HudbaVe stopách Beatles, Dylana i Marie Callas. Česká filharmonie rozezní Carnegie Hall
Kateřina Špičáková13. 11. 2024
Nejslavnější koncertní sál světa bude na začátku prosince patřit oslavám Roku české hudby 2024. V Carnegie Hall vystoupí Česká filharmonie, Pražský filharmonický sbor a Pavel Haas Quartet. Buďte u toho, klidně z pohodlí svého obývacího pokoje.
Česká vážná hudba byla na mezinárodní scéně vždy respektovaná. Že je stále pojmem, dokazuje i jedinečná událost, respektive série událostí, které se na začátku prosince odehrají ve věhlasné Carnegie Hall v rámci Českého týdne v New Yorku.
„Na světě existují pouze tři orchestry, kterým
Carnegie Hall nabídla třídenní rezidenci. Jsou to Berlínští filharmonikové, Vídeňští filharmonikové a naše Česká filharmonie, která se navíc letos stala Orchestrem roku. Carnegie Hall je pro orchestry srovnatelnou metou, jako je pro zpěváky La Scala nebo jsou pro sportovce olympijské hry,” uvedl ministr kultury Martin Baxa. Český týden však otevře Koncert mladých talentů, který se odehraje v České národní budově na Manhattanu. Tam navíc ve spolupráci s Českým centrem a Generálním konzulátem v New Yorku proběhne třídenní filmový festival, bude zde k vidění fotografická výstava Allegro Forte a čeští filharmonikové nabídnou americkým studentům tři masterclassy.
V rámci vystupování v Carnegie Česká filharmonie společně se svým šéfdirigentem a hudebním ředitelem Semjonem Byčkovem připraví trojici instrumentálních koncertů
Antonína Dvořáka, které postupně přednesou špičkoví sólisté: violoncellista Yo-Yo Ma, houslista Gil Shaham a pianista Daniil Trifonov. Provedení symfonických básní Vyšehrad, Vltava a Šárka ze Smetanovy Mé vlasti bude moci sledovat české i zahraniční publikum také online, a to 4. prosince od 20 hodin na YouTube kanálu a webových stránkách České filharmonie. Na tento přenos láká spot
Nezapomeňte inspirovaný kultovním filmem
Sám doma.
„Naším hlavním cílem je představit Českou filharmonii nejen jako reprezentantku české hudební kultury v zahraničí, ale také jako moderní a zábavnou instituci se schopností udělat si ze sebe třeba i trochu legraci. Chceme také širší veřejnosti představit našeho šéfdirigenta a hudebního ředitele Semjona Byčkova, který v práci s orchestrem navázal na úsilí Jiřího Bělohlávka a v posledních letech přivedl Českou filharmonii mezi absolutní světovou elitu. A hlavně chceme vzít naše fanoušky poprvé s sebou, aby i oni zažili neopakovatelnou atmosféru, kterou orchestr zažívá na svých zahraničních koncertech,“ objasňuje generální ředitel České filharmonie David Mareček.
V dalších večerech v Carnegie Hall zazní Mahlerova Pátá symfonie a Glagolská mše Leoše Janáčka, ve které se k České filharmonii připojí Pražský filharmonický sbor, jenž připraví i samostatný a capella koncert. Pod taktovkou Lukáše Vasilka a ve společnosti předního českého tenoristy Pavla Černocha představí hudbu Petra Ebena, Leoše Janáčka, Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů a Jana Nováka. Sbor také pro
New York připravil program složený ze spirituálů, gospelů a mezinárodních koled. Ten se odehraje pod širým nebem, a to přímo na legendárním Times Square.