Odebírejte novinky Vogue

Obálka aktuálního čísla
Vogue CS do schránky. Poštovné zdarma.
Napište, co hledáte
Fotografie

Bruce Weber v Praze: Šest dekád za objektivem v jedné výstavě

Kristýna Jandová26. 9. 2024
Výstava My Education v Domě U Kamenného zvonu návštěvníkům představí svět fascinující fotografie Bruce Webera. Více než 300 fotografií, videoklipů a krátkých filmů včetně ikonických módních snímků bude k vidění do 19. ledna 2025.
Bruce Weber
Foto: Robin Mlatek
Bruce Weber
Bruce Weber, ikona světové fotografie a filmu, otevírá v Praze dveře do svého jedinečného světa. Na unikátní retrospektivě zažijete nezapomenutelnou cestu napříč jeho tvorbou. Vidět tu můžete ikonické módní snímky, které vytvořil pro Vogue a GQ, portréty legend, jako jsou Nelson Mandela, Kate Moss nebo světové hvězdy českého původu Martina Navrátilová a Eva Herzigová. Prostřednictvím krátkých filmů a hudebních klipů nahlédnete i do Weberova filmového a hudebního světa.
Své místo v expozici má i série snímků s hercem Heathem Ledgerem z roku 2000. Weber herce fotil přímo v Praze, kde Ledger tehdy natáčel Příběh rytíře v barrandovských ateliérech. Osmasedmdesátiletý fotograf v pozvánce na pražskou výstavu zdůrazňuje, že ho při jeho tehdejší krátké návštěvě město očarovalo natolik, že od té doby hledal přílěžitost, aby se mohl vrátit, což se mu teď konečně povedlo. 
„V tvorbě Bruce Webera se až postmoderně divoce prolínají nejrůznější přístupy, ve fotografii nezapře mnohovrstevnaté filmové vidění, ve filmech a klipech zase fotografický důraz na detail a jedinečné světlo,” uvádí kurátorka výstavy Helena Musilová. „Není podstatné, jestli ten či onen snímek vznikl jako součást módní kampaně, jako náhodná fotografie na ulici nebo portrétní série pro časopis, vše propojuje Weberova schopnost zachytit hluboký emocionální náboj, momenty zranitelnosti, intimity, intenzivní prožitky, radost, bolest, únavu, lásku, triumf. Je to zobrazení vztahu mezi duší a tělem.”
Výstava Bruce Weber: My Education
1 / 11
Výstava Bruce Weber: My Education
Foto: GHMP
Už jako malý chlapec Weber zažíval, jak v něm fotografie probouzí pocit klidu, a to díky nedělnímu rodinnému fotografování, z něhož jeho otec udělal tradici, jak sám fotograf uvedl pro Vogue v roce 2012. Filmu i fotografii se začal naplno věnovat, když se v roce 1966 odstěhoval do New Yorku za studiem na NYU a univerzitě The New School. Zajímavostí také je, že si při studiu sám přivydělával coby model, a tak zjistil, jaké to je stát nejen za, ale také před kamerou. 
Jeho fotografie zdobí přední stránky prestižních časopisů už od konce 70. let. Před jeho objektivem stály hollywoodské hvězdy jako Brad Pitt, Keanu Reeves i Michael Jackson, ale i módní ikony jako Brooke Shields, Lily-Rose Depp či Iris Apfel, jež zachytil pro Vogue. Spolupracoval také s módními giganty jako Calvin Klein, Versace nebo Ralph Lauren. Jeho dokument o jazzovém géniovi Chetu Bakeru Let's Get Lost z roku 1988 byl dokonce nominován na Oscara.
O architekturu nově otevřené pražské výstavy, jejíž příprava trvala pět let, se postaral i etablovaný scénograf a kostýmní výtvarník Marek Cpin, známý svou spoluprací s módním domem Hermès a realizacemi pro Národní divadlo, divadlo Na zábradlí nebo Českou televizi. Kreativním producentem výstavy je Milosh Harajda, který v minulosti představil v Praze například pop-up výstavu archivu módního návrháře Alexandra McQueena. Výkonnou producentkou výstavy je pak Markéta Tomková. Ta uvedla, že „produkce probíhala na dvou kontinentech zároveň. Weberův tým editoval a skenoval archivy a výstavní i archivní zvětšeniny pak putovaly přímo do Galerie hlavního města Prahy.“ Dodala také, že pro Webera a jeho manželku Nan Bush, která je zároveň jeho agentkou, byl „proces příprav komplexní retrospektivy s evropskou státní institucí novou výzvou.”
Milosh Harajda, Michal Borec, Michaela Seewald, Zuzana Kanisová a Richard Seewald
1 / 9
Milosh Harajda, Michal Borec, Michaela Seewald, Zuzana Kanisová a Richard Seewald
Foto: Milan Marenčák
Výstava probíhá od 20. září 2024 do 19. ledna 2025 v Galerii hlavního města Prahy v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí. Více informací se dozvíte na webu ghmp.cz. V listopadu se pak také můžete těšit na knihu Bruce Weber: My Education z produkce nakladatelství Taschen, která tuto mimořádnou výstavu reflektuje.