Odebírejte novinky Vogue

Obálka aktuálního čísla
Vogue CS do schránky. Poštovné zdarma.
Napište, co hledáte
Cestování

Gran Sasso: utajená městečka, olivový olej a záhadný italský Tibet

Romana Schützová30. 7. 2024
Objevte s námi kouzelnou krajinu, záhadný italský Tibet. Kraj špičatých hor v regionu Abruzzo vám okamžitě učaruje.
Castelli
Foto: Romana Schützová
Castelli
V nejdelším silničním tunelu v Itálii (10 176 metrů), kterým budete do regionu Abruzzo přijíždět, vaší pozornosti určitě neujde vjezd do vědeckých laboratoří, jež vypadají jako ze sci-fi filmu. A sci-fi to tak trochu je. Až ze švýcarského Meyrinu sem posílají proudy neutrin, která jsou součástí kosmického záření, a odborníci zkoumají, kolik jich z Meyrinu přiletělo a kolik pohltila země. Když se pak z podzemí vynoříte a začnete šplhat vzhůru na náhorní plošinu Campo Imperatore, budete překvapeni podruhé. Cestovatelé ji přirovnávají k Tibetu – kopcovitá oblast je tak neobydlená, že se vám možná poštěstí zahlédnout vlčí rodinku, kterou zvuk auta vyruší ze siesty.
Hotel na náhorní pěšině Campo Imperatore vyrostl ve 30. letech dvacátého století. V té době fašistický režim vedl lid ke sportu, a v celé oblasti proto vzniklo dvacet kilometrů sjezdovek propojených lanovkami. Od konce srpna do 12. září roku 1943 právě v tomhle hotelu věznili diktátora Benita Mussoliniho. Ze zajetí ho vysvobodili němečtí parašutisté, kteří v neschůdném terénu dokázali přistát na lehkých kluzácích. Na Campo Imperatore rád jezdíval i papež Jan Pavel II. Místní vzpomínají na jeho černý buick, který vždy na hodinu zastavil uprostřed hor a pak se s hlavou katolické církve vrátil zpět do Vatikánu. Jedna hora se tu ne náhodou jmenuje Monte Wojtyla. Vyrazte na túru po stezce k horské chatce Rifugio Duca degli Abruzzi. Usadila se ve výšce 2 388 metrů a z jejího okolí si užijete nádherné výhledy. I v letních měsících tu narazíte na sníh. Obdivovat odsud můžete i nejvyšší horu Apeninského poloostrova – Corno Grande (2 912 metrů). Cesta ale není snadná, musíte totiž zdolat příkrý sráz, a tak si na výšlap obujte pohorky.
Gran Sasso
1 / 6
Gran Sasso
Foto: Romana Schützová
Svatý Gabriel je patronem regionu Abruzzo a mladých lidí. Poutní místo Santuario San Gabriele ve svých útrobách ukrývá jeho hrobku. Jde o jedno z nejznámějších poutních míst v Evropě. Ročně ho navštíví přes 2 miliony poutníků. Kromě nádherné staré baziliky můžete vstoupit i do nového kostela. Vejde se do něj 10 000 lidí. Jeho stavba byla dokončena v roce 1970. Vznikl proto, že původní bazilika už nezvládala nápor poutníků. Tip: Projděte se kolem klášterní budovy a objevte křížovou cestu.  
Santuario San Gabriele
Foto: Romana Schützová
Santuario San Gabriele
Castelli najdete na východní straně pohoří masivu Gran Sasso. Právem patří na seznam nejkrásnějších italských horských městeček. Tenhle středověký skvost proslavila keramika. Místní se tomuhle řemeslu věnují už od 16. století a profese se dědí po generace. Městečko je doslova poseté keramickými obchůdky, dílnami a uměleckými studii. Po celá staletí nesměla keramika z Castelli chybět na stolech královských evropských rodin. Zvláště v oblibě ji měli ruští caři. Není proto divu, že největší sbírku téhle keramiky vlastní petrohradská Ermitáž.
Castelli
1 / 3
Castelli
Foto: Romana Schützová
Léčivé vody horského městečka Caramanico Terme jsou dobré na gynekologické potíže a prospívají i pleti. Do centra platí zákaz vjezdu aut, takže vás sem zaveze z parkoviště výtah. Čekají vás termální koupele a masáže. Město leží v národním parku Majella plném divokých kaňonů a pyšní se, že jako jediné na světě nabízí univerzitní vzdělání v oblasti krásy a zdraví na Istituto Internazionale Scienze del Benessere. Protože pro krásu je dobré mlsat olivový olej, neměli byste minout středověké Loreto Aprutino, kde se olej lisuje už přes dva tisíce let, a protože byl považován za nejlepší, dodával se i do Říma na stůl císaře. V Pallazzo Amorotti sídlí muzeum oleje a objevíte tu třeba zavařovačky navržené významnými italskými designéry pro pařížskou výstavu Expo.
Abruzzo má jeden světový unikát. Jmenuje se Costa dei trabocchi – dřevěné rybářské domky postavené na platformách, z nichž rybáři rozhazují sítě. Dřevěné konstrukce se zde k rybolovu používají už od 15. století, ale cesta k nim je nebezpečná, takže malebnou podívanou pozorujte raději jen ze břehu. Očarovala i spisovatele, sbírku básní tomuto místu věnoval třeba kontroverzní italský básník Gabriele d’Annunzio.
Abruzzo Trabocchi
1 / 2
Abruzzo Trabocchi
Foto: Romana Schützová