Health 5 důvodů, proč jsou skialpy skvělé na super tělo
Soňa Hrabec Kotulková7. 2. 2025
Milujete hory a lyže? Pak zkuste zimní sport, který je teď v kurzu! Ušetříte s ním za lanovky, vyhnete se frontám, zalyžujete si v prašanu, ale hlavně budete v perfektní kondici a zpevníte si postavu! Tak nasadit pásy a jde se na to!
Co je to skialpování a proč je tak populární
Jedná se o pohyb na speciálních lyžích v přírodě. Mají nastavitelné vázání, což umožňuje volný pohyb paty při stoupání a pevné uchycení při sjezdu. Klíčovým prvkem výbavy jsou tzv. tulení pásy – lepí se na skluznici a jejich jemné chloupky zabraňují sklouznutí dozadu, takže na lyžích pohodlně vyšlápnete i strmější svahy. Před sjezdem dolů pak pásy sundáte a užijete si lyžování. A proč skialpy teď tak frčí? Svůj boom zažily hlavně v době covidu, kdy byly zavřené sjezdovky a skialpy představovaly jedinou možnost, jak si zalyžovat.
Jak se liší skialpinismus od skitouringu
Skialpy, skitouring, skialpismus, skimo… Jenže kdo se má v tom vyznat? Důležité jsou názvy dva: skialpinismus a skitouring. „Hlavní rozdíl je v tom, že skitouring je více o chození v pohodovému terénu a sjíždění méně prudkých a technických svahů. Zatímco pravý skialpinismus kombinuje horolezení, technické a prudké sjezdy. Proto se v České republice jedná spíše o skitouring,“ vysvětluje
Roman Vondráček, horský průvodce a instruktor skialpinismu.
Co budete potřebovat na skialpování
Pokud umíte lyžovat, máte napůl vyhráno, protože jinak než sjezdem se dolů nedostanete (kromě lanovky). Nezapomeňte se oblékat jinak než na sjezdovku, protože tady se opravdu budete hodně hýbat, zejména při cestě nahoru. Výbava by měla být podobná té na běžky nebo na zimní běh. Hodí se termotriko s dlouhým rukávem, lehká funkční větrovka a třeba i funkční vesta, která udrží tělo v teple. K tomu funkční tenčí sportovní kalhoty ideálně dole rozšířené, aby vám hezky splývaly okolo lyžáků. Pokud jste zimomřiví, tak pod ně přidejte ještě termolegíny. Do batohu si s sebou vezměte skladnou tenkou péřovku, která se bude hodit pro sjezd dolů, jinak by vám byla zima. Nezapomeňte ani na helmu, ta je při sjíždění také důležitá.
Když stojíte na skialpech poprvé
Bohužel skialpové lyže nejsou levnou záležitostí, takže pokud to budete zkoušet poprvé nebo na ně vyrazíte jen párkrát do roka, vyplatí si je půjčit s botami i s hůlkami v půjčovně. Jen tak zkusíte, zda vás to baví. Na začátek je vhodné si vzít instruktora, aby vám ukázal správné základní principy techniky a pohyb na skialpech a poučil vás také o bezpečnosti – přece jenom ne všude se může chodit, někde hrozí nebezpečí lavin nebo pádu. „Díky tomu, že si vezmete na pomoc odborníka, se vyvarujete chyb, které by se pak s návykem hůře opravovaly,“ radí instruktor. A jaké chyby začátečníci dělají? Tou základní je podle experta špatný způsob chůze na skialpech. „Člověk by měl odlehčit nohu a po sněhu klouzat, a ne nohy zbytečně zvedat. Dále pak mít správné držení těla. A v neposlední řadě zvolit správné oblečení dle podmínek a trasu na míru své kondici.“
Tohle jsou benefity skialpování pro vaše zdraví
Je to perfektní kardio trénink
Stoupání na pásech nahoru je pěkná makačka, a tak je to výborné aerobní cvičení. Zvyšujete si jím tepovou frekvenci, zlepšujete vytrvalost a posilujete srdce. Spálíte hodně kalorií, a pokud je budete provozovat pravidelně, velmi rychle se dostanete do perfektní kondice. Navíc jde o pohyb v přírodě, takže dýcháte čistý vzduch a jste také dlouho v přírodě a v lese. Ale nebojte se, na začátek si můžete vybrat ne tak prudké kopce, prostě to chce začínat pozvolna.
Posílíte celé tělo
Skialpy jsou také skvělou posilovnou, protože představují komplexní workout pro celé tělo. Při výstupu pracují hlavně nohy – stehna, lýtka i hýždě. Při sjezdu pak zapojujete střed těla (core) a posilujete hluboké stabilizační svaly, které pomáhají udržet rovnováhu. Ruce zase zapojujete při používání hůlek, takže trénujete paže i ramena.
Šetříte si klouby
Na rozdíl od některých jiných sportů, kde je třeba provádět prudké výpady a výskoky, je skialpinismus při správném provádění šetrný ke kloubům. Díky sněhovému podkladu nedochází k tvrdým nárazům a kolena ani kotníky tolik netrpí. Navíc posilujete okolní svaly, které klouby chrání a zvyšují jejich stabilitu.
Spalujete tuky
Nejde vám zhubnout? Pak si dejte dlouhou túru! Během ní můžete spálit velké množství kalorií, a to v závislosti na intenzitě pohybu. Navíc tělo při dlouhých výstupech využívá energii z tukových zásob, takže je pohyb na skialpech vhodný, pokud chcete rýsovat postavu. „Čím rychlejší tempo zvolíte, tím více namáháte i kardiovaskulární systém a vydáte více energie,“ říká Roman Vondráček.
Posílíte psychiku a odolnost
Tento sport neposiluje jen fyzickou kondici, ale přidává také na mentální síle. Když překonáváte převýšení, jste vystavení proměnlivému počasí nebo nejrůznějším výzvám v terénu, takže posilujete svoji vytrvalost a psychickou odolnost. Navíc pohyb v horách snižuje stres, zlepšuje náladu a pomáhá si udržet duševní pohodu.
Tak co, jdete do toho? Stačí jen nasadit pásy a vyrazit za novými zážitky!