CestováníOlomouc: 3 kouzelná místa, která tu navštivte v zimě
Romana Schützová3. 12. 2024
Užít si procházku nasvícenými uličkami, vydat se za dávnou historií, potěšit chutě a nechat rozpustit předvánoční stres třeba ve wellness zóně. Nic z toho nemusíte dělat za hranicemi České republiky, stačí si zajet na Moravu. Olomouc je pro adventní výlet jako stvořená!
Svoji zimní procházku můžete zahájit na Horním náměstí, nejlépe s hrnkem svařeného vína v ruce. Právě tady na vás čeká kouzelný adventní trh. Okouzlí vás ale i barokní sloup Nejsvětější Trojice. Je 32 metrů vysoký a UNESCO jej zapsalo na seznam světového kulturního dědictví. V pravé poledne si na náměstí užijete originální orloj. Je mozaikový a zdobí ho postavičky dělníků. Vyjímá se na původně gotické, později renesančně upravené radnici s vyhlídkovou věží. To ale zdaleka není vše, co vám tato moravská metropole umí během adventu nabídnout...
Místo, kde se psaly dějiny
Foto: Instagram @olomouc_tourism
Katedrála svatého Václava
Původně románská bazilika z první poloviny 12. století byla o století později přestavěna v gotickém slohu a koncem 19. století ve stylu novogotickém. V téhle katedrále prohlásila v roce 1469 část českých a moravských pánů uherského krále Matyáše Korvína českým králem. Průčelí svatostánku zdobí sochy čtyř evangelistů. Vnitřnímu prostoru dodávají světlo vysoká novogotická okna s vitrážemi. Uchvátí vás fresková výzdoba i pískovcové sochy svatého Petra a Pavla z 2. poloviny 15. století. Kůr s varhanami stojí na šesti mramorových sloupech. Hlavní věž baziliky se tyčí do výšky 100,65 metrů, což z ní činí druhou nejvyšší kostelní věž v Česku. Je v ní zavěšen zvon Václav, který váží 7 617 kg (jde o vůbec největší zvon na Moravě a druhý největší v Česku). Potěší vás i zvonkohra. Další zpráva z českých dějin? Ta odkazuje ke 4. srpnu 1306, kdy došlo v sousedním domě bývalého olomouckého děkanství k vraždě českého krále Václava III., posledního Přemyslovce. Původně byl v kryptě kostela i pohřben (jeho ostatky ale nechala v roce 1326 jeho sestra, Eliška Přemyslovna, převézt do Zbraslavského kláštera).
Pokochejte se ve Vile Primavesi
Foto: Instagram @vilaprimavesi
V klikatých uličkách staré Olomouce se za vysokou zdí ukrývá
Vila Primavesi, jež patří mezi nejvýznamnější secesní stavby na Moravě a je výjimečným příkladem spojení vídeňské a anglické secesní architektury s vlivem baroka. Byla postavena v roce 1905 jako rodinné sídlo bankéře jménem Otto Primavesi a jeho ženy Eugenie, známé vídeňské herečky. Manželé povolali významné architekty Franze von Krausse a Josefa Tölka, aby pro ně navrhli bohatě členitou jednopatrovou stavbu rodinného domu s vysokou mansardovou střechou. Objekt oplýval mnoha arkýři a věžičkami. Zdobila jej terasová zahrada otevřená na olomoucké hradby. Na výzdobě interiéru domu se zároveň podíleli přední vídeňští umělci, mezi kterými nechyběl ani malíř Gustav Klimt. Ten ostatně býval častým hostem rodiny. Devítiletou dceru majitelů namaloval kolem roku 1912, kdy se tak zrodil i jeho slavný obraz Mäda Primavesi.
Rodina dům prodala v roce 1918 a přestěhovala se do Vídně. V druhé polovině dvacátých let 20. století provedl nový majitel domu, doktor Koutný, přestavbu z vily na soukromé sanatorium. V přízemí se nacházel byt, první a druhé patro sloužilo sanatoriu. V podkroví žilo dvanáct řádových sester. Po roce 1989 se objekt vrátil do soukromého vlastnictví. V podkroví se dnes vyjímají byty, v dalších patrech zase sídlí firmy. Historicky cenné podlaží si můžete užít během komentovaných prohlídek. Ohromí vás již vstupní hala, jež zabírá i část prvního patra. Křídlovými prosklenými dveřmi se dá projít na verandu s výhledem do parku.
Jděte do divadla
Foto: Instagram @moravskedivadloolomouc
Moravské divadlo Olomouc zdobí Horní náměstí a patří k nejstarším divadelním budovám v České republice. S jeho dějinami se pojí mnoho významných jmen. V souboru opery zde působil významný hudební skladatel Gustav Mahler, na jevištních prknech zářila Nataša Gollová, hvězda prvorepublikových filmů. Brány divadla se poprvé otevřely v říjnu 1830. Na repertoáru se zprvu objevovaly jen německé hry. První českou inscenací byl až o osm let později Čech a Němec od Jana Nepomuka Štěpánka. Jako ryze české divadlo odstartovalo v září 1920 operou Libuše.
Budova divadla je postavená v empírovém stylu s jednoduchou klasicistní fasádou, která je zakončena trojúhelníkovým štítem se sochařskou plastikou znázorňující symboly divadla. Po stranách nad okny objevíte terakotové vlysy. V útrobách divadla se ukrývá i společenský sál Reduta, který hostí koncerty Moravské filharmonie. Mrkněte do programu, oblečte se do slavnostního a užijte si večer v krásném prostředí.
Kde v Olomouci nejlépe přespat a potěšit smysly
Foto: Instagram @entreerestaurantolomouc
Skvělé jídlo, vybraná vína, dokonalý wellness a krásné ubytování. Hledáte tohle všechno na jediném místě? Pak zamiřte do
Theatre Hotelu. Pokud zvolíte ubytování v junior suite, čeká na vás přepychové apartmá, zařízené úžasným designem. Rozlehlý pokoj neruší žádné dveře, z vyhřáté vany vklouznete rovnou do pohodlné postele. Anebo ještě předtím zaplujte do vyhřáté sauny či vířivky v rámci zdejšího wellness. Další blaho? Dopřejte si masáž, která stimuluje krevní oběh, detoxikuje organismus a uvolňuje svaly zatuhlé dlouhým vysedáváním u počítače. Součástí resortu je však i vyhlášená
Entree Restaurant, kde se při tvorbě unikátního konceptu inspirovali přírodou. Na tenhle gastronomický zážitek jen tak nezapomenete!