Odebírejte novinky Vogue

Obálka aktuálního čísla
Vogue CS do schránky. Poštovné zdarma.
Napište, co hledáte
Péče

Proč oči stárnou rychleji a jednoduché kroky, jak tomu aktivně bránit

Cindy Kerberová14. 6. 2021
Ukazují naše emoce, sílu, ale i křehkost. Ať už nás samých, tak jejich vlastní. Za poslední rok a půl si i naše oči a jemná pokožka kolem nich prochází náročným obdobím, které se nutně podepisuje na celkovém vzhledu. Jak se o oční okolí správně starat a na co se zaměřit při výběru péče, radí exkluzivně pro Vogue Czechoslovakia doktorka Annie Black, vědecká ředitelka Lancôme.
Autor: Getty Images
Foto: Getty Images

Proč je oční okolí náchylnější než zbytek obličeje?

„Kůže kolem očí je třikrát tenčí než na zbytku obličeje a má zároveň sníženou přirozenou obranyschopnost kvůli snížené produkci lipidů v této oblasti,“ upozorňuje doktorka Annie Black, Lancôme International Scientific Director. „Plus fakt, že zde výrazně namáháme svaly už jen tím, že každý den mrkneme cca 10 000krát, nahrává tomu, že první známky stárnutí se objevují právě v této oblasti.“ Pokožka kolem očí se navíc velmi snadno dehydratuje, což jejímu celkovému stavu také nepřidává. Nedostatek ideálního množství vody souvisí s jemnými linkami, tmavými kruhy a celkovým oslabením. Všechny tyto faktory mohou přispívat k tomu, že můžete vypadat starší, než doopravdy jste.

I oční okolí má svůj vlastní mikrobiom

Kožní mikrobiom je první vrstvou pokožky pokrývající celé tělo. „Jeho úlohou je chránit a bránit kůži,“ vysvětluje doktorka Black. „Zároveň neustále komunikuje s kožními buňkami a reguluje klíčové funkce kůže a také posiluje obranyschopnost samotné pokožky. Vyvážený mikrobiom je základním předpokladem pro zdravou a spokojenou pleť. Pokud je v naprosté harmonii, vaše pleť je silná, dokáže se sama bránit i hojit zároveň.“ Stejně jako na zbytku kůže, i oční mikrobiom ovlivňuje celá řada faktorů. Slunce, sezona, metabolismus, strava, genetika, léky, věk, znečištění vzduchu, hormony. Na rozdíl od např. tváří se kolem očí vyskytuje dvojnásobek nejrůznějších bakterií. Zajímavostí je, že spodní a horní víčka se od sebe ve složení mikrobiomu liší. 
Sophia Eriksen pro Vogue Czechoslovakia
Foto: Mikael Schultz
Sophia Eriksen pro Vogue Czechoslovakia

Tři druhy kruhů pod očima

„Tmavé kruhy pod očima jsou celosvětově problémem číslo jedna, pokud jde o péči o oční okolí,“ zdůrazňuje doktorka Black. Jsou nejčastějším důvodem, proč začnete pátrat v sekci s očními krémy. Než si ale nějaký vyberete, měli byste vědět, co je příčinnou. Za stín pod očima může přebytek kůže. Jak stárneme, pokožka se ztenčuje a nedostatek objemu často spojený s opuchnutím vytváří efekt stínu. Další příčinnou mohou být žilky a tenká, průsvitná pokožka. Třetím důvodem je nadměrná pigmentace v důsledku UV záření, těhotenství a genetických predispozic. Zároveň se neomezuje jen na spodní víčko, ale i horní. 

Dobré zprávy

„Klinická studie na 54 ženách mám ukázala, že tmavé kruhy lze redukovat s pomocí očního krému,“ říká vědecká ředitelka, která od roku 2004 působí ve výzkumném týmu koncernu L'Oreál. Při kosmetické péči o oční okolí se primárně zaměřte na zlepšení dlouhotrvající hydratace, což může výrazně zlepšit problém s jemnými linkami, nedostatkem jasu a jemnosti. Nejlepší v tomto ohledu je nepřekonatelná a tělu vlastní kyselina hyaluronová. Zároveň je důležité posilovat a vyrovnávat kožní mikrobiom, s čímž pomáhají pre a probiotika, která „krmí“ správné bakterie na povrchu kůže. 

Je nutné pro každého používat oční krém?

„Není to nezbytné, ale užitečné rozhodně ano. Zejména když řešíte hydrataci očního okolí. Nezapomínejte, že pokožka kolem očí je tenčí a vystavená různým nepříznivým vlivům.“

Od jakého věku začít s používáním očního krému?

„Stárnutí bohužel začíná velmi brzo a oční okolí je tím prvním místem, kde se objevují jeho projevy v podobě jemných linek. Začíná už ve chvíli, když překročíte dvacátý rok života, proto doporučuji už kolem dvaceti začít používat produkty na oční okolí.“

Proč oční okolí stárne rychleji než zbytek obličeje?

„Jde o velmi pohyblivou a zároveň křehkou oblast. Jako vědec se pokožkou zabývám dlouho, ale velmi mě překvapilo, kolik pohybů denně oči udělají. Tím se samozřejmě kůže, která je až třikrát tenčí než na zbytku tváře, velmi namáhá.“

Jak správně aplikovat oční krém?

„Použijte velmi malé množství a krém aplikujte bříšky prostředníků nejprve na spodní víčka a roztírejte směrem od vnitřního koutku k vnějšímu. To samé zopakujte na horních víčkách. Následně bříšky prstů jemně vklepávejte. Tím podpoříte mikrocirkulaci a zejména po ránu, trpíte-li na otoky, tím pokožce pomůžete.“

Co ochrana před UV zářením v očním krému? 

„Výborná otázka. Můžete si oči chránit slunečními brýlemi. Vývoj produktů na tak delikátní oblast za použití UV filtrů je velmi náročný. Oční krémy testují nejen dermatologové, ale i oční lékaři a momentálně nemáme dostatek studií, které by naprosto nezvratně prokázaly bezpečnost filtrů, pokud by se dostaly na oční sliznici. Velmi intenzivně se zabýváme fotoprotekcí, víme, že je zásadní.“
Doktorka Black se podílela na vývoji nového očního krému z populární řady Génifique od francouzské značky Lancôme. Finální produkt je výsledkem dlouhého výzkumu a šedesáti různých formulací za použití milionů pre a probiotických frakcí v jednom kelímku. „Velká diskuze byla kolem textury, museli jsme přijít s řešením, které nabídne okamžité výsledky za použití aktivních ingrediencí, a zároveň vytvořit na používání velmi příjemný produkt. Oba aspekty byly pro nás klíčové,“ vysvětluje vědecká ředitelka.
Vývojáři využili sílu tzv. zelené chemie, kdy pracovali s břízou, javorem, červenou řepou, kukuřičnými semínky, smrkem, bukem a jakonem (jihoamerická rostlina podobná bramborám), z nichž získali tři druhy prebiotik. Patentovaná receptura dále staví na čtyřech druzích probiotických frakcí (tři bakterie plus kvasnice), které vytvářejí ideální prostředí pro kožní mikrobiom. 
Oční krém Advanced Génifique Yeux, LANCÔME, 1610 Kč
1 / 14
Oční krém Advanced Génifique Yeux, LANCÔME, 1610 Kč