Odebírejte novinky Vogue

Obálka aktuálního čísla
Vogue CS do schránky. Poštovné zdarma.
Napište, co hledáte
Doplňky

Jak si konečně vybrat běžecké boty, které už nesundáte

Soňa Hrabec Kotulková3. 1. 2025
Trasu za vás sice neodběhají, ale pokud vám dokonale sednou, bude pro vás oblíbená sportovní aktivita ještě mnohem příjemnější a zábavnější. Jak tedy vybírat boty na běhání, abyste s nimi nešlápli vedle? Běžkyně a influencerka Soňa Hrabec Kotulková sepsala dobře míněné rady na téma nejlepší boty na běhání.
Autor: Launchmetrics
Foto: Launchmetrics
Hned na začátek je třeba vědět, kde vůbec plánujete běhat. Jestliže žijete a sportujete ve městě, kde jsou jen silnice a chodníky, měli byste se zajímat o běžecké boty silniční. Jsou uzpůsobené tvrdému povrchu, disponují větším tlumením a také hladkou podrážkou. Pokud však víte, že bude převažovat terén, kameny, tráva, kopce, lesní cesty, hledejte spíše trailové boty — ty mají speciální hrubý vzorek, který se umí „zakousnout“ do jakýchkoliv povrchů, takže vás podrží, a to zejména při sbíhání z kopce. Poslouží ale často i v zimě, na sněhu. Neuklouznou vám totiž tak snadno jako klasické, silniční. A těm, co běhají rádi nejen na silnici, ale i v terénu, vřele doporučujeme tzv. hybridní boty, které kombinují obojí. 

Mějte nohy při zemi, pokud jste začátečník

Jestliže s během začínáte, určitě se vyhněte závodním botám a botám s karbonem. Závodní boty, ostatně jak již název napovídá, jsou určené pouze pro závody. Jednak v nich můžete naběhat až 500 kilometrů (oproti běžným běžeckým botám, které vydrží okolo 1000 km); druhak — aby byly lehké a rychlé, disponují menším množstvím materiálu, což vyžaduje zkušenosti a dobrý běžecký styl. Karbon je zkrátka učený pouze zkušeným běžcům. V opačném případě si můžete uškodit. V začátcích se také vyhýbejte i tzv. barefoot obuvi, která si opět žádá praxi a perfektní styl. Existují ale i běžecké značky, které respektují přirozený tvar chodidla a mají širší špičku, jako jsou ty od značky Atra. 

Přidejte na velikosti

Mnoho začátečníků dělá chybu také ve výběru velikosti. Běžecká bota se nekupuje jako běžná bota na chození, ale měla by být větší minimálně o půl čísla, o celé číslo, nebo dokonce o číslo a půl. Má to jeden prostý důvod: chodidlo při běhání nateče, navíc i prsty potřebují prostor, jinak si, zejména při sbíhání z kopce, zničíte nehty. Častou otázkou zároveň bývá, jestli větší boty nebudou na noze při běhání „plandat“. Nebudou, stačí si jen dobře dotáhnout tkaničky — tak, aby vám boty při běhu dobře seděly, ale zároveň aby nebyly přitažené moc. A pozor, k botám patří také kvalitní běžecké ponožky z funkčního materiálu, které jsou zesílené v místech, kde se chodidlo s botou více při běhu tře. 

Pár dobře míněných rad navíc

Běžecké boty si vždy napřed důkladně vyzkoušejte, ideálně se v nich přímo v prodejně proběhněte. Hodně specializovaných obchodů vlastní také běžecký pás. Přes internet si boty raději nekupujte, jen proto, že se vám líbí nebo že jsou ve slevě. Když už to přece jen uděláte, nechte si aspoň domů poslat víc párů, které v klidu vyzkoušíte. Ty, co nebudou sedět, prostě vraťte.. Dbejte také na to, aby boty oplývaly reflexními prvky, teď v zimě moc světla není, tak ať jste vidět. A jaké boty do tohoto období? Měl by mít hrubší podrážku, přičemž nutně nepromokavé nepotřebujete. Voda vám do bot stejně nateče vrchem a sníh se do nich dostane i tak. Běžné běžecké boty bývají z rychleschnoucího materiálu, a pokud chcete mít v botách sucho, volte speciální voděvzdorné ponožky nebo merino, které zahřejí, i když jsou mokré. 
Běžecké boty pro smíšený povrch TIMP 5, ALTRA, 4 190 Kč
1 / 10
Běžecké boty pro smíšený povrch TIMP 5, ALTRA, 4 190 Kč
Foto: Altra