Odebírejte novinky Vogue

Obálka aktuálního čísla
Vogue CS do schránky. Poštovné zdarma.
Napište, co hledáte
Filmy

Všechno nejlepší, Winono, má nejoblíbenější Heather

Jana Patočková29. 10. 2024
Americká herečka Winona Ryder dnes slaví 53. narozeniny. Přejeme jí všechno nejlepší a další hromadu rolí, které zlidoví stejně jako ty, se kterými jsem vyrostla. Od Lydie Deetz, Veroniky Sawyer po aktuální fenomén jménem Joyce Byers ze seriálu Stranger Things. Winona a její postavy navíc od konce 80. let stvořily zcela nový fashion typ: tak trochu gotickou mladou ženu s ironicky nostalgickým pohledem na svět a dramaticky grungeovým šatníkem, který se snoubí s nevinnou dívčí romantikou. 
Winona Ryder jako Lydia ve filmu Beetlejuice
Foto: Warner Bros
Winona Ryder jako Lydia ve filmu Beetlejuice

Heathers

Pro české publikum možná film méně známý než Beetlejuice či Střihoruký Edward, ale pravdou je, že Winoně Ryder zajistil kultovní status: Heathers (Smrtící atrakce, omlouvám se, ale český překlad mi odjakživa přišel jako z pekla) z roku 1988. Roli Veroniky Sawyer získala herečka ve svých šestnácti, a to i přes to, že její agentka byla striktně proti, prý ji dokonce na kolenou prosila, aby part nechala být, měla totiž pocit, že Winoně pokazí slibnou kariéru (měla našlápnuto právě díky Beetlejuice). Naštěstí si budoucí hvězda roli vydupala. Film, který je ironickou satirou na tehdejší optimisticky laděné a veskrze romantické feel-good komedie a filmy ze střední, je nejen patřičně temný, ale dodnes obstojí se svým nesmlouvavě černým humorem. Je plný cynických hlášek (Real life sucks losers dry, if you want to fuck with the eagles, you have to learn to fly), neustálého zabíjení a znuděných privilegovaných děcek. Především v Americe zlidověl a stal se inspirací pro další generace. Mimochodem, před pár lety se kult Heathers pokusil v seriálovém pojetí ze současnosti oživit Netflix a na Broadwayi můžete vidět také jeho muzikálovou verzi. Výtvarná stránka filmu, především kostýmy, jsou hojně citované napříč popkulturou: všechna ta kostkovaná saka s vycpanými rameny, skládané sukýnky, košile, mašle ve vlasech a varsity bundy nás od té doby provází a jsou synonymem pro módu z americké střední. Zajímavost? Vedle Ryder se zde objevila například Shannen Doherty.

Střihoruký Edward

Fantaskní pohádka pro dospělé z roku 1990 plus další veleúspěšná spolupráce herečky s režisérem Timem Burtonem. Kdo z vás se u této zimní klasiky nikdy nedojal, ať hodí kamenem. Oproti gotické teenagerce Lydii Deetz z Beetlejuice zde Ryder ztělesnila Kim, něžnou blondýnku, která odpovídá celkové stylizaci filmu kamsi do paralelního vesmíru amerického předměstí 50. let. I v této roli si ovšem dokázala získat srdce všech, předevších těch z mojí generace, pro které se její zamilovaný tanec ve sněhových vločkách vznikajících pod ostrýma rukama Edwarda stal synonymem té pravé americké pohádky. 
Johnny Depp a Winona Ryder ve filmu Střihoruký Edward, 1990
Foto: 20th Century-Fox/Getty Images
Johnny Depp a Winona Ryder ve filmu Střihoruký Edward, 1990

Narušení

Film z roku 1999, jenž se stal biblí mladých žen a dívek, které se cítily trochu jiné, vznikl na motivy autobiografického románu spisovatelky Susanny Kaysen. Příběh mladých žen, které se potkávají koncem 60. let v psychiatrické léčebně, je obsazen přímo hvězdně: kromě samotné Ryder v něm můžete vidět Angelinu Jolie, která si za film dokonce odnesla Oscara; Britanny Murphy nebo Cleu DuVall. Pro Ryder šlo o další z řady rolí dysfunkční mladé ženy s velmi výrazným vizuálním stylem: krátký účes na kluka a její velké tmavé oči vystupující z alabastrové tváře se postaraly o velmi napodobovaný look.

Krádež, co se zapsala do dějin popkultury i módy

V době, kdy měla Ryder nejrušnější kariéru (za sebou kultovní NarušeníMalé ženy nebo gotické variace jako BeetlejuiceDracula či Střihoruký Edward) přišel drsný propad. Možná byl na vině přílišný stres a velký tlak (faktory, o nichž se v souvislosti se šoubyznysem začalo otevřeněji mluvit až v posledních letech), ale v roce 2001 oběhl bulvární plátky po celém světě rozzrněný záběr z průmyslové kamery luxusního obchodního domu Saks Fifth Avenue, na němž je Ryder zachycena, jak odchází s nezaplaceným nákupem v hodnotě 5 000 dolarů! Ryder následně diagnostikovali kleptomanii, úzkostné poruchy a deprese, takže potrava pro bulvár byla rázem na světě. Následoval ostře sledovaný šestidenní proces. Soudní procesy slavných, a ten její nevyjímaje, představují vždy jistou formu módní přehlídky a možností, jak se ukázat v jiném světle, a nejinak to pojala i Winona Ryder: její klasické tmavě vínové šaty s retro zdobením kolem krku od Marka Jacobse neunikly snad nikomu. Právě kašmírový svetr za 760 dolarů od slavného designéra figuroval na seznamu věcí, které si ze Sakse odnesla bez zaplacení: „Možná je to zlodějka, ale má rozhodně vkus,“ poznamenala tehdy novinářka Robin Givhan pro Washington Post: „Šaty a sukně jí elegantně splývaly ke kolenům, vždy zapnuté až nahoru v přísném stylu, aniž by sklouzly k aroganci. Jak by také mohly, když byly doplněny o elegantní čelenky? A šaty od Marka Jacobse z kolekce podzim 2001 s kontrastním trompe l’oeil límcem byly snad vůbec ty nejvhodnější. Vznešené, kultivované, vážné. A navíc roky staré kolekce, jako by chtěla členům poroty naznačit, že mají co do činění se spořivou mladou ženou, nikoli s požitkářskou herečkou.“ Pro Ryder tato nepříjemná kauza znamenala kariérní zpomalení. Ale i ty nejtemnější chvilky můžou mít své světlejší stránky: třeba kampaň pro prominentní módní brand. A mnoho popkulturních odkazů jako třeba vyšívaný obraz, který se před pár dny objevil na sociální síti X.

Ambasadorka stylu

Na zmíněnou krádež, proces, svetr a šaty od Marka Jacobse ještě navážeme. Ani jemu totiž kauza neunikla a herečce nabídl místo hlavní tváře své nadcházející kampaně na jaro – léto 2003: „Zeptal jsem se jí proto, že mi na všech těch nedávných fotkách přišla prostě krásná, i když pocházely ze soudní síně,“ uvedl tehdy Marc Jacobs. Odpověď dostal záhy: herečka mu nechala poslat pugét a vzkaz plný upřímných díků: „Je to pro mě čest, jsem za tvoji nadídku vážně šťastná.“ Tak se zrodilo i jejich dlouholeté přátelství a pracovní partnerství — od první kampaně focené hvězdným Juergennem Tellerem přes launch beauty řady brandu v roce 2015 po nedávnou kampaň kalbeky J Marc Shoulder Bag. „Moje Winona,“ napsal na Instagram Jacobs pod fotku z kampaně designér, který svoji kamarádku nenechal na holičkách ani v těžkých chvílích, naopak ještě dokázal celé nové generaci předvést její ikonický styl, jež se tak dobře snoubil s tím jeho: mix ženskosti a grungeové estetiky, trocha gotických odkazů, rock’n’rollu, avantgardy a unisexovosti. Pokud by devadesátky měla definovat jedna osoba, pak by to byla Winona a její šatník.

Velký návrat

Když v roce 2016 přišel Netflix se seriálem Stranger Things, bylo to posvícení. Série, jež se stala přes noc kultem, vynikala v osmdesátkové stylizaci a v žánru hororového mysteriozního sci-fi. Kromě toho, že Stranger Things rozjely kariéru nové generace dětských hvězd, jako byla Millie Bobby Brown, Winoně Ryder hvězdnou kariéru po letité odmlce pro změnu navrátil. Právě ona patřila od začátku k hlavním tahákům toho hitu a nezklamala. I generace Z se tak ještě před druhou kapitolou Beetlejuice mohla seznámit s hrdinkou všech „narušených“ mileniálek, oplývající talentem a jedinečným goticky-šik stylem. A jako nečekaný bonus zvládla tato série vrátit do hry i zpěvačku Kate Bush, jejíž hit Running Up That Hill v roce 2022 nečekaně vystřelil na TikToku.