Health Svět levného dopaminu: Proč je právě teď ideální čas na dopaminový detox
Soňa Hrabec Kotulková20. 12. 2024
Podcasteři z Brain We Are vysvětlují ve své knize Svět levného dopaminu, jak se můžete bezbolestně vrátit do 3D světa a zase prožívat skutečnou radost, zlepšit své soustředění a schopnost se učit.
Foto: Arthur Elgort/ Conde Nast
Jak se zbavit závislosti na mobilu a proč mozek miluje dopamin
Kontrolujete svůj mobil každou chvíli a přitahuje vás jako magnet? Máte tendenci být neustále v obraze, okamžitě vědět, co se děje, kolik lajků přibylo a zda vám někdo nepíše? Váš mozek je neustále v pozoru a napjatý jako struna, protože je závislý na rychlém uspokojení – dopaminu. Jde o mozkový neurotransmiter, který má mj. zásadní vliv na pocit štěstí, motivaci a schopnost učit se.
Věnují se mu ve své nové knize
Svět levného dopaminu biohackeři a autoři úspěšného podcastu
Brain We Are - Jiří Kryštof Jarmar a Kryštof Hlaváček – a také zde vysvětlují, proč dopaminový systém v mozku ovlivňuje naši pozornost, úsilí, motivaci nebo příjemné pocity spojené s pronásledováním cílů a odměn. „Za normálních okolností dopamin funguje jako smysluplný nástroj, díky kterému umíme rozlišit důležitý signál od šumu nedůležitých aktivit. Avšak tyto vyjednavače můžou unést aktivity spouštějící krátkodobé potěšení. Levný dopamin klame náš systém odměny a může nás uzavírat v krátkodobých cyklech bažení po rychlých odměnách,“ vysvětlují. Při jeho nadměrné stimulaci, například při neustálém scrollování na sociálních sítích, při sledování seriálů nebo konzumaci rychlých cukrů se však jeho hladiny vyčerpávají, což vede k pocitům nudy, demotivace a únavy. A právě proto stále více lidí ho touží mít pod kontrolou.
Co je to dopaminový detox
A právě jednou z metod, jak v mozku omezit jeho nadměrnou stimulaci, může být právě dopaminový detox, který se zaměřuje na omezení nadbytečných stimulů, které ho přetěžují a způsobují, že si přestáváme uvědomovat skutečnou radost ze života.
Dopaminový detox vymysleli sami pro sebe technici v Silicon Valley."
Jeho koncept vznikl v Silicon Valley, kde techničtí experti hledali způsoby, jak zlepšit svou produktivitu a snížit digitální závislosti. Podstatou tohoto detoxu ale není úplná eliminace dopaminu, to totiž fyziologicky není možné, ale omezení takových činností, které spouštějí jeho rychlé výkyvy.
Jak na dopaminový detox?
Vypněte si notifikace
Zkuste vědomě omezit používání telefonu nebo jiných zařízení. Stačí jít po malých krocích, například vypnout ho na půlden, den, zkusit pak třeba celý volný víkend. Skvělé je si také do svého telefonu naistalovat aplikace, například
Forest nebo
Freedom, které vám pomůžou sledovat svůj čas strávený u displeje.
Vyhněte se multitaskingu
Soustřeďte se jen na jednu věc nebo aktivitu v daném okamžiku, například na čtení knihy, vaření, cvičení nebo třeba na procházku.
Naučte se nudit
Málokdo teď umí prostě vypnout a nedělat chvíli nic. Nicnedělání je ale velmi důležité, a tak si ho nevyčítejte. Umožníte tím mozku lépe regenerovat, utřídit si myšlenky, vnímat více malých, každodenních radostí a mít novou motivaci.
Začněte jednoduchými aktivitami
Zkuste meditaci (například jednoduchou, vědomě vedenou
jógu nidra, která je velmi účinná a zvládne ji každý), journaling (zapisování si svých myšlenek nebo pocitů, či psaní deníku) nebo zkuste jen tak sedět nebo ležet v tichu – toto všechno totiž dokáže snížit nadměrnou stimulaci hlavy.
Dbejte na přirozené odměny
Zaměřte se na činnosti, které vás budou dlouhodoběji naplňovat – najděte si nějaký koníček, který vás bude bavit, začněte sportovat, zkuste něco tvořit (třeba malovat, chodit na keramiku, věnovat se zahradě) a zkuste také více času trávit s přáteli a rodinou.
Učte se „NE" návykům
Ve své knize také Jiří Kryštof Jarmar a Vojtěch Hlaváček píší, že pokud chcete zmírnit některé nežádoucí návyky (např. užívání telefonu), může vám pomoci jednoduchá praktika, totiž nastavit si, že musíte udělat no-go signál (učení mozku, co nedělat) 3x denně na návyk, který chcete eliminovat. Říct si třikrát ne, když se během dne chcete podívat na telefon, není tolik. První vyčerpáte po probuzení, tím posilujete nové okruhy v mozku, které se aktivují, když budete potřebovat říct ne v jiných důležitých situacích. Trénování no-go okruhů vás tak podle nich bude dlouhodobě podporovat a šetřit váš čas i energii.
Funguje to?
Ano! Zkuste to. Pravidelný dopaminový detox vám pomůže lépe se soustředit, budete se cítit vyrovnanější, mít lepší náladu, jen tak něco vás nerozhodí a bude se vám i lépe spát. Lidé, kteří tento detox zkusili, často uvádějí, že prožívají více radosti z maličkostí, mají více energie a cítí se prostě lépe a také mají na všechno více času. Detox také pomáhá zmírnit příznaky úzkostí a depresivních stavů. Určitě stojí za to jej také otestovat, co myslíte?