Vogue LeadersDagmar Havlová: Dnešní generace se bude muset naučit převzít zodpovědnost
Danica Kovářová18. 11. 2024
Její život by vydal na filmový scénář, jehož leitmotivem by patrně byla ženská síla i odhodlání pevně a s nadhledem vytrvat ve vlastním směřování, stejně jako v odkazu milovaného muže. „Měli bychom zůstat nad věcí, nebrat si všechno osobně a občas si ze sebe udělat i legraci,“ říká v rozhovoru bývalá první dáma Dagmar Havlová.
Foto: Matúš Tóth for Vogue CS
Dagmar Havlová for Vogue CS
Jakou roli podle vás hraje humor a satira v současné společnosti? Vnímáte nějaké změny v tom, jak lidé přistupují k humoru, zejména v kontextu politiky a veřejného života, ve srovnání s dobou Václava Havla?
Od doby, kdy byla satira v rozkvětu, uplynulo pětadvacet let a to je dlouhý čas. Společnost se proměňuje a sociální sítě na tu proměnu mají obrovský vliv. Přizpůsobujeme svůj způsob komunikace, dostáváme novou svobodu v možnosti sebeprezentace, v možnosti projevit svůj názor. S tím by ovšem ruku v ruce měla jít i naše vlastní odpovědnost,
sebereflexe a sebekontrola. Můžeme být více otevření, ale neměli bychom se bát se pod své komentáře podepsat. A zároveň bychom neměli chtít úplně humor a satiru eradikovat. Měli bychom zůstat nad věcí a možná si nebrat všechno osobně a občas si ze sebe udělat i legraci. Dříve to bylo běžnější.
Vnímáte vliv cancel culture?
Je sice hezké, že máme anglické pojmy pro všechno: hate speech, fake news,
body shaming,
cancel culture, ale tohle třeba Vašek kritizoval a já spolu s ním. Čeština je přece tak bohatá, mnohovrstevnatá a rozkvetlá. Možná si musíme jen více připomínat základní hodnoty, které by měly zůstat naším středobodem, jako je etika, svědomí a vlastenectví.
Foto: Matúš Tóth for Vogue CS
Dagmar Havlová for Vogue CS
V průběhu let jste se setkala s mnoha významnými osobnostmi z celého světa. Která z těchto setkání vás nejvíce překvapila nebo změnila váš pohled na určitou problematiku?
Nejen významné přední osobnosti změnily můj pohled. Aktuálně mi hodně dala setkání s oběťmi
domácího násilí, které se mnou sdílely své příběhy. Mnohé z nich boří mýty, které o této problematice máme. Vzdělané ženy v dobře vydělávající domácnosti trpí úplně stejně a řeší stejné vztahové problémy jako třeba muži vydíraní nemožností přístupu ke svým dětem. To je psychické týrání, o tom fyzickém tady mluvit nechci ani nemůžu.
Jaké výzvy stojí před nejmladší generací a v čem je jiná než generace rodičů a prarodičů? Jak takové otázky vnímáte pohledem vlastního vztahu k dceři a vnučkám?
Byla jsem vychovávaná tak, že si musím všechno zasloužit a vydřít. Mám pocit, že jedna generace vždy udělá velký pokrok a něco potřebného, užitečného vybuduje, jejich děti, tedy druhá generace, z toho žijí a
třetí generace se pak trochu plácá a hledá řešení pro budoucnost. Jako velkou výzvu pro dnešní generaci vidím, že se bude muset naučit postavit problémům čelem a převzít zodpovědnost. Bude potřeba odhlédnout od materiálních věcí, přestat se zadlužovat a věnovat velké úsilí
environmentálním otázkám, ochraně planety, nedostatku pitné vody a podobně. To vše se snažím předávat i svým vnučkám.
Foto: Matúš Tóth for Vogue CS
Dagmar Havlová for Vogue CS
Jakou radu byste dala mladým lidem, kteří chtějí být aktivní v občanské společnosti nebo se angažovat v neziskovém sektoru?
Aby ve své snaze neustávali a šli si za svým cílem. Aby se na věci dívali v širších okolnostech a rozumem i citem. Aby měli na paměti, že některé věci se nestanou přes noc, což přece neznamená, že se nemohou podařit, když má člověk svou vizi.