Vogue DailyDaniel Lee se stal novým kreativním ředitelem Burberry
tým VOGUE28. 9. 2022
Daniel Lee střídá na pozici kreativního ředitele Burberry Riccarda Tisciho, který se s britskou značkou loučí po pěti letech. Lee v minulosti pracoval pro Bottega Veneta, Celine, Maison Margiela, Balenciaga či Donna Karan. Debutovou kolekci předvede v únoru příštího roku během londýnského fashion weeku. Daniel Lee se narodil 22. ledna 1986 v Brandfordu a ve svém rodném městě s téměř 300 000 obyvateli zůstal až do doby, kdy nastoupil na londýnskou univerzitu Central Saint Martins. (Na stejné škole studovali i návrháři Alexander McQueen, Zac Posen nebo Stella McCartney). Během studií Daniel aktivně působil jako stážista u značek jako Maison Margiela nebo Balenciaga. Po promoci v roce 2012 nastoupil ke značce Donna Karan. Tu však po dvou letech opustil, aby začal pracovat u Celine v Paříži. A pak to přišlo: Polovina června roku 2018, kdy obletěla svět zpráva, že se neznámý návrhář stává kreativním ředitelem Bottega Veneta. „Bottega byl tak trochu spící obr. Tomas Maier vedl dům s velmi silnou vizí a velmi uctivým způsobem. Nikdy nezakolísal, nikdy se neodchýlil,“ poznamenal Daniel Lee o svém předchůdci v rozhovoru pro americkou Vogue pár měsíců po nástupu do funkce.
Lee a Bottega: Žádná loga, ale ikonické produkty
Aby si coby kreativní ředitel zajistil přízeň mezi celebritami a mladou generací, odmítl používat loga, jako tomu bylo tehdy zvykem. Místo toho vsadil na originální a kvalitní design, který respektoval eleganci a tradici značky. Právě Daniel Lee dal světu dnes již ikonickou kabelku Cassette, která se stala v mžiku rozpoznatelná pro svůj obdélníkový tvar a proplétanou kůži v monochromatickém provedení.
Navrhl také kabelku Jodie a na svém kreativním kontě má i lodičky s hranatou špičkou a proplétanou kůží. Zkrátka vsadil na techniku tkaní kůže intrecciato, kterou značka vytvořila již na konci 60. let, tedy v době, kdy se v tamějším italském regionu šila výhradně konfekce a bylo téměř nemožné sehnat šicí stroje, které by zpracovaly kůži. Jemná kůže, jež se pod jehlu dostala, se tak rovnou tkala do vzoru intrecciato. Nezaměnitelný vzor se stal rukopisem italského módního domu a přetrval dodnes. Světu sociálních sítí ho ukázal právě Lee, který se jinak tomuto světu paradoxně vyhýbá.
Roku 2019 byl Lee nominován na čtyři hlavní cen The Fashion Awards v Londýně. Bottega Veneta získala nominaci za značku roku, Daniel Lee byl za značku nominován za nejlepšího návrháře doplňků, nejlepšího dámského módního designéra a také nejlepšího návrháře roku. Trofeje posbíral všechny.
Své úspěšné tříleté kralování nakonec v loňském roce zakončil slovy: „Můj čas v Bottega Veneta byl neuvěřitelnou zkušeností. Jsem vděčný, že jsem mohl pracovat s výjimečným a talentovaným týmem, a děkuji všem, kteří byli součástí realizace naší vize.“