Odebírejte novinky Vogue

Obálka aktuálního čísla
Vogue CS do schránky. Poštovné zdarma.
Napište, co hledáte
Health

Jednoduchá pomůcka, která vám doma nesmí chybět, když se pravidelně hýbete

Soňa Hrabec Kotulková18. 4. 2025
Na první pohled vypadá úplně obyčejně. Jenže nenechte se zmást. Na foam roller přísahají nejenom profesionálové, ale i ti, kteří sportují jen pro zdraví a kondici. Pracuje se s ním totiž velmi jednoduše, a přitom dokáže s tělem divy… Cože? Vy ještě nemáte svůj válec?
Autor: Getty Images
Foto: Getty Images
V minulosti jsem ho viděla u spousty lidí, zejména na vícedenních štafetových závodech nebo ve fitku. K čemu ale takový válec slouží, jsem nechápala. Pochopila jsem to až ve chvíli, kdy mě při jednom běhu v terénu začalo bolet koleno. Jen tak tak jsem tehdy doběhla do cíle, ale následně jsem pro bolest nemohla ani chodit. Zašla jsem proto za svým fyzioterapeutem a dozvěděla se, že mě koleno tak bolí proto, že mám ve skutečnosti namožené stehenní svaly. Zároveň mi poradil, abych si v obchodě se sportovním vybavením koupila regenerační válec (případně rehabilitační nebo foam roller), na který jsem si pak každý den měla lehnout, a stehna si masírovat. Řeknu vám, zpočátku to bolelo jako čert, ale zatnula jsem zuby, načež bolest po pár dnech začala ustupovat a samotné koleno přestávalo bolet. Od té doby se na tuhle pomůcku spoléhám vždy, když to přeženu s tréninkem. Že by zázrak? 

Fakt ten válec funguje? 

„Tato masážní pomůcka slouží k odstranění napětí ve svalech, k takzvanému myofasciálnímu uvolnění, které může být způsobeno sportem. Skvělý je třeba po běhu, po silovém tréninku, ale i při sedavém či fyzicky náročném zaměstnání,“ vysvětluje kondiční a běžecká trenérka Lucie Kučera. Nejčastěji ale tento válec využívají sportovci pro uvolnění svalů po tréninku, jelikož spolehlivě rozproudí krevní oběh a lymfu, čímž napomáhá rychlejší regeneraci a snížení bolesti. „Při pravidelném používání může zlepšit flexibilitu svalů a předcházet zranění. Výborně ale funguje i před tréninkem k aktivaci svalů, doporučuji ho proto použít i k velmi důležitému tréninku mobility. Navíc jde o skvělou relaxační pomůcku pro zklidnění organismu mimo sport při určitém napětí či nadměrném stresu,“ vysvětluje odbornice. 
Válcování zrychluje cirkulaci krve a lymfy v těle."
Nejvíce však válec využijete na masáž přední i zadní strany stehen, na lýtka, na hýždě, ale i na ruce, záda. Válcování působí i na podkožní tkáně (fascie a tukové buňky), zrychluje cirkulaci krve a lymfy v těle a uvolňuje napjaté a ztuhlé fascie v oblasti stehen, boků a hýždí. Svým způsobem může pomáhat i proti celulitidě.

Jak s ním začít

Jak již trenérka zmínila, válec se dá používat i před cvičením. Na každou oblast si stačí vyčlenit 30 až 60 sekund — sval se tak aktivuje už před fyzickou aktivitou. Po tréninku zase odbornice doporučuje na úlevu od napětí volit delší rozmezí válcování přibližně trvající 1 až 3 minuty, podle bolesti. Válec můžeme použít i jako relaxační proceduru při zatuhnutí zad po spánku, či při jakémkoliv napětí. To, jak často budete pomůcku používat, je velmi individuální. „Každý na válcování reaguje jinak, ale sportovcům ho doporučuji 3–5x v týdně. Pokud s ním teprve začínáte, bude vám to stačit 1–2x týdně, než zjistíte, jak na něj vaše tělo vůbec reaguje,“ radí Lucie Kučera. Úlevu od napětí můžete cítit už po první masáži, ale až pravidelné válcování přinese ty pravé výsledky jako snížení bolesti a napětí svalů, myofasciální uvolnění nebo lepší průtok krve lymfy. Tlak válce jednoduše podpoří okysličení tkání. 
Tlak válce podpoří okysličení tkání a zbavíte se bolesti."
Jak začít s masírováním? Prostě na danou oblast těla položíte na válec, který máte položený na zemi, a rolujete s pomůckou tam a zpět, případně to nejbolestivější místo necháte na válci, aby bolest  a napětí začaly ustupovat. Nejlépe vám poradí samozřejmě fyzioterapeut nebo trenér, ale třeba na Youtube existuje mnoho tutoriálů, jak se se s foam rollerem naučit pracovat…

Na co si dát pozor a jak často ho můžete používat

Regeneračního válce se bát nemusíte, protože si s ním nemůžete nijak ublížit. Ale i jeho používání má svá pravidla. „Nejčastějším problémem bývá nesprávně zvolený válec podle tvrdosti a povrchu. Začátečníci se hned vrhnou na velmi tvrdý válec, a to je může odradit od dalšího použití,“ varuje odbornice. Pozor si dávejte také příliš časté válcování. Několikrát denně byste to určitě dělat neměli. Na masáž také nechodíte několikrát za den, proto i válcování masážním válcem byste si měli dopřávat s mírou. „Vyhněte se také příliš velkému tlaku na daný sval. Neznamená to, že když vás místo při rolování bolí víc, masírujete správně. Právě sval může reagovat opačně – a místo uvolnění se ještě více stáhne. A pozor si také dávejte na válcování přes klouby – hlavně u kolene a lokte. Jelikož se tu nenacházejí svaly, může dojít ke zranění či podráždění kloubu. Na páteř volte rozhodně měkčí verzi a nemasírujte příliš intenzivně, aby vás to nebolelo ještě více. Každopádně masážní válec je skvělý mít doma vždycky – i taková procházka se psem, úklid nebo třeba stěhování můžou dát tělu pěkně zabrat.