Knihy5 nejzajímavějších autorek, které potkáte na Světě knihy 2024
Kateřina Špičáková9. 5. 2024
Svět knihy není jen akcí, kde můžete sehnat nové přírůstky do knihovny za výhodné ceny. Představíme vám pět nejzajímavějších současných autorek, s nimiž se na mezinárodním literárním festivalu letos můžete potkat.
Foto: Sophie Brand, Katěrina Gordějevová
Eva von Redecker, Katěrina Gordějevová, Judith Hermann
Svět knihy je už téměř třicet let velkolepým svátkem pro všechny nadšené čtenáře a fanoušky současné literatury. Mezinárodní knižní veletrh a literární festival v jednom nabízí nejen stánky, v nichž pořídíte nové
knihy za výhodné ceny, ale také bohatý doprovodný program. Jeho součástí jsou besedy, autogramiády a autorská čtení tuzemských i zahraničních autorů a autorek. Vybrali jsme pět nejzajímavějších zahraničních spisovatelek, které se věnují důležitým a současným tématům a s nimiž se na letošním ročníku akce můžete osobně potkat.
Svět knihy 2024 proběhne v areálu holešovického Výstaviště od 23. do 26. května.
Pauline Delabroy-Allard
Francouzská spisovatelka Pauline Delabroy-Allard proslula románem Taková je Sarah, který vyšel v českém překladu v roce 2021 pod hlavičkou nezávislého nakladatelství Incipit, následovaný překladem druhého románu autorky s názvem Kdo ví. Autorčiny prózy řeší aktuální, nicméně stále tabuizovaná témata, o nichž se v širším kontextu tolik nemluví. Objevují se v nich témata toxické lásky, nacházení vlastní identity i vyrovnávání se s traumatem. Delabroy-Allard zároveň píše přesným, živým jazykem, díky němuž se její texty zarývají pod kůži. Na Světě knihy proběhne v neděli 26. května diskuze s autorkou nad její dosavadní tvorbou následovaná autogramiádou.
Maria Zimmermann
Maria Zimmermann vystudovala zprostředkování umění a designu na Univerzitě umění v Curychu. Od roku 2018 pracuje jako textilní výtvarnice a pod značkou
Alles wird gut. šíří do světa drobné výšivky na oblečení s provokativními i všednodenními motivy od jeřábu po klitoris. Její větší díla zdobí ale i obaly hudební desek nebo stěny pokojů. V dospělosti jí byl diagnostikován autismus, a tak se rozhodla toto téma zpracovat pomocí jazyka a osobitých ilustrací ve svém literární debutu. Ten v českém překladu pod názvem
Jinak, ne špatně vyšel v nakladatelství wo-men. Kniha bude uvedena právě na Světě knihy v sobotu 25. května, kdy kromě autorky bude přítomna i překladatelka Tereza Semotamová. Moderuje Zuzana Kašparová.
Katěrina Gordějevová
Foto: Katěrina Gordějevová
Je jednou z nejznámějších ruských nezávislých novinářek. Katěrina Gordějová do roku 2012 pracovala jako válečná reportérka pro federální televizní kanál NTV, z televize ale odešla kvůli nesouhlasu s programovým zaměřením a v roce 2014 po ruské anexi Krymu Rusko opustila. V roce 2020 založila vlastní YouTube kanál, který má dnes více než 1,5 milionu odběratelů. Natočila tříhodinový dokument Lidé ve válce, přičemž navštívila desítky uprchlických center a táborů v Evropě i v Rusku. V srpnu 2022 Gordějová získala mezinárodní novinářskou Cenu Anny Politkovské a ruská vláda ji krátce nato označila za zahraničního agenta. Její kniha Odnes můj žal je souborem reportáží zachycujících osudy lidí poznamenaných válkou na Ukrajině. Na Světě knihy ji autorka v rámci přednášky představí v sobotu 25. května.
Eva von Redecker
Protestní hnutí jako Black Lives Matter či Fridays for Future bojují proti rasismu, klimatické katastrofě a násilí na ženách. Ačkoliv se projevy jejich odporu ve své formě liší, všechny svou podstatou zápasí s kapitalismem. Německá filozofka, spisovatelka a publicistka
Eva von Redecker se ve své knize
Revoluce pro život: filosofie nového protestu, již v českém překladu letos vydalo nakladatelství Karolinum, zkoumá právě ničivý vliv kapitalistického pořádku a nastiňuje novou alternativu: péče namísto ovládání, regenerace místo vykořisťování, sdílení místo využívání. Na Světě knihy bude o tématu diskutovat s českou filosofkou Terezou Matějčkovou v pátek 24. května.
Judith Hermann
Dětství v netradičních poměrech, rozdělený Berlín, rodinné vazby a spřízněnost volbou, dlouhé a šťastné letní měsíce u moře. Judith Hermann patří k nejvýznamějším a nejoceňovanějším současným německým autorkám. Vystudovala němčinu, filozofii a žurnalistiku, její debut Letní dům, později se stal bestsellerem. Autorka sama o této knize říká, že ji napsala jako Judith, ne jako spisovatelka. Na jaře 2023 se na Univerzitě Johanna Wolfganga Goetheho ve Frankfurtu zúčastnila série přednášek spisovatelek a spisovatelů o jejich tvorbě. Vznikl z toho román Wir hätten uns alles gesagt, který vyjde nakladatelství Větrné mlýny pod názvem Všechno bychom si řekli v překladu Petra Štědroně. Právě ten bude s autorkou diskutovat o její práci i životních postojích v rámci besedy na Světě knihy, která proběhne ve čtvrtek 23. května.