Odebírejte novinky Vogue

Obálka aktuálního čísla
Vogue CS do schránky. Poštovné zdarma.
Napište, co hledáte
Móda

Ve jménu růže: květina s trny jako symbol odvahy i zranitelnosti v kolekci Magda Butrym H&M

Jana Patočková25. 4. 2025
Novou kapitolu návrhářských kolekcí značky H&M letos píše polská módní návrhářka Magda Butrym. Její nezaměnitelný styl, jenž čerpá ze slovanských kořenů, které míchá se současnými vlivy, se osobitým způsobem propsal i do spolupráce s H&M. Ve svém šatníku jej teď může přivítat každý.
Autor: H&M
Foto: H&M
Spolupráci s H&M považuje Magda Butrym za čest: „Pro mě i můj tým to bylo inspirující cvičení a vím, že i někteří z naší stávající klientely budou určité kousky milovat. Jde o přepracované verze našich charakteristických věcí, a tím pádem můžou někomu být povědomé. Zároveň to pro mnohé bude seznámení se s touto značkou a já se nemůžu dočkat, jak je svým vlastním způsobem přivedou k životu,” popsala Butrym v exkluzivním rozhovoru pro Vogue CS. 
Je podle ní také neobvyklé, aby společnost z oblasti střední a východní Evropy podnikala v segmentu luxusní konfekce: „Není tu ani tolik značek a tvůrců či tvůrkyň. Naše konkurence jsou ty největší tradiční francouzské a britské značky. Takže skutečnost, že si mě H&M všimlo, mi přišla jako velká pocta, a to i vzhledem k historii úžasných spoluprací této značky s opravdu velkými jmény světa módy. Vzpomínám si na oznámení těch předchozích, dokonce jsem si i pár kousků pořídila. Tehdy bylo velmi těžké si vůbec představit, že by nějaké polské jméno mohlo s H&M spolupracovat. Jsem na to nesmírně pyšná. Doufám, že tento fakt lidem po celém světě poslouží jako inspirace, ať už půjde o polské, brazilské, nebo čínské tvůrce, prostě ty mimo tradiční hlavní města módy, jako je Paříž, Londýn, New York, Milán. Chci ukázat, že nemusíte následovat stejnou cestu jako návrháři z těchto fashion metropolí. Existuje tolik způsobů, jak uspět. Možné je cokoli a to je z mého pohledu velmi důležitá a povznášející zpráva. Chtěla jsem, aby v každém kousku, střihu, barvě a tisku lidé okamžitě poznali, že jde o Magdu Butrym. To byla moje první myšlenka a kreativní směr.”
Autor: H&M
Foto: H&M

Růže a slovanské vlivy

Hlavním a rozhodně i nejvýraznějším motivem kolekce je růže, jež se pravidelně v kolekcích Butrym objevuje ať už jako potisk, nebo jako motiv architektury šatů střižených jako okvětní lístky. To se odrazilo i v kolekci pro H&M: „Růži v mnohém vnímám jako slovanský motiv. Je přítomná v naší kultuře, v tradiční výšivce, v umění a ve způsobech, kterým vyjadřujeme svou ženskost,” vysvětlila Butrym. 
„Růže je pro mě hluboce osobní a symbolická a je od začátku spjatá s mým brandem. Vidím ji jako odvážnou, ale zároveň jemnou a ochranitelskou – to ty složité vrstvy okvětních lísků. Ztělesňuje pro mě podstatu ženskosti, krásu a sílu, které spolu koexistují. Houževnatost obalenou v jemnosti. Ženy toho zažívají tolik a podobně jako růže se musíme chránit. Kromě estetické přitažlivosti ovšem růže skrývá i hlubší význam. Nešlo mi jen o její ztvárnění tak, aby měla na svém oblečení jeho nositelka květinu, ale o to, abych ztělesnila ducha růže. Je to jako rozkvést, vzít na sebe její energii a sílu. Růže jsou plné symboliky. Červené jsou jako láska, žluté značí přátelství. Mají v sobě nepopiratelnou romantiku a snovou schopnost, která rozvíjí představivost.” 
Spolu s motivem růže zde Butrym také rozvádí téma moderní slovanské ženy, i proto se vizuály ke kolekci fotily ve Varšavě. „Slovanská estetika je nezaměnitelná. To světlo, jedinečná směs šedé a chladné oblohy, dotek melancholie, která je trochu strašidelná, ale zároveň dechberoucí... Je to pocit, který nenapodobíte. I modelky ztělesňují krásu slovanských žen, jsou silné, ale jemné, velmi jedinečné. Co se týče oděvů, přemýšlela jsem nad tím, jak do nich toto slovanství dostat tak, aby bylo autentické a relevantní. Jeden z nápadů představoval styling šátku. Odkazuje k tradicím, a přesto je ležérně moderní. Ve slovanských kulturách nosily ženy tradičně šátky kolem hlavy, šlo o malé, ale důležité ochranné gesto. A je to tak šik – hedvábný šátek můžete zkombinovat s jednoduchým černým svetrem a ve vteřině vykouzlit elegantní a nadčasový look. Myslela jsem hodně na svoji babičku, na její velký bavlněný kabát, její šátek. A zároveň jsem zvažovala, jak tento styl přeložit dnešním ženám. Líbí se mi, jak se ve slovanském stylu snoubí minulost s přítomností a vytváří mix nostalgie a futurismu.”
1 / 6
Foto: H&M

Tvůrčí proces

Pro Vogue CS jsme kromě Magdy Butrym exkluzivně vyzpovídali take Ann-Sofie Johansson, Creative Advisor H&M, která nám poodhalila proces, jenž za touto kolekcí stojí, a jak se na těchto typech spolupráce v H&M pracuje a přemýšlí. 

Co je při výběru designéra nebo designérky klíčové a kdy vám bylo jasné, že právě Magda Butrym je ideální kandidátkou?

Snažíme se hledat lidi s opravdu silným tvůrčím DNA, kteří tvoří na první pohled rozpoznatelné kousky – takové, na něž se podíváte a hned je vám jasné, že jde o jejich práci. A přesně to byl případ Magdy, jejíž práci dlouhodobě sleduji. Její móda je silná, velmi ženská a poetická. Tato kolekce je na první pohled Magdina – a přesně to jsme chtěli. Ukrývá něco, co jsme v předchozích kolekcích ještě nikdy neměli, totiž hrdého slovanského ducha. Jde o první Polku, s níž spolupracujeme, a je velmi vzrušující vzdát jí hold. Navíc je vždy skvělé spolupracovat s ženskou designérkou, obzvlášť když má tak silné napojení na téma ženskosti. Tyto spolupráce chceme využívat jako platformu pro novější talenty a vycházející hvězdy, stejně tak jako místo pro módní ikony a stálice. A já myslím, že Magda skutečně je novou ikonou.

Jak se na takové kolekci pracuje?

Magdiny kousky mají vždycky jistý osobitý ráz, ať už jde o typ látky, detaily, nebo doplňky. Navíc má nadání posouvat klasické ženské prvky do nových nečekaných souvislostí tak, jako to dělá právě s motivem růže. Ve svém ateliéru má velmi šikovné lidi, kteří umějí dokonale pracovat se střihy, jsou to velké polské talenty, a v té kolekci je to vidět. Vezměte si šaty, které vypadají jako rozkvétající květiny, jako okvětní lístky. Líbí se nám, že se ta kolekce dotýká tradic a dědictví, které oslavuje. Navíc stále pracuje tam, kde se narodila. Nepřestěhovala se a pracuje tam už přes deset let. Je v tom síla. Moc ráda jsem Magdu ve Varšavě navštívila. Je velmi inspirativní, když se návrhář dokáže postavit za svou historii a kulturu. V H&M bychom chtěli, aby spolupráce představovaly prostor i pro globální talenty za hranicemi hlavních módních metropolí.

Jak byste kolekci jednoduše popsala?

Magda o ní mluví jako o pozvánce do světa slovanské romantiky. Líbí se mi idea poetické, ale velmi silné ženské identity. Je to jedinečné.

Jaký kousek je váš nejoblíbenější?

Miluju jich spoustu! Je tu tolik ikonických kousků, u nichž na první dobrou poznáte Magdin rukopis: neuvěřitelné náušnice, žerzejové šaty, korzetový top s okvětními lístky. Ty všechny mám moc ráda. A mám moc ráda Magdino pojetí květin, opravdu vás zaujme.

Jakou roli pro společnost H&M hrají tyto limitované návrhářské spolupráce?

Posledních několik měsíců jsem nad historií všech našich spoluprací dost přemýšlela. Částečně kvůli našemu projektu, v němž se ohlížíme za některými pre-loved kousky z posledních dvaceti let. Právě tak chceme toto výročí dvou úspěšných dekád oslavit. Vidět, jak důležité byly některé kousky z minulých kolekcí, nás ujistilo, že je důležité v limitovaných návrhářských spolupracích pokračovat. Rádi bychom i dál dávali lidem šanci tyto okamžiky módní historie sbírat. Navíc ta spolupráce může mít mnoho podob – můžeme například navazovat lokálnější partnerství, udělat spolupráci menší i opravdu velkou. Rádi bychom ukázali co nejvíc talentovaných lidí, jak jen to půjde. Naše zákaznictvo to miluje a my milujeme jejich nadšení pro věc.
1 / 11
Foto: H&M