UměníVše, co potřebujete vědět o festivalu PhotoVogue 2025
tým VOGUE12. 2. 2025
Devátý ročník festivalu PhotoVogue s názvem „Strom života: Milostný dopis přírodě“ oslaví hluboké propojení mezi lidmi, zvířaty a ekosystémy. Letošní ročník festivalu oslaví krásu přírody a zároveň poukáže na globální výzvy, kterým čelíme. Od 6. do 9. března 2025 se v BASE Milano můžete těšit na inspirativní program.
Toto je kompletní program PhotoVogue Festival 2025
Komunita umělců z celého světa a mezinárodních organizací bude na festivalu společně prozkoumávat jeho hlavní téma Strom života: Milostný dopis přírodě a klíčové hodnoty, na kterých PhotoVogue staví. Jedním z hlavních bodů programu je série Příběh za fotografií, během které umělci představí svá díla ve stručných šestiminutových segmentech. Tyto prezentace budou rozděleny do tematických bloků a následně je doplní moderované diskuse, ve kterých vystoupí významné osobnosti s inspirativními přednáškami.
Čtvrtek 6. března
14:00 – 15:00 Slavnostní zahájení
15:00 – 17:00 Naše planeta, naše odpovědnost: Životní prostředí, klimatická změna a sociální otázky. Diskuze mezi fotografy: Salvador Saavedra, Christopher Rogel Blanquet, Ali Marin, Charlie Cordero, Khashayar Javanmardi, Oded Wagenstein, Maria di Stefano, Andrea Alessi, Irene Ottaviani, Javier Alvarez. Moderuje Afsaneh Rafii.
17:00 – 19:00 Latinskoamerická perspektiva: Móda jako objektiv. Diskuze mezi fotografy: Rafael Paiva, Viridiana, Patricia Reyes, Thais Vandanezi, Karla Read, Andres Altamirano, Gabriel Gomez, Diego Bendezu. Moderuje Constanza Cavalli Etro.
19:00 – 19:20 Představení Prix Pictet. Rozhovor Alessie Glaviano s Isabelle von Ribbentrop, výkonnou ředitelkou Prix Pictet. Prix Pictet využívá sílu fotografie k upozornění na globální problémy udržitelnosti, zejména v oblasti životního prostředí.
Pátek 7. března
14:00 – 16:30 Za hranicemi: Diaspora a reprezentace. Diskuze mezi fotografy Laurou Gauch, Sergiem Pontierem, Diegem Vourakisem, Villerxem Perezem, Ayomide Tejuosem, Fideliem Faustinem, Koralem Carballem, Ramonou Wang, Carolinou Arantes, Chrisem Perezem a Félixem Márquezem. Moderuje Jordan Anderson.
16:35 – 18:20 Umělecké vyprávění. Diskuze mezi fotografy Federicem Estolem, Juanem Brennerem, Neelem Bhattacharjee, Saurabhem Narangem a Claudiou Revidat. Moderuje Yael Martinez.
18:25 – 20:25 Surrealistické reality: Magický přístup k dokumentární fotografii. Diskuze mezi fotografy Alessandrem Bo, Igorem Furtadem & Labō Youngem, Lisandrem Surielem, Ioannou Sakellarakim, Aletheiou Casey, Dolores Medel, Guiem Christem a Fernandou Pinedou. Moderuje Elisa Medde.
Sobota 8. března
14:00 – 14:30 Biodiverzita skrze objektiv – rozhovor s Johnem Steelem.
14:30 – 15:00 Elementární radosti příbuzenství s Johnem Hausdoerfferem a Gavinem Van Hornem.
15:00 – 15:30 Divoká naděje s Ami Vitale.
15:30 – 15:50 Před panelovou diskuzí bude promítnut krátký film Beastly inspirovaný knihou Keggie Carew. Film zkoumá vyvíjející se vztah mezi lidmi a světem zířat a jeho význam v historii, kultuře a vědě. Současně přináší silný argument pro zířata coby klíč ke zdraví naší planety.
15:50 – 18:00 Příbuzenství se zířaty: Láska a spojitost, aktivismus a svatyně. Skupinová diskuze s fotografy Claire Rosen, Xavim Bouem, Lucreziou Testou Iannilli, Benedettou Casagrande, Ramonou Wang, Vikramem Kushwahem, Piem Aertsem (očekává se potvrzení), Maurem Curtim a Juanem Francisem Sanchezem. Moderuje Nina Van Brunt.
18:00 – 20:15 Hlas domorodých kultur: Pocta kulturnímu dědictví. Skupinová diskuze s fotografy Ángelou Ponce, Anou Caroline de Lima, Sarou Meneses Cuapio, Marií José Rojas, Tatianou Lopez, Sani Montahunem, Lucií Alonsou Garrido, Gleesonem Paulinem, Mauriciem Holcem a Imraanem Christianem. Moderuje Nina Gualinga.
Vstup na akci je zdarma a všichni jsou vítáni.
V průběhu festivalu můžete navštívit tyto výstavy
The Tree Of Life: A Love Letter to Nature: Od svého vzniku festival PhotoVogue zkoumá průsečík mezi etikou a estetikou. Každoročně se jeho výstavy věnují zásadním tématům, jako je ženský pohled, reprezentace, maskulinita, inkluzivita a přehodnocování historie. Letošní ročník zve návštěvníky na vizuální cestu do světa zvířat a přírody, která nabízí nové způsoby, jak nahlížet na naši vzájemnou propojenost s planetou.
Latin America Panorama: Tato výstava představuje multikulturní a rozmanité hlasy Latinské Ameriky a nabízí pohled na region skrze objektivy jeho talentovaných umělců. Umělci, vybraní prostřednictvím otevřené výzvy „Latin America Panorama“, reflektují kulturu, výzvy a budoucnost svého regionu.
In Vogue With Nature: Digitální výstava představuje ikonické obálky magazínu Vogue z celého světa, které oslavují vztah mezi módou a přírodou. Napříč desetiletími tyto titulní stránky zdůrazňují udržitelnost, kreativitu a harmonii mezi uměním a životním prostředím. Mezinárodní edice Vogue zahrnují: British Vogue, Vogue Adria, Vogue Arabia, Vogue Australia, Vogue Brazil, Vogue China, Vogue Czech Republic & Slovakia, Vogue France, Vogue Germany, Vogue Greece, Vogue Hong Kong, Vogue India, Vogue Italia, Vogue Japan, Vogue Korea, Vogue Mexico & Latin America, Vogue Netherlands, Vogue Philippines, Vogue Poland, Vogue Portugal, Vogue Scandinavia, Vogue Singapore, Vogue Spain, Vogue Taiwan, Vogue Thailand, Vogue Türkiye, Vogue U.S. a Vogue Ukraine.
Seeds Of Knowledge: Kurátorský výběr knih a magazínů, který návštěvníkům poskytne hlubší vhled do hlavního tématu festivalu.
The Tree Of Change: Série slideshows, videí a příspěvků organizací věnujících se environmentální osvětě. Mezi klíčové projekty této série patří:
Vital Impacts – The Nature of Hope: Sbírka fotografií divoké přírody od uznávaných umělců, jako jsou Nick Brandt a Cristina Mittermeier.
Earthrise Studio – The Ghost Rainforest: Krátký film dokumentující roli domorodého vedení v ochraně přírody.
The Essence of Prix Pictet: Video sledující historii této prestižní fotografické ceny a její vliv na globální výzvy.
Institute for Postnatural Studies – Metaphysics of Mixture: Experimentální videoart zkoumající vztah mezi přírodou, kulturou a koexistencí prostřednictvím šesti jedinečných druhů rostlin.
Charlie Hamilton James – End Time Project: Zákulisní pohled na tvorbu silných snímků zobrazujících dopad lidstva na životní prostředí.
PhMuseum – Human Visions: Výběr prací reflektujících vztah člověka k přírodě, finalisté grantu Women Photographers Grant 2024.
CondéFuture: Výstava představující kreativní talenty z nedostatečně zastoupených komunit inspirovaných tématem festivalu.
VII Foundation – Square Mile: Příběhy komunitní odolnosti a ochrany přírody vyprávěné skrze fotografii.
Wild Summon by Karni & Saul: Krátký film kombinující přírodní historii a poetické vyprávění, který přetváří životní cyklus lososa do lidské podoby.
Latin American Fashion Awards: Globální platforma oslavující latinskoamerickou kreativitu v módě. Mezi oceněnými jsou například Camila Falquez (Fashion Photographer of the Year) a Elliot & Erick (Emerging Fashion Photographers of the Year), kteří významně ovlivňují globální módní scénu.
Nautilus Presents: Biodiversity Through the Lens: Výstava prezentující krásu a křehkost oceánské biodiverzity prostřednictvím působivých snímků přírody, ve spolupráci s UNESCO a Dona Bertarelli Philanthropy.
A Vision Beyond Reality: A Visual Journey by Elizaveta Porodina Kurátorský pohled na výjimečné umělecké dílo této vizuální umělkyně, prezentováno Atmos.
Po přednášce Richarda Mosse se uskuteční autogramiáda jeho knihy ve spolupráci s Micamera v BASE.
Všechny výstavy jsou zdarma a otevřené pro veřejnost.
Doplňující informace o festivalu:
Místo konání:
BASE Milano
Via Bergognone, 34, 20144 Milano MI, Itálie
Otevírací doba:
6. března: 15:00 – 21:00
7.–9. března: 11:00 – 21:00
Vstup na všechny akce a výstavy je zdarma.
PhotoVogue Festival je projekt pod vedením Alessie Glaviano (Head of Global PhotoVogue) a spolukurátorů Cateriny De Biasio (Visual Editor, PhotoVogue) a Daniela Rodrígueze Gordilla (Senior Manager, Education & Community Initiatives, Condé Nast).
O BASE Milano
BASE Milano je hybridní kulturní centrum sloužící městu Milán. Vzniklo regenerací průmyslových prostor bývalého Ansalda v kreativní čtvrti Tortona.
BASE je centrem pro umění, inovace a společenskou změnu. Spojuje různé kreativní disciplíny – od vizuálního umění po hudbu, design a vzdělávání – a vytváří inspirativní prostředí pro experimentování a spolupráci.
Co zde najdete?
Prostor pro výzkum, experimentování a sociální design
Festivaly zaměřené na design a umění
Hudební akce a výstavy
Umělecké rezidence a komunitní projekty
Celoroční program pro veřejnost
BASE Milano se profiluje jako inkluzivní umělecká instituce, která podporuje přístupnost, spolupráci a výměnu myšlenek mezi umělci, podnikateli a veřejností.