Odebírejte novinky Vogue

Obálka aktuálního čísla
Vogue CS do schránky. Poštovné zdarma.
Napište, co hledáte
Health

Jak poznáte, že jíte moc cukru

Philipp Wehsack27. 9. 2024
Tady je pět znamení, že to s cukrem přeháníte a škodíte svému tělu.
Autor: Autor/ Getty Images
Foto: Autor/ Getty Images
Je těžké si představit život bez sladké chuti. Ale kolik cukru je příliš? American Heart Association doporučuje ženám, aby ho nesnědly denně více než šest lžiček, u mužů to nemá být víc než devět. To znamená, že denní dávka cukru nesmí přesáhnout 25 – 36 gramů (přibližně 100 – 150 kalorií). Světová zdravotnická organizace WHO radí zkonzumovat ho denně nanejvýš 50 gramů, nejlépe však 25 gramů a méně. 
Je to hodně, nebo málo? Coca-Cola v plechovce o objemu 0,33 l obsahuje 39 gramů cukru. Dokonce i takzvaná zdravá jídla jsou plná skrytého cukru, například celozrnné tyčinky s oříšky a ovesnými vločkami ho mívají klidně 8 gramů, v kelímku ovocného jogurtu je to třeba i 14 gramů. Když nám to dojde, máme jasno: Většina z nás denně dostane do těla nejmíň dvakrát více cukru, než se doporučuje. 
Dá se říct, že většinu cukru pojídáme nevědomky. Skrývá se ve sladkostech, dortech a džusech, stejně jako v mnoha zpracovaných potravinách. Častokrát ho neodhalíme ani v seznamu přísad uvedených ve složení výrobku. 

Co je to skrytý cukr a v čem ho najdete

Cukr totiž často figuruje na seznamech přísad pod mnoha různými názvy, což ztěžuje, abychom rozpoznali jeho skutečný obsah v produktu. Může se objevit v potravinách pod těmito názvy:
Sacharóza: chemický termín pro běžný cukr
Glukóza, glukózový sirup, dextróza: Často se vyskytují ve zpracovaných potravinách.
Fruktóza: ovocný cukr. Vyskytuje se v ovoci nebo kukuřičném sirupu. 
Kukuřičný sirup (kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy): Vysoce zpracovaný cukrový sirup se používá v mnoha nealkoholických nápojích. 
Maltóza: sladový cukr, který se často vyskytuje v chlebu a pivu. 
Dextróza: další forma glukózy 
Laktóza: mléčný cukr obsažený v mléčných výrobcích
Invertní cukr: Vzniká rozkladem sacharózy a nachází se v mnoha cukrářských výrobcích.
Med: Často je vnímán jako „přírodní“, ale taky je to forma cukru. 
Agávový sirup, javorový sirup, rýžový sirup: Alternativní sladidla, která obsahují i cukr.
Když si to shrneme, když položka v seznamu přísad ve složení potravin končí na -óza, jde téměř vždy o cukr. Cukr musíte vidět i ve slovech sirup a sladidlo

Tohle jsou znamení, že jíte příliš mnoho cukru

Při vší téhle názvové záludnosti může být těžké rozpoznat, že se vám spotřeba cukru vymyká z rukou. Možné varovné signály, že ho jíte příliš, shrnuje dr. Lela Ahlemann, specialistka na dermatologii, flebologii, proktologii a nutriční medicínu. 

1. Přibýváte na váze a máte pořád hlad

Není žádným tajemstvím, že cukr obsahuje hodně kalorií. Ale podle doktorky Ahlemann tu ještě jeden důvod, proč má vliv na rychlé přibírání na váze: „Pokud jíte příliš mnoho cukru, máte neustále hlad. Je to proto, že krátkodobě zvyšuje hladinu glukózy v krvi, ale kvůli nedostatku vlákniny nemá žádný trvalý sytící účinek. Neustálý hlad a následné nepřetržité konzumování jídla nakonec vedou k přibírání na váze. Všem je jasné, že jde o projev nadměrného množství cukru.“ 

2. Trápí vás akné

Dr. Ahlemann říká: „Když jíme cukr, nezvyšuje se pouze hladina inzulínu, ale také insulin-like grow factor -1 (zkráceně IGF-1). Jde o monomerní polypeptid, který má částečnou strukturální podobnost s inzulínem. IGF-1 společně s inzulínem stimuluje mazové žlázy a nadměrnou keratinizaci v oblasti mazových žláz. To je důvod, proč se mazové žlázy ucpávají a proč se v nich tvoří pupínky a záněty."

3. Máte chutě a výkyvy nálad

Upozorňuje také: „Vysoké zvýšení hladiny glukózy v krvi vede k uvolnění inzulínu. Jeho produkce je často tak vysoká, že hladina cukru v krvi není snížena na normální úroveň, ale pod ‚základní čáru‘. Dochází k relativní hypoglykémii, což vede k tomu, že vás honí mlsná. U některých lidí to také vede ke změnám nálad a rozmrzelosti.“

4. Zlobí vás záněty, infekce a slabý imunitní systém

„Cukr se za normálních okolností vstřebává do těla přes tenké střevo," vysvětluje dr. Ahlemann. „Pokud však množství jednoduchých cukrů (glukóza a fruktóza), které zkonzumujeme, přesáhne kapacitu našeho tenkého střeva, tento jednoduchý cukr skončí v tlustém střevě.“ Podle odbornice na výživu se tak jednoduché cukry stávají potravou pro bakterie, které žijí v tlustém střevě, a může dojít k jejich přemnožení. „Problém je v tom, že na svém povrchu nesou tyto bakterie tazvané endotoxiny neboli lipopolysacharidy. Tyto endotoxiny pak mohou opustit střevo, dostat se do krevního oběhu a vést k tichému zánětu. Zánět urychluje stárnutí těla a oslabuje imunitní systém.“ 

5. Zdá se vám, že stárnete rychleji než vrstevníci

„Je vědecky dokázáno," upozorňuje dr. Ahlemann, „že vysoký příjem cukrů vede k tvorbě takzvaných konečných produktů pokročilé glykace (AGE neboli Advanced Glycation End Products).“ Tenhle efekt přirovnává ke karamelizaci. „Kolagenová vlákna v pokožce máme za ideálních podmínek rovnoběžná. Když je tkáň zcukernatělá, v kolagenové pojivové tkáni se objevují příčné vazby. Pojivová tkáň je kvůli tomu tuhá, křehká, snáze se degeneruje a – což je velmi důležité – tělo je také méně schopné se samo regenerovat. To znamená, že se nám kvalita kolagenu zhoršuje.“ Což se logicky projevuje i na pokožce coby ochablost pleti a vrásky – známky stárnutí.
Článek vyšel původně na www.vogue.com