FilmyRoztančené filmy, které nás budou bavit navěky
Natálie Debnárová26. 10. 2023
Taky jste rádi tančili v dětství před zrcadlem nebo s rodiči, případně vymýšleli choreografie s kamarádkami? Ti, co dřeli, se tancem živí, ale spousta lidí o kariéře tanečního profesionála pouze snila — a možná sní dodnes. Pojďme si tedy připomenout ty nejpůsobivější snímky ze světa tance, které nám sladké snění dokážou prodloužit.
Černá labuť
Příběh baletky Niny, která tak moc toužila být černou labutí a tak moc potřebovala všem, včetně kolegyň minulých i budoucích, ale i Leroyovi, dokázat, že má talent, až se černou labutí skutečně stala. Kromě mistrného zpracování můžete ve filmu vidět náročné choreografie a není náhodou, že si Portman právě při jednom zdvihu zlomila žebro. Film v roce 2010 lámal rekordy v návštěvnosti, Čajkovkého Labutí jezero chtěl vidět i ten, kdo v životě na baletu nebyl, a Natalie Portman za roli posbírala neuvěřitelných devatenáct cen včetně Oscara a Zlatého glóbu.
La La Land
Vsadit si na klasický hollywoodský román v modernějším hávu a hlavně s lepší kamerou se režiséru Damienu Chazellemu zatraceně vyplatilo. Úžasné písně, brilantní choreografie a milostný vztah, který nemohl dopadnout dobře, je zkrátka koktejl, ze kterého nikomu v roce 2016 nemohlo být špatně, ba naopak. Ryan Gosling a Emma Stone zde podali obdivuhodný výkon a snímek vnesl novou krev do žil repertoáru muzikálu, který tehdy již lehce vysychal. Ne náhodou získal celkem šest Oscarů.
Hříšný tanec
Příběh nesmělé Baby a ostříleného Johnnyho, kteří se setkali jednoho léta v hotelu u jezera, splňoval v roce 1987 vše, po čem dívky toužily (a kluci se s nimi na to museli koukat). Sexy Patrick Swayze okouzlil všechny — od holčiček až po babičky, téměř každá z nás uměla nazpaměť repliky Jennifer Grey a kdo nezkoušel zvedačku, jako by nebyl. Zajímavostí však je, že snímek neměl dle tehdejších velkých společností potenciál a ve finále jej produkovala malá firma, která se zaměřovala spíše na hororové žánry, navíc původně jen na VHS. Nakonec si ale Hříšný tanec odnesl i Oscara za Nejlepší úvodní píseň.
Kabaret
Choreograf a režisér Bob Foose v roce 1972 divákům odhalil příběh Kabaretu. Příběh, kde románky nedopadají dobře a kde veselý smích a šum v jednom z berlínských klubů vystřídá nastupující strach z fašismu, který nakonec sebere i poslední naději těm, co do tohoto německého města přišli něco dokázat. Mimochodem, za svůj brilantní taneční i pěvecký výkon obdržela Liza Minnelli Oscara (ale film má na kontě ještě mnohem víc ocenění).
Flashdance
What A Feeling! Film o opuštěné dívce, která si plní svůj taneční sen a potká bohatého a krásného Nicka, nadchl každého, kdo na moderní pohádky plné tance a zapamatovatelné hudby rád slyší. A že jich byly miliony! Jennifer Beals a její choreografie se následně staly inspirací pro nejednu tanečnici v baru a hudba se dodnes hraje na všech party. Dokladem jsou nejrůznější ocenění — od Oscarů po Zlaté Glóby.
Billy Elliot
Hudební drama s prvky komedie situované do místa, kde byste tanec — a ještě k tomu balet — těžko hledali. Píše se rok 1984 a hornické stávky v Anglii vrcholí. Chudoba, dřina a malé město bez příkras ovšem nabízí příběh chlapce, který místo lásky k boxu právě nalezl lásku k tanci. Herecký, a především taneční výkon Jamieho Bella je dodnes považován za jednu z nejsyrovějších, ale zato nejopravdovějších choreografií.
Pina
Film, jenž měl být poctou německé choreografce a tanečnici Pině Bausch, je úplně prvním hraným 3D snímkem v Evropě. Proto veškerá práce, která v divákovi i při normálním sledování jejích performance, vzbuzuje veškeré emoce v ještě umocněnějším zážitku. Aby ne, Pina je svojí prací dodnes přirovnávána k Isadoře Duncan.
Starci na chmelu
I v Čechách máme právem být pyšní na taneční snímky. Jedním z nich je muzikál Starci na chmelu, který se v roce 1964 stal legendárním nejen díky hercům (Ivana Pavlová, Miloš Zavadil a Vladimír Pucholt), choreografii a chytlavým písničkám, ale také tolik vytouženou generační revoltou proti „starcům“. Vtipné je, že šlo o první muzikál na světě, kde hlavní postava nezpívá, ani netančí.
Rebelové
A určitě nebude na škodu zmínit film Filipa Renče, který v roce 2001 zaplnil česká kina k prasknutí. Snímek, který měl klasickou dějovou linii pojednávající o nenaplněné lásce studentky a kluka, co v roce 1968 utíká před vojnou, zaujal především díky kostýmům, písním a hlavně choreografiím, které prostě nejdou vymazat z paměti, ať chcete, nebo ne.