WellnessJak si provonět ložnici, aby se vám lépe spalo
Cindy Kerberová23. 12. 2024
Vyzkoušejte malé triky od nespavce, který si proměnil ložnici v dokonalou oázu klidu. Je to jednodušší, než byste čekali.
Foto: Frederic Meylan/Getty Images
Jak zajistit, aby vám ložnice krásně voněla a vám se rychle a dobře usínalo
V období, kdy je stresu víc než odpočinku, se snadno můžete dostat do začarovaného kruhu, kdy špatně spíte kvůli stresu a máte stres kvůli tomu, že špatně spíte. Přiznám se, že svou ložnici a vůbec místa, kde spím, včetně hotelových pokojů, dost řeším a velmi mi záleží na tom, abych uléhala do čistého a voňavého. Jedině tak se dokážu opravdu uvolnit, uklidnit a usnout. I když mám období, kdy spánku opravdu nemám dost, pár triků mi pomáhá dostat z času stráveného v ložnici maximum, abych se cítila v klidu a načerpala novou energii do nového (velmi dlouhého dne).
Dosáhnout ideálního stavu ložnice přitom není zrovna jednoduchá věc. Během svého pátrání a mnohaletého průzkumu na téma lepší kvality spánku jsem nasbírala spoustu odborných rad, triků a tipů včetně toho, co jíst a pít. Zvláštní kapitolu však tvoří zvyky spojené s vůněmi. Nezapomínejme na fakt, že čichová paměť je ta nejsilnější a také skrze nos lze dobře manipulovat s myslí a dostat ji do stavu, v jakém chcete být. Mistři parfemáři by vám o tom mohli dlouze a barvitě vyprávět. Však to je jejich práce vytvářet voňavé kompozice spojené s emocemi. Zde jsou čtyři hlavní zásady, které jsem se naučila od expertů na kvalitu vzduchu, vůně a pořádek.
Větrejte každý den. Ideálně dvakrát
Zní to jako samozřejmost, ale zejména v topné sezoně to pro mnohé samozřejmostí rozhodně není. Vzduch v ložnici bez větrání dost těžkne a nepatří mezi ty nejsvěžejší, zejména pokud tuto místnost navíc zavíráte, takže dovnitř nejde vzduch ani z ostatních místností. V ideálním případě větrejte ihned po probuzení a okna dokořán otevřete také půl hodinu předtím, než půjdete spát. Důkladným větráním nejen pročistíte a osvěžíte vzduch, ale také zamezíte tvorbě plísní, které bývají zejména ve starších domech dost častý problém. Větráním udržujete totiž vlhkost v místnosti v ideálních hodnotách.
Perte ložní prádlo alespoň jednou za týden
Když jsem si dělala ve svém okolí malý průzkum na téma výměny ložního prádla, byla jsem dost překvapená, tolik lidí tento krok podceňuje a dokáže trávit noci v ne zrovna čistém povlečení. Potvrzuje to i Begoña Pérez, známá na sociálních sítích jako
La Ordenatriz. „Textilie jsou skutečně jedny z těch věcí, které nejvíce pohlcují pachy. Mohou také zanechávat zatuchlý zápach. Pro mě je nejhorší ten pocit, že se nevětrá," řekla pro
španělský Vogue. První pravidlo, co se týká ložního prádla, prostěradla a chrániče matrací: perte je alespoň jednou týdně. V létě nebo během nemoci, kdy se více potíte, i častěji. Sama jsem si našla navíc trik: pouze na ložní prádlo používám tekutý prášek a aviváž od
Maison Francis Kurkdjian (ano, já vím, je to velmi posh, ale co už, jde přece o pocit maximálního komfortu), jehož vůně si tak automaticky spojím se spaním a odpočinkem. Na cesty si beru stejnou vůni ve formě spreje na textilie, abych ošálila mozek, že nejsem ve vlastní posteli. Samozřejmostí by mělo být pravidelné luxování celé postele, polštářů a polstrování.
Na noční stolek dejte svíčku. Ale nezapalujte ji
Stejný trik jako zmiňovaný sprej na polštář můžete aplikovat ve formě vonné svíčky. To mi zase poradila parfemářka Céline Roux na večeři londýnské centrály Jo Malone London, kde jsem si stěžovala, že na cestách špatně spím. „Najděte si svíčku, která má na vás uklidňující a relaxační účinky, a mějte ji doma na nočním stolku. Tu samou si pořiďte v malé, cestovní velikosti a vozte ji s sebou. Známá vůně ošálí mozek, ten si bude myslet, že jste doma, a usnete," řekla mi. „Svíčky si v ložnici nezapalujte, užijte si jejich vůni bez plamene, a budete tak spát ve výrazně čistším vzduchu." Tento trik aplikuji roky a musím říct, že dost pomáhá. Navíc i nezapálená svíčka dokáže nádherně provonět celou místnost a na rozdíl od difuzérů u ní nehrozí, že se převrhne (což je důležitý faktor, pokud máte děti a domácí mazlíčky).
Vonná svíčka Lazy Sunday Morning, MAISON MARGIELA, 1 290 Kč
Foto: Maison MargielaNajděte si uklidňující vůni na polštář
Ošálení mozku skrze čich je tak nejjednodušší věc na světě. Opravdu. Však na tom také stojí multimiliardový byznys s vůněmi všeho druhu. Když si najdete sprej na polštář, který vás opravdu uklidňuje, používejte ho. Dost vám to pomůže se zklidnit a rychle usnout. Nemusí to být nutně vůně levandule, která mě osobně spíš dráždí, než abych při ní dokázala relaxovat. Mnohem více na mě funguje např. ylang-ylang, heřmánek, lípa. Nebo sáhněte po lahvičce svého oblíbeného parfému a stříkněte pár kapek na polštář půl hodiny předtím, než si půjdete lehnout.
Rušivé elementy, včetně oblečení a bot, nechávejte mimo ložnici
Ne každému se poštěstí, že bydlí v dost velkém bytě, aby šatník mohl být buď jako samostatná místnost, nebo kdekoliv jinde jen ne v ložnici. Myslete na to, že čím víc textilií, tím hůře můžete regulovat v daném pokoji vůni. Navíc ložnice by měla působit jako oáza klidu, což skříň narvaná oblečením k prasknutí zcela rozhodně není. Pokud nemáte jinou možnost, během větrání ložnice otevřete i šatní skříň a především se do ní nesnažte nacpat tolik věcí, že o nich ztratíte přehled. V každém případě boty nechávejte zcela mimo místo, kde spíte. Nejde zrovna o nejhygieničtější věc v domácnosti. Stejně tak si na postel nesedejte v oblečení, ve kterém jste byli venku. Nechcete si přece postel kontaminovat.
Místo toho se raději obklopte kvalitními knihami, které si bude číst a prohlížet místo scrollování Instagramu a TikToku před spaním. Pár tipů na nové coffee table books, u kterých strávíte nejeden večer, si prohlédněte v následující galerii.
Kniha Dior by Mats Gustafson vol. 2
Foto: Rizzoli