MódaTyhle girl boss značky budou v roce 2024 jen růst
Jan Boublík13. 1. 2024
Za každou z následujících značek stojí silná návrhářka. Jejich příběhy jsou v současné módě důležitější, než se na první pohled může zdát. Ve prostředí módních konglomerátů totiž poslední dobou uspívají spíš muži, a tak vzniká nepoměr v řadě tvůrců, kteří ovlivňují náš vkus.
Torishéju
Torishéju Dumi zahájila své studium módy na London College of Fashion a zakončila na
Central Saint Martins. Pochází ze severozápadního Londýna z rodiny nigerijské matky a nigerijsko-brazilského otce. Módu si oblíbila částečně i díky katolickým kořenům. V dětství navíc sloužila v kostele, kde si oblíbila symbolický akt, během nějž se pravidelně oblékala do obřadního roucha. Její první kolekce, kterou vyrobila v ateliérovém bytě v Hackney, nesla název Fire on the Mountain, což je nápěvek jedné z lidových písní. I v ní se projevuje syrová inspirace kulturně a etnicky rozmanitým pozadím jejího vlastního života. Loni v říjnu Torishéju debutovala v Paříži — s kolekcí, která pracovala se speciálním druhem zavinovaní látky na tradičních nigerijských oděvech zvaných lappa.
Cormio
Italka, Američanka i Chorvatka v jedné osobě. Talentovaná Jezabelle Cormio si nápad založit vlastní značku Cormio hýčkala už během studia na Královské akademii výtvarných umění v Antverpách, kde studovala módní návrhářství. V roce 2013 si ji Humberto Leon a Carol Lim, kreativní duo vedoucí značku
Opening Ceremony, vybrali do svého týmu. Od té chvíle Jezabelle pracovala na různých oděvních projektech, než založila vlastní značku CORMIO. Jádrem návrhářčina estetického univerza je fascinace bizarními protiklady. Třeba kašmírových svetrů v neutrálních odstínech a tyrolskými motivy z fasád dřevěných roubenek na rakousko-italském pohraničí. Jezabelle se tím trochu vysmívá evropské přízemnosti, zato velmi hravě a citlivě.
Elena Velez
Naděje americké módy. Eleniny dekonstruované korzety a asymetrické šaty obletěly svět a oblékly je celebrity známé svým charismatem energií i vkusem: Rosalía nebo Julia Fox. V poslední době však designérka z Milwaukee zažívala finančí potíže. Na posledních
CFDA byla vyhlášena vycházející hvězdou a se zastoupením v online nákupních galeriích SSence se jí snad bude dařit.
Dilara Findikoğlu
Kdo by měl přijít po
Sarah Burton? Než se společnost Kering rozhodla najmout dalšího bílého muže do vedení značky Alexander McQueen, kolovalo na sociálních sítích právě toto jméno. Britská designérka s tureckými kořeny vytvořila například kultovní příborové šaty, které vynesla Hari Nef na jedné z premiér Barbie. Její první sólová show byla ve strip klubu. Druhá zas v odsvěceném kostele, stejně jako její poslední přehlídka z loňského února. S podtitulem Not a Man's Territory byla dosud nejsilnější demonstrací témat, kterým se Dilara věnuje: hněv utlačovaných žen, sex, feminismus, emancipace, čarodějnictví a historie. Ostatně kolekce byla inspirována protesty v Íránu proti povinnému hidžábu.