CelebrityNečekaná setkání: Gia Carangi a Freddie Mercury
Cindy Kerberová1. 12. 2019
Ještě než se svět zamiloval do Cindy, Claudie, Naomi, Christy, Lindy, Kate a dlouho před tím, než se z Kendall, Gigi, Belly a Kaiy staly it-girls, tu byla Gia. První světová supermodelka. Múza Versaceho, Kleina, Armaniho a všech velkých fotografů své doby. Krásná a nezkrotná. Stejně jako on. Freddie Mercury. Zpěvák skupiny Queen, který rozezpíval celý stadion Wembley a napsal skladbu, kterou zná doslova celý svět. Ty dva spojuje mnohem víc, než by se na první pohled mohlo zdát.
Narodila se 29. ledna 1960 ve Filadelfii. Modelkou se stala náhodou. Jeden místní fotograf ji uviděl tancovat, požádal ji, aby mu zapózovala a tak se zrodila legenda jménem Gia. Na konci sedmdesátých let vtrhla na módní scénu jako uragán. Mezi ostatními modelkami vyčnívala svým temperamentem i vzhledem.
Její tmavé, husté vlasy a bledá pleť byly přesným opakem blonďatých, opálených a vysportovaných krásek. V osmnácti letech nafotila svojí první velkou kampaň, vybral si ji Gianni Versace. O pouhé dva roky později měla status supermodelky a stala se hlavním tahákem agentury Wilhelmina Models v New Yorku. Všichni s ní chtěli fotit, každý návrhář ji toužil mít na přehlídce i v kampani. Její portfolio se plnilo jednou edicí Vogue za druhou. Jednou v bílém svetru, jindy s výraznou náušnicí, pak v plavkách na exotickém ostrově, další den v kožichu v newyorském studiu. Pokaždé s dokonalými vlasy, výrazným kouřovým líčením a ještě výraznější tvářenkou.
Foto: Andrea Blanch/Getty Images
Na každé fotce vypadala jako bohyně. Nádherná, okouzlující, nedostupná. Měla v sobě kouzlo, o kterém si zástupy dívek mohly jen nechat zdát. Byla víc sexy, víc glamour, víc cool. Šaty, ať už na sobě měla nejnovější kolekci Dior, Armani, Yves Saint Laurent, nebo Calvin Klein, na ní vypadaly vždy lépe než na ostatních. Mimo módní svět však nosila koženou bundu, pánské oblečení z vintage obchodů a vedla hodně divoký život.
Stejně intenzivně jak pracovala a létala mezi Amerikou a Evropou kvůli obrovskému množství zakázek, tak intenzivně ji zajímal svět večírků. S nimi přišly i drogy, které se jí nakonec staly osudnými. Silně závislá na heroinu ztrácela půdu pod nohama a nakonec i svou zářivou kariéru. I když se z drog snažila několikrát dostat, nepovedlo se jí to.
Fotografové už nemohli dál zakrývat vpichy na rukách, a ostatní modelky s ní odmítaly pracovat. Podle těch, kteří ji dobře znali, bývala hodně impulzivní až agresivní. Jedině Francisco Scavullo s ní fotil i v době, kdy se od ní módní svět odvrátil úplně. Byl to právě on, kdo s Giou nafotil její poslední titulku. Tato krásná dívka s hustými vlasy a uhrančivým pohledem nakonec zemřela 18. listopadu 1986 ve věku 26 let na AIDS. Byla první slavnou ženou, kterou tato nemoc postihla. O pět let AIDS podlehl i on. První rocková hvězda.
V době, kdy Gia zářila na obálkách všech módních časopisů, on spolu se skupinou Queen vyprodával jeden stadion za druhým. Lámal rekordy, co píseň, to hit. Bořil hranice hudebních i módních stylů. Stejnou pozornost jako budila jeho hudba, věnovali všichni i jeho šatníku. Nic nebylo nemožné, naopak možné bylo úplně všechno. Přiléhavý overal posetý flitry, ultra lesklá kůže, plizovaný satén, kimona. Kostým harlekýna zkombinoval s motorkářskou bundou. Tričko s komiksovými postavičkami s rudým pláštěm a královskou korunou.
Foto: John Rodgers/Redferns
I jeho soukromý život byl jedna velká party. Ti, kteří zažili alespoň jeden z jeho večírků, na to dodnes vzpomínají jako na nejbláznivější moment století. Jeho charisma, energie i fantazie neznaly hranice. Nic nebylo dost extravagantní. Vždycky chtěl víc.
Před 43 lety přesvědčil hudební producenty, DJ a s nimi i celý svět, že kombinace rocku a opery je tou nejlepší věcí pod sluncem. Jeho Bohemian Rhapsody se stala jednou z nejikoničtějších skladeb 20. století. Dnes, díky stejnojmennému filmu, opět kraluje nejen britským hitparádám.
Stejně jako Gia, i on prošel nejslavnějším klubem v New Yorku, Studiem 54 (Hello, Andy Warhol!) a vždy měl kolem sebe nejstylovější doprovod ze všech a spolupracoval s módními designéry včetně Zandry Rhodes, která mu navrhla celou řadu nezapomentelných kostýmů. Stejně jako Gia, ani Freddie se neobešel bez černé tužky na oči a v 70. letech se nechal často vidět s černým lakem na nehty.
V době, kdy potají bojoval s virem HIV, předvedl londýnskému publiku, kdo je skutečná Queen. Vystoupení skupiny v rámci charitativního projektu Live Aid se stalo legendou. Následovalo poslední světové turné a s ním i další vystoupení před vyprodaným stadionem ve Wembley, které přepsalo hudební historii.
Jeho soukromý život byl stejně intenzivní jako každé jeho vystoupení. Měl spoustu partnerů, jeho životní láskou byla však paradoxně žena. První přítelkyně Mary Austin, která po jeho boku zůstala až do úplného konce. S nemocí bojoval do posledního dne v utajení. Zemřel 24. listopadu 1991 na zdravotní komplikace způsobené AIDS.
Na 1. prosince připadá Světový den boje proti AIDS. Letos již po jednatřicáté. Počet výskytu HIV pozitivních v Česku neustále skrmě stoupá. Každý rok mnohonásobně.