Odebírejte novinky Vogue

Obálka aktuálního čísla
Vogue CS do schránky. Poštovné zdarma.
Napište, co hledáte
Vogue Support Local

Z této vesnice pochází krajka, kterou měla Eva Mendes na titulce Vogue

Romana Schützová14. 11. 2024
V polské vísce Koniaków, pár kilometrů za slovenskými hranicemi, se háčkuje krajka, která zdobí modelky na titulních stránkách nejen Vogue. Tajemství její výroby je však přísně střežené. Kdo všechno ho zná?
Magda Butrym
Foto: Instagram @magdabutrym
Magda Butrym

Unikátní krajka z polského Koniakówa zdobí modelky na titulkách časopisů

Vzory téhle krajky háčkují ženy v polské obci Koniaków už od devatenáctého století. Tajemství její výroby je ale přísně střežené, nepoužívají se žádné vzorníky a umění se dědí z matky na dceru. 
Koniaków je nejvýše položená obec ve Slezských Beskydách. O krajku tu zavadíte na každém rohu. Zdobí domácnosti, místní obchody, restaurace i autobusovou zastávku. Řemeslu se v malebné vesnici věnuje okolo 700 krajkářek, krajky zhotovují z bílých nebo krémových bavlněných nití. Každá krajka je jedinečná, tvoří se bez připravených vzorů a šablon a výsledný motiv záleží jen na kreativitě krajkářky. Na krajkách z Koniakówa se to hemží přírodními motivy a květinovými ornamenty. Výsledná podoba krajky je uspořádána do kruhového nebo hvězdicového tvaru. 
Eva Medes pro Vogue Mexico
Foto: Instagram @voguemexico
Eva Medes pro Vogue Mexico
Krajkářství v obci zpopularizovala místní občanka Maria Gwarek. V roce 1947 v obci založila krajkářské družstvo, čímž se propojilo 250 krajkářek z celého kraje. Krajkářství tím bylo povýšeno na respektovanou profesi. V roce 2018 byla tradice místní krajky zapsána na seznam polského nehmotného kulturního dědictví.

Zdejší krajku nosí papež i Britney Spears

Tradičně se krajky uplatňovaly na čepcích, tradičních pokrývkách hlav místních žen. Vyrábí se z nich i šaty, halenky, ubrousky, ubrusy, límce, rukavice, šperky, čepice, vánoční ozdoby, lapače snů, kabelky, ale i jemné  spodní prádlo. Na výstavě V&A Power of Making se v roce 2011 objevila krajková tanga – zamilovala se do nich celá řada celebrit, pořídila si je i Britney Spears.
1 / 3
Foto: Magda Butrym
Krajky z Koniakówa jsou slavné po celém světě. Místní ženy vyrobily krajku pro papeže Jana Pavla II. nebo krajkové plátno z hedvábné niti pro anglickou královnu Alžbětu II. Zdejší krajka se objevuje v kolekcích módních domů Dior i Louis Vuitton. Pro své modely si ji vybrala japonská návrhářka Rei Kawakubo, zakladatelka značky  Comme des Garçons, libanonský návrhář Elie Saab nebo v Británii usazený polský návrhář Arkadius. Nechybí ani v modelech polské návrhářky Magdy Butrym.
Krajka z vesnice Koniaków se dostala i do Guinessovy knihy rekordů – v roce 2013 vytvořilo pět místních obyvatelek největší krajkovou dečku na světě. Má průměr pět metrů, na její přípravu se použilo 50 kilometrů nití a zdobí ji více než 8 000 motivů. 
Overal z Koniakow krajky, MAGDA BUTRYM, prodává Magda Butrym, 7440 €
1 / 6
Overal z Koniakow krajky, MAGDA BUTRYM, prodává Magda Butrym, 7440 €
Foto: Magda Butrym