Vogue DailyZemřel princ Philip, vévoda z Edinburghu a manžel královny Alžběty II.
Lindsay Gellman, Natálie Debnárová9. 4. 2021
Princ Philip, vévoda z Edinburghu a manžel britské panovnice Alžběty II. zemřel v pátek ráno ve věku 99 let. O úmrtí informovala sama královská rodina na Twitteru. Princ podlehl infekci po zákroku na srdci, z něhož se zotavoval. Po královnině boku stál neuvěřitelných 73 let a díky své svérázné povaze si získal srdce nejen celé Británie.
„S hlubokým zármutkem Její Veličenstvo oznamuje úmrtí svého milovaného manžela, prince Philipa, vévody z Edinburghu. Zemřel pokojně dnes ráno ve Windsoru,“ oznámil Buckinghamský palác na Twitteru.
Královna by nyní měla vstoupit do oficiálního období smutku; potrvá osm dní, během kterých budou pozastaveny všechny státní záležitosti. Po 30 dnech veřejné funkce obnoví.
Princ Philip, královna Alžběta a jejich děti princ Charles a princezna Anna v roce 1951
Foto: Getty ImagesVévoda, bývalý námořní velitel, byl známý svou dlouholetou vášní pro strojírenství, ochranu životního prostředí a v neposlední řadě svým ironickým a ničím nepřikrášleným smyslem pro humor.
Princ Philip se narodil na Korfu v Řecku 10. června 1921 řeckému a dánskému princi Andrewovi a princezně Alici z Battenbergu. Když mu bylo 18 měsíců, s rodinou uprchl do Anglie na palubě námořní lodi. V roce 1939 vstoupil do královského námořnictva a v roce 1952 byl povýšen na velitele. Po sňatku s Alžbětou pak přijal poangličtěnou verzi jména své rodiny Mountbatten, stal se britským občanem a vzdal se svých řeckých královských titulů.
Foto: Getty Images
Princ Philip a princezna Alžběta v roce 1947
Foto: Getty Images
Korunní princezna Alžběta a princ Philip, 20. listopadu 1947
Foto: Getty Images
Princ Philip a královna Alžběta v roce 1953
Philip a Alžběta se vzali 20. listopadu 1947 ve Westminsterském opatství v Londýně a princ získal titul vévody z Edinburghu. Jakmile královna v roce 1952 nastoupila na trůn po smrti svého otce, krále Jiřího VI., vévoda zaměřil svou pozornost na charitativní práci. Snad jeho nejvýznamnějším filantropickým odkazem je Cena vévody z Edinburghu, stipendijní program na podporu mladých lidí ve Velké Británii i mimo ni, kterou založil už v roce 1956. Byl aktivní jako vědecký pracovník Královské akademie inženýrství i v oblasti ochrany životního prostředí a několik desetiletí působil v různých vedoucích pozicích v neziskovém Světovém fondu pro ochranu přírody. Vévoda byl také vášnivým řidičem, který si užíval jízdy na pólu a v kočáru. Byl to pilot s licencí a podle paláce byl prvním členem královské rodiny, který vyletěl ze zahrady Buckinghamského paláce ve vrtulníku.
Vévoda proslul i tím, že řekl cokoli, co mu přišlo na mysl, což mělo za následek kontroverzní články i výstupy různých médií. Zájem o jeho osobní život oživilo drama Netflixu
The Crown, které mělo premiéru v listopadu 2016. V květnu 2017 palác oznámil, že princ Philip opouští královské povinnosti.
Foto: Getty Images
Princ Philip a královna Alžběta s dětmi v roce 1960
Kromě královny po vévodovi zůstává početná rodina; čtyři děti, princezna Anna a princové Charles, Edward a Andrew, osm vnoučat včetně princů Williama a Harryho a deset pravnoučat. Princ Philip má nárok na plný státní pohřeb, podrobnosti ještě musí být potvrzeny, ale očekává se, že bude pohřben ve Frogmore Gardens v areálu zámku Windsor, kde jsou pohřbeny královna Viktorie a princ Albert.