrnovská, je příběhem českého grafického designu. Jeho součástí je obsáhlá publikace, výstava, sedmidílný televizní cyklus a film (za spolupráce dalších tvůrců).
Foto: Mowshe
Multižánrový projekt Identita, studio Mowshe, autoři a odborní poradci Filip Blažek a Linda Kudrnovská
Na poli ilustrace zazářil Michal Bačák za návrh intarzií pro bar Forbína, které z vzácných dřev realizovalo studio zeitgeist.limited. „Nastudováním a zdařilým ovládnutím metody intarzie ze vzácných dřevin Michal Bačák prokázal, že kategorie ilustrace nekončí na papíře. Intarzie propojuje naráz několik řemesel, která vyžadují preciznost a plánování. Nejde o rychlou skicu, která by dynamicky zachytila umělecký rukopis,“ uvedla Emma Hanzlíková, teoretička umění, kurátorka a členka odborné poroty kategorie Ilustrátor/ka roku.
Foto: Honza Zima
Michal Bačák, intarzie pro bar Forbína
Fotografkou roku se stala Lena Knappová, která Akademii zaujala pracemi pro Blue Paper a Circ Magazine, backstage snímky pro světové módní značky Ann Demeulemeester nebo Rick Owens. „Knappová je slovenská fotografka a kreativní ředitelka působící mezi Paříží a Prahou. Za její prací v časopisech Circ a Blue Paper, které vede, je mnohem víc konceptuálního uvažování než jen fotografování. Je z těch, kdo prvek (kontrolované) živelnosti přinášejí do módní fotografie z trojúhelníku r’n’r–dokument–móda. Tedy plodné výměny mezi ušlechtilou chudinou na lopatkách a pózováním alfa brandů hýbajících globální ekonomikou,“ popsal Michal Nanoru.
Lena Knappová pro Circ Magazine
Foto: Lenka KnappováV kategorii Objev roku, jejímž cílem je upozornit na čerstvé nápady, nová designérská uskupení i mladé talenty, letos uspěla designérka Natálie Navrátilová za návrh příborů z nerezové oceli Boldi pro značku Fabini a kolekci kancelářských potřeb Office pro Mikov. „K designu se tato rodačka ze Znojma dostala díky Designbloku. Když ho jako teenagerka poprvé navštívila, uhranula ji tu instalace značky Bomma. V roce 2024 se karty obrátily – byla to právě Natálie Navrátilová, která na loňské přehlídce designu zazářila. Za minimalistické výrobky své luxusní kancelářské kolekce Office, kterou vytvořila pro tradičního výrobce Mikov, si odnesla ocenění v kategorii Nejlepší novinka výrobce. Upozornila na sebe i díky výrobkům pro českou značku nádobí a kuchyňských potřeb Fabini, kde už několik let působí jako produktová designérka. V designu se snaží o dosažení harmonických a uživatelsky přívětivých proporcí, stejně jako o maximální využití výrobních kapacit,“ upozornila členka odborné poroty produktového designu a novinářka Petra Cieslar.
Natálie Navrátilová, návrh příborů z nerezové oceli Boldi pro značku Fabini
Foto: FabiniVýrobcem roku se stala česká značka Master & Master, která Akademii designu ČR oslovila svými produkty navrženými českými designéry všech generací – konkrétně květinovým stolkem Oasis, křeslem a sofa Log (Jiří Pelcl), jídelním a kancelářským stolem SAD (Atelier SAD) a kolekcí stolků Dalmatian (Palma de Alma). „Schopnost vyrobit produkt, který je dostupný a zároveň má nepřekonatelné estetické kvality, je v současných provozních podmínkách složitý úkol. V nábytkářském segmentu se výrobci dlouhodobě potýkají s rostoucími cenami materiálů, jejich nedostatkem, ale především pak konkurencí ve formě mezinárodních velkoobchodů. Přijít proto na trh s nápadem, který bude pro zákazníka atraktivní cenou i vzhledem, je obrovská výzva. Dvojice Ondřej Zita a Luděk Šteigl tuto výzvu už před několika lety přijali – a obstáli. Jejich síla je především v jednoduchém a nadčasovém designu a schopnosti chápat aktuální trendy,“ popsala za odbornou porotu produktového designu novinářka Veronika Pařízková.
Master & Master, křeslo a sofa Log, Jiří Pelcl
Foto: Master & MasterCena pro vítěze, jak již bývá zvykem, je dílem loňského Grand designéra. „Každý oceněný získal jeden kus křišťálového dortu jako symbol toho, že jen společně tvoříme uměleckou scénu a jen průniky oborů nás mohou posouvat dál,“ vysvětlil Jan Plecháč. Křišťálový dort vznikl ve sklárně Moser, která na loňských cenách Czech Grand Design získala titul výrobce roku.
Galavečerem v režii Jany Burkiewiczové a ve scénografii Marka Cpina provedl herec Miloslav König za hudebního doprovodu Alberta Romanuttiho z kapely Bert & Friends. Přímý přenos z předávání odvysílal kanál ČT art a nyní je volně ke zhlédnutí v iVysílání České televize.