Odebírejte novinky Vogue

Obálka aktuálního čísla
Vogue CS do schránky. Poštovné zdarma.
Napište, co hledáte
Péče

Suché rty v zimě a účinné řešení, když se chcete vyhnout minerálním olejům

Cindy Kerberová6. 12. 2023
Zeptejte se dermatologů a ti vám do jednoho doporučí klasické tyčinky na rty s vazelínou, protože prostě fungují a riziko alergických reakcí nesou minimální. S vlnou clean beauty, kterou se rozhodla následovat spousta lidí, však nastává otázka, jak zabránit praskání suchých rtů a hojit je bez použití minerálních olejů. Hledali jsme a našli.
Autor: Jerome Tisne/Getty Images
Foto: Jerome Tisne/Getty Images
Jak často si třídíte obsah kabelek a kapes? Přiznejte se: Kdo z vás našel balzám na rty odloňska? A věděli jste, že i tento přípravek má své datum spotřeby? Od otevření můžete většinu z nich používat 12 až 24 měsíců, tuto informaci najdete na obalu v podobě symbolu s otevřeným kelímkem a s číslem uvnitř. Právě tato číslice označuje bezpečnou dobu trvanlivosti. Ovšem stejně jako u řasenek, tak i u přípravků na rty platí ještě jedno pravidlo: Protože je aplikujeme v blízkosti sliznic, měli bychom je také v zájmu vlastního zdraví pravidelně měnit. U řasenky platí tři měsíce a dost, u balzámu na rty maximálně rok a to ještě za předpokladu, že v době jeho používání zrovna neproděláte virové nebo bakteriální onemocnění. V tom případě přípravek vyměňte okamžitě. Takže balzám z minulého roku patří na smetiště dějin a je načase poohlédnout se po novém.
Spousta značek i influencerů se brání zuby nehty minerálním olejům nebo chcete-li vazelíně s tím, že jim přijde pochybná až nebezpečná. Přitom právě tato ingredience patří mezi ty časem a spoustou výzkumů ověřených látek, které i velmi citlivá a poškozená pokožka velmi dobře snáší. Ale dobře, chápeme, že někdo dává přednost tzv. přírodnímu složení s oleji a vosky z rostlin nebo od včel, proto se zaměříme tentokrát tímto směrem.
Kde najít nejlepší balzám na rty, který nelepí, nezanechává mastný film, hojí a pečuje o křehkou pokožku rtů i ve velkých mrazech, a přitom neobsahuje minerální oleje? Trh je naštěstí dost velký pro každého. Abyste nemuseli experimentovat a zdlouhavě zkoušet, udělali jsme to v redakci za vás. 

Proč jsou rty v zimě tak suché?

Odpověď je jednoduchá. Rty na rozdíl od zbytku obličeje neobsahují mazové žlázy, které by produkovaly ochrannou lipidovou bariéru. Proto je pokožka rtů mimořádně citlivá na chlad a to je také důvod, proč má v zimě takovou tendenci se vysušovat a praskat. Nízké teploty stahují cévy, čímž se do tkáně dostane jen velmi malé množství živin i vlhkosti a mikrobiom rtů se stává mimořádně citlivým. Proto pusa potřebuje výraznou pomoc v podobě vyživující péče.

Je používání balzámu na rty návykové?

Tento mýtus byl už mnohokrát vyvrácen a odpověď zní jednoznačně ne. Snadno si zvyknete na příjemný pocit hydratovaných, vyživených a dobře opečovávaných rtů, ale nejde o závislost. 

Nejlepší balzám na rty v zimě

Pokud se chcete skutečně vyhnout vazelíně, kterou obsahuje i kultovní Aquaphor, Labello nebo klasický jelení lůj, sáhněte po variantách na bázi bambuckého másla nebo kokosového oleje s ricinovým. Pro nevegany tu je ještě výborný lanolin nebo včelí vosk. Všechny fungují prakticky stejně, záleží jen na vašich osobních preferencích a finální podobě výživy na pusu. Přinášíme vám tip na sedm takových, které můžete brát jako absolutní sázku na jistotu.
Balzám na rty Sugar Lip Treatment Advanced Therapy na bázi včelího vosku, FRESH, 640 Kč
1 / 7
Balzám na rty Sugar Lip Treatment Advanced Therapy na bázi včelího vosku, FRESH, 640 Kč
Foto: FRESH