PéčeAby řasy nepadaly. Nejčastější chyby a příčiny, které vám brání mít husté a dlouhé řasy
Cindy Kerberová7. 4. 2025
Každý problém má i řešení. Nový díl Vogue Beauty School se věnuje řasám a jejich růstu. V této lekci se dozvíte všechno, co potřebujete vědět o vypadávání řas a jak mu spolehlivě předejít.
Nadměrné vypadávání řas může být opravdový problém. Nemusíte se stresovat, pokud si z obličeje setřete jednu až čtyři uvolněné řasy denně. To je zcela normální. Pokud jich nacházíte víc nebo v zrcadle vidíte zásadní změnu v jejich počtu a kvalitě, zpozorněte. Příčina může být zcela banální, jako je nesprávná kosmetika a její používání, nebo tělu něco chybí a šetří si živiny a energii na životně důležité orgány a procesy. Na řasy (a vlasy) pak už nezbývá.
Na co si dát pozor, když chcete dlouhé, husté a pevné řasy? Zde je sedm důvodů, proč řasy vypadávají a nerostou tak, jak byste chtěli.
Přirozená ztráta
Stejně jako vlasy, i řasy rostou v cyklu a procházejí třemi fázemi – anagenní (růst), katagenní (přechod) a telogenní (klidová). Během telogenní fáze dochází k jejich vypadávání. Jde o zcela přirozený jev, který vás nemusí znepokojovat, pokud vám nevypadne denně pět a více řas a jestli je jejich linie pořád souvislá a bez mezer.
Nesprávné odličování
Používání nekvalitní řasenky nebo nešetrné odličování může oslabit řasy, které pak vypadávají, lámou se a křehnou. Zejména příliš intenzivní tření a drhnutí během večerní rutiny řasám rozhodně neprospívá. Vatový tampon namočený do odličovacího přípravku (u voděodolných řasenek používejte odličovače na olejové bázi nebo dvoufázové) přitiskněte na oko, nechte pár vteřin působit a poté jedním tahem setřete. Zapomeňte na krouživé pohyby, dobrému odličovači stačí jemné vertikální pohyby.
Špatné používání kleštiček na řasy
Vypadají trochu jako mučicí nástroj, ale dokážou zázraky. Samozřejmě za předpokladu, že je správně používáte.
Kleštičky na řasy používejte zásadně před aplikací řasenky. Nikdy ne po. Nikdy! Pokud si na ně vzpomenete až poté, co jste si řasy nalíčili, zase na tento nástroj zapomeňte. Jinak si přímo říkáte o problém. Kleštičky by se mohly jednoduše přilepit na řasy a vytrhnout je.
Stres
Ano, i na řasách se může projevit, pokud jste v dlouhodobém stresu. Stres totiž může prodlužovat tzv. telogenní fázi růstu. Narušený růstový cyklus a psychika mají souvislost u vlasů i řas. Další důvod, proč řešit stres a psychickou pohodu.
Nedostatek mikroživin
To, co jíme, má samozřejmě zásadní vliv na celé tělo včetně řas. Nedostatek železa, zinku, biotinu,
vitaminu D, A, C a E mohou ovlivňovat jejich kvalitu i hustotu a zpomalovat jejich růst. Vedle vyváženého jídelníčku s dostatkem kvalitních zdrojů zmiňovaných mikroživin to můžete řešit doplňky stravy.
Hormonální nerovnováha
Těhotenství, menopauza, perimenopauza, nesprávná funkce štítné žlázy, antikoncepce. Vše, co nějak narušuje hormonální rovnováhu v těle, má vliv i na přirozený růst a kvalitu řas. Každý výkyv může vést k prodloužení klidové fáze, kdy řasy hibernují a nerostou v takovém množství, v jakém vypadávají.
Zánět víček
Chronický zánět víček – blefaritida – může způsobit podráždění vlasových folikul řas a jejich následné vypadávání. Nejčastější příčinou zánětu je infekce bakteriemi nebo nadprodukce mazových žláz. V takovém případě se rovnou objednejte do ordinace očního lékaře, nechte si předepsat vhodnou antibiotickou mastičku, pravidelně čistěte víčka podle pokynů oftalmologa a až do vyléčení si oči neličte.