DoplňkyBling, bling! Pět zaručených způsobů, jak si doma vyčistit šperky
Emma Bocchi7. 4. 2025
Babské rady i profesionální přípravky. Naše tipy a triky vám zaručí, že se vaše šperky budou zase lesknout a třpytit jako nové.
Foto: Instagram / @dualipa
Pět snadných tipů na čištění šperků podle jejich materiálu
Co si představíte, když se řekne
šperk? V přeneseném slova smyslu může jít o něco krásného, ale také křehkého, něco, o co je třeba pečovat. Podle
Slovníku spisovného jazyka českého jde o „cenný předmět zhotovený z drahých kovů, např. kamenů k ozdobě šatů, těla. Klenot“. Během dne nám rukama prochází hodně drobností od jízdenek na metro až po kreditní kartu, ale většina z nich nemá bůhvíjakou hodnotu z hlediska materiálu. Důležitá je jejich funkčnost, která nám usnadňuje život. Pak jsou ovšem ještě jiné drobnosti. Takové, jimž přikládáme zvláštní důraz a význam, ať už si je pořizujeme sami, nebo jde o dárek od našich blízkých.
Šperky. Věnujeme jim zvláštní péči, bojíme se, abychom je neztratili při koupání v moři nebo nezapomněli ve fitku. A děláme si starosti, aby se nepoškodily nebo neztratily lesk. Ostatně šperky podobně jako lidé potřebují péči.
Foto: Instagram / @haileybieber
Foto: Instagram / @haileybieber
U šperků není důležitý jen jejich výběr, ale i fakt, jak se o ně následně staráme. Šperky mají tendenci ztrácet lesk, vážou na sebe prach a postupně matní. Ještě než se pustíme do tipů na jejich čištění, pojďme si připomenout pár důležitých věcí. První se týká způsobu, jak je ukládáme: Šperkovnice naše klenoty ochrání před oxidací. Další věc, na niž bychom neměli zapomínat, je, že jde skutečně o delikátní předměty. Uchovávejte je tedy mimo dosah chemických látek, jako jsou parfémy, prací prášky nebo čističe, a sundávejte si je před koupelí nebo sprchováním. I tenhle ohleduplný zvyk vašim cennostem zajistí větší životnost.
Voda, hadřík i ultrazvuková čistička
Níže vám ukážeme pět zaručených a snadných metod, jak si doma vyčistit šperky. Ještě než se do čištění pustíte, potřebujete znát materiál, ze kterého je klenot vyroben. Jedině tak můžete vybrat ten správný a nejefektivnější způsob pulírování.
Mýdlová voda: tip jako od babičky
Je to tak, babičky vědí všechno nejlépe a na novinky je moc neužije. Naopak se rády drží osvědčených metod. Ta první se nese právě v tomto duchu: stará dobrá čistá voda a mýdlo. Jde o ideální prostředky fungující na zlato, které totiž nemá tendenci příliš oxidovat. Jak na to?
- Misku naplňte vlažnou vodou a přidejte pár kapek neutrálního tekutého mýdla na ruce.
- Šperky ponořte do mýdlové vody a nechte je v mističce zhruba 15–20 minut.
- Na dočištění použijte kartáček s jemnými štětinkami, pomůže vám zbavit se nečistot v záhybech.
- Opláchněte čistou vodou a usušte hadříkem z mikrovlákna.
Miska Pure Kitchen,
BUTLERS, prodává
Butlers, 399 Kč
Foto: ButlersZkusit můžete také modernější alternativu, kterou doporučují profesionálové: specializovaný kartáček s extra jemnými štětinkami. Jde o kit na čistění šperků vyrobený z udržitelných komponentů. Je ideální na hodinky, ale také na šperky s diamanty.
Foto: Sparklean
Kartáček Sparkbrush,
SPARKLEAN, prodává
Sparklean, 33 €
Alobal a jedlá soda
Jedlá soda je na čištění šperků výtečná. Je jemná, ale účinně odstraňuje nečistoty a oxidaci. Můžete ji použít na stříbro a další kovy, ale vyhněte se jí v případě zlata a šperků s perlami. Jde o snadnou metodu a postačí vám jen pár věcí: mistička, alobal, jemný hadřík a dvě čajové lžičky jedlé sody.
- Vystelte mističku alobalem lesklou stranou nahoru.
- Nalijte do ní teplou vodu a přidejte dvě lžičky sody.
- Ponořte šperky do této lázně na 5–10 minut, během nichž chemická reakce alobalu, sody a vody odstraní povrchovou oxidaci a dodá šperku kýžený lesk.
- Omyjte šperk čistou vodou a osušte hadříkem.
Kameninová miska,
ZARA HOME, prodává
Zara Home, 149 Kč
Foto: Zara HomeKouzelný hadřík
Na zlaté šperky a perly nikdy nepoužívejte jedlou sodu, mohla by narušit povrchy. Na ty nejjemnější a nejdelikátnější kousky ze šperkovnice vám doporučujeme tzv. kouzelný hadřík nebo utěrku z měkkého mikrovlákna. Perly by se neměly nikdy máčet ve vodě, můžete je zlehka otřít jemnou utěrkou lehce namočenou do teplé mýdlové vody a rychle osušit hadříkem z mikrovlákna.
Utěrka na zlato,
HAGERTY, prodává
Hagerty, 244 Kč
Foto: HagertyProfesionální lázeň
Na trhu jsou dostupné také speciální čisticí lázně na nejrůznější typy kovů. Jde o roztoky vyvinuté na rozpouštění nečistot a zabránění oxidace, které neničí ani ty nejjemnější povrchy. Pokud manipulujete s takovým přípravkem, tak vždy v rukavicích. A nezapomeňte, že je dobré se k této metodě neuchylovat příliš často. Střídejte ji s jemnějšími domácími způsoby čištění.
- Ponořte šperk do roztoku na dobu uvedenou na návodu.
- Zlehka dočistěte kartáčkem s jemnými štětinami.
- Dobře propláchněte ve studené vodě.
- Usušte měkkým hadříkem.
Lázeň na stříbro,
HAGERTY, prodává
Hagerty, 282 Kč
Foto: HagertyUltrazvukové čištění
Čištění ultrazvukem je hi-tech varianta výše zmíněných metod. Využívá ultrazvukové vlny vysokých frekvencí, které spolu se speciálním čisticím roztokem vytvářejí mikroskopické bublinky. Ty z povrchů účinně odstraní nečistoty a usazenou mastnotu, a to i na špatně přístupných místech, jako jsou lůžka osazených kamenů. Jak na to?
- Naplňte nádobu vodou, případně speciálním ultrazvukovým čističem.
- Ponořte šperky.
- Nastavte vhodný cyklus (ty obvykle trvají od dvou do deseti minut).
- Šperky propláchněte pod tekoucí vodou, abyste odstranili zbytky čisticího prostředku.
- Osušte jemným hadříkem.
Ultrazvuková čistička,
GETI, prodává
Datart, 79 Kč
Foto: Geti