CestováníLuxus a pestrost: Ty pravé Vánoce v Itálii vypadají takhle...
Eva Rýznerová17. 12. 2024
Rozhodnutí strávit Vánoce v Itálii je ideální volbou pro toho, kdo chce zapomenout na smaženého kapra, bramborový salát a cukroví. Po gastronomické stránce se Italové neomezují na jediné signature jídlo, které všichni připravují podobným způsobem. Naopak, Vánoce jsou tu svátky rozmanitosti.
Foto: Villa d’Este, Getty Images
Vánoce v Itálii jsem prožila pětkrát. Do Štědrého dne nebylo vůbec poznat, že nějaké Vánoce přijdou, protože Italové ze svátků nešílí. V obchodech sice zahlédnete vánoční osvětlení nebo figurky Babbo Natale, ale prosincové dny plynou jako všechny jiné.
Co se jí v Itálii o Vánocích
Čtyřiadvacátý prosinec je pracovním dnem a večeří se skromně. Za vrchol Vánoc se považuje Pranzo di Natale, oběd na Boží hod. Ten musí být sestavený z několika chodů a trvá mnoho hodin. Začíná se předkrmy, italsky antipasti. To mohou být různé druhy crostini neboli lahůdkových toustů, větrníků z odpalovaného těsta s pikantní pomazánkou, na velkých talířích se objeví výběr uzenin a sýrů, chutě se sbíhají na slané koláče. Jako první chod se podávají těstoviny. Ty by ovšem měla kuchařka připravit sama a omáčka by měla obsahovat nějakou luxusní ingredienci, například garnáty, srdcovky nebo nasládlé maso z humra. Vítaná je také sofistikovaná podoba těstovin, například plněné tortellini, lasagne či cannelloni. Jako hlavní chod se v Itálii těší oblibě také ryba, ovšem mořská. U všech chodů platí jednoduché pravidlo: použité suroviny musejí být o třídu výš než obvykle. Mezi takové luxusní suroviny patří ryba svatého Petra s jemným bílým masem a téměř bez kostí nebo platýzovitá ryba pakambala. U slavnostní tabule nesmí chybět na uvítanou sklenice prosecca. Ostatní chody doplňují vína tak, aby ladila s pokrmy, střídají se bílá a červená. Na závěr slavnostní tabule přichází podobně jako v Čechách sladká tečka.
Sladký zázrak panettone
Konzumace nějaké varianty sladkého pečiva je na Vánoce typická pro všechny národy. Italové nosí na stůl obdobu naší vánočky – kynutý moučník panettone. Jeho kořeny sahají do středověku a je jisté, že vznikl na severu. Podle jedné legendy kuchař spálil chléb, a tak improvizoval – do zbytků těsta přidal další ingredience, které měl v kuchyni po ruce a upekl chléb sladký. Nejlepší panettone pečou cukráři v Pádské nížině a musejí dodržovat řadu nařízení. Rozinek a kandovaného ovoce musí být alespoň 20 %, másla 16 %. Do těsta lze použít jen prvotřídní vejce, respektive vaječné žloutky, a kynutí musí probíhat za přirozených podmínek. Moučník ve tvaru kupole by měl vážit jeden kilogram. Příprava je zdlouhavá, protože kynutí těsta trvá nejméně patnáct hodin. Jen díky tomu se v těstě vytvoří tolik žádané velké bubliny. Dnes se průmyslově vyrábí mnoho druhů panettone, například panettone s čokoládou, s glazovanými kaštany a mandlovou moukou či panettone s bílou čokoládou, pistáciemi a brusinkami. Velké oblibě se těší také panettone přelitý cukrovou glazurou. Ovšem nejlepší panettone je pouze ten řemeslný, v Itálii ho najdete pod označením artigianale.
Nejlepší panettone v Itálie jsou tahle
Foto: Villa d’Este
Classic Artisanal Panettone,
VILLA D'ESTE, prodává
Villa d’Este, 50 €
Na břehu jezera Como stojí vyhlášený pětihvězdičkový grand hotel
Villa d'Este. V něm peče šéfcukrář Fabrizio Bertolla už roky vyhlášený panettone. Přidává do něj rozinky z Austrálie, vanilku z Madagaskaru a kandovanou cedrátovou kůru. Oblíbený dezert si můžete nechat poslat z
butikového online shopu. Doručuje se po celé Evropě za 50 eur. V milánském cukrářství
Clandestino non existe (Tajnosti neexistují) peče Laura Onofrio a Matteo Andreotti dvakrát denně sladké a slané pečivo. Zaměřují se na výběr mouky, ta nejlepší se podle nich mele ve mlýně Molino Quaglia. Panettone, ve kterém se skrývá kandovaná pomerančová a cedrátová kůra, pořídíte v milánské via Conte Rosso za 43 eur. Panettone Diega Crosary byl v roce 2023 vyhlášený jako nejlepší z celé Itálie. Vynikající není jen tento moučník od mistra, který se pyšní titulem nejlepší cukrář a zmrzlinář na světě, ale pozornost budí také obal. Ten je totiž sběratelským kouskem. Plechová krabice je věnovaná památce jednoho z nejvýznamnějších představitelů italského designu a architektury, Achillemu Castiglionimu. Ten jako profesor designu radil svým studentům: „Pokud nejste zvědaví, zapomeňte na to. Pokud vás nezajímá, co dělají ostatní a jak jednají, pak být designérem není pro vás to pravé." Limitovaná edice je k prodeji do 19. prosince za cenu 65 eur plus poštovné v internetovém obchodě
Molino Pasini. Veškerý výtěžek z prodeje bude věnován právě
Nadaci Achilleho Castiglioni.
Foto: Instagram @molino_pasini
Recept na krémové těstoviny s lososem
Když si chcete uvařit tuhle italskou vánoční specialitu sami, potřebujete:
400 g vaječných pappardelle
1 šalotku
2 lžíce olivového oleje
150 g uzeného lososa
200 g smetany 33 %
20 g másla
čerstvě mletý pepř
1 hrst rukoly
koktejlová rajčata na zdobení
Těstoviny uvařte al dente. Od doby varu uvedené na obalu odečtěte 2 minuty, protože těstoviny budete dodělávat v pánvi, a uchovejte 1 sběračku vody z vaření těstovin. Nadrobno nakrájenou šalotku zpěňte na oleji a přidejte 120 g lososa nakrájeného na kousky. Promíchejte. Přidejte smetanu, máslo, sběračku vody z vaření těstovin a 5 minut nechte při mírné teplotě propojit. V žádném případě nevařte, losos by ztvrdnul. Do pánve přidejte těstoviny a promíchejte. Opepřete podle chuti. Servírujte na talíře a každou porci ozdobte kouskem zbylého lososa. Povrch posypte rukolou a talíř ozdobte rozpůlenými rajčaty.
Moje tipy z vlastní zkušenosti: Místo lososa můžete použít uzeného pstruha. Pokud chcete pokrm vylepšit, ozdobte nakonec těstoviny kaviárem z divokého lososa. Omáčku nesolte, protože uzený losos je slaný dost. Použít můžete také krátké těstoviny jako penne nebo farfalle – smetanová omáčka na nich dobře drží.