Odebírejte novinky Vogue

Obálka aktuálního čísla
Vogue CS do schránky. Poštovné zdarma.
Napište, co hledáte
Health

Riceberry: Superpotravina, o které jste (pravděpodobně) ještě nikdy neslyšeli

DAISY JONES7. 11. 2024
Tato geneticky modifikovaná thajská odrůda rýže je bohatá na antioxidanty a existuje teprve od roku 2002. Pokud se chcete dozvědět, jak chutná a proč je tak zdravá, čtěte dál.
Autor: Randy Brooke/WireImage/Getty Images
Foto: Randy Brooke/WireImage/Getty Images
Před nějakým časem jsem si objednala thajské jídlo a narazila na něco velmi zajímavého. V menu byla fotka tmavě červené rýže s názvem riceberry. No, a protože bílou rýži moc nemusím, rozhodla jsem se tuhle novou variantu vyzkoušet a byla jsem opravdu mile překvapená! Chutnala trochu jako hnědá rýže, ale měla nasládlou chuť. Spolu s kokosovým kari mi jídlo připomínalo sladkokyselý rýžový nákyp. A co bylo nejlepší? Po jídle jsem se necítila vůbec nafouklá. A tak začalo mé pátrání po tom, odkud se tento zázračný druh červené rýže vzal. 
I přes svůj název riceberry nemá tato rýže s žádným bobulovitým ovocem nic společného. Jméno dostala pouze díky své nápadné fialovo-červené barvě. V přírodě byste riceberry ani nenašli. Vznikla v roce 2002 v Centru Rice Science na univerzitě Kasetsart v Thajsku, a to zkřížením dvou druhů voňavé jasmínové rýže. To znamená, že je geneticky upravená. Takových druhů rýže je ale mnohem víc, například rýže zlatá. Riceberry je kříženec rýžových odrůd Hom Nil a Khao Dawk Mali 105. Nejdůležitější je ale to, že tento druh je nabitý velkým množstvím živin, jako jsou železo, zinek, vláknina, betakaroten, gamma-oryzanol, vitamin E, a přírodními pigmenty antokyany.
Riceberry Rice
Foto: Getty Images
Riceberry Rice
Rhian Stephenson, odbornice na výživu a zakladatelka wellness společnosti Artah, říká, že riceberry je ve skutečnosti výživnější než jakákoliv běžná dlouhozrnná hnědá rýže. „Riceberry je známá svým obsahem antioxidantů a fytonutrientů, zejména antokyanů, které jsou prospěšné pro kognitivní, kardiovaskulární a metabolické zdraví,“ vysvětluje. „Má sytě fialovou barvu a vysoký obsah mnoha prospěšných sloučenin, jako jsou polyfenoly a katechiny [zvláštní typ antioxidantu obsažený v zeleném čaji]; mnohem vyšší než v hnědé rýži. Má také vysoký obsah vitaminů B. I když má vyšší obsah fytonutrientů než hnědá rýže, profil obou vláknin je v podstatě stejný.“
Je dost možné, že až ji zkusíte, budete ji chtít jíst celý den jako já. Riceberry k snídani, riceberry k obědu a riceberry v podobě dezertu. Ale pozor, ať to nepřeženete. Není úplně snadné ji sehnat a je trochu dražší než normální rýže. Pokud ji ale najdete, stane se vám skvělou alternativou k „méně výživným potravinám, jako jsou bílé těstoviny, bílá rýže, bílý chléb,“ jak uvádí Stephenson. Podobné výhody mají ale i jiné druhy rýže. „Můžete také smíchat černou rýži, červenou rýži a divokou rýži, abyste získali podobné fytonutrienty, tedy rostlinnou výživu, která může mít zdravotní přínosy pro lidi," dodává Stephenson. A až se rýže přejíte, můžete zkusit černé fazole.
Tak, tady máte způsob, jak udělat rýžové pokrmy o něco zajímavější a zároveň zdravější. Navíc i hezky vypadá na talíři, což vždycky potěší.
Článek vyšel v originále na vogue.co.uk.