Odebírejte novinky Vogue

Obálka aktuálního čísla
Vogue CS do schránky. Poštovné zdarma.
Napište, co hledáte
Sustainability

Největší swapovací festival na světě: Začíná ve čtvrtek v celé ČR a na Slovensku

Eva Rýznerová22. 4. 2025
Máte přebytek věcí a říkáte si, že by to chtělo poslat je do světa? Nebo hledáte něco, co už se neprodává? Odpověď na obě otázky zní: Swap! Ve dnech 24.–30. 4. 2025 proběhne unikátní týdenní Swap festival, který aspiruje na největší swapovací akci na světě.
Autor: Swap Festival
Foto: Swap Festival
Když v roce v roce 2016 začínaly se swapem, byly jediné v Čechách. Kristýna Holubová a Lucie Poubová mají know-how, jak swapy dělat funkčně. A v rámci prvního experimentálního ročníku Swap festivalu, který proběhne po celé České republice i na Slovensku, se s vámi o ně s radostí podělí. Lovit poklady na swapu, otevřít mysl a srdce můžete i vy.

Jaké je vaše pojetí swapu?

Kristýna: Je to komplexní akce. Kromě výměny věcí se v našem pojetí swapu poskytují informace, vhled do pozadí módního průmyslu, do klimatických souvislostí, do pracovních podmínek těch, kdo šijí oděvy apod. Když se začnete zajímat o souvislosti, jdete víc do hloubky. Sice stále nakupujete, ale už možná míň. Zajímáte se o to, co nakupujete. Začnete se zajímat například o materiály a aby ten kousek nebyl jen trendový, ale nadčasový. A abyste například nehodili do pračky kašmír na 60 °C.
Lucie: Moje první pohnutí, proč se angažovat ve změně spotřebních návyků, vzniklo ve Státech. Viděla jsem, jak lidi nakupovali a hned druhý den oblečení nosili do second handů, kde byla polovina věcí nových a ještě s visačkami. První swap jsme dělaly ve spolupráci s Markétou Boreckou, která v tu dobu dělala v Impact Hubu výměnné bazary, což pro mě představovalo velkou inspiraci.
Autor: Swap Festival
Foto: Swap Festival

Proč bychom měli zkusit swap?

Kristýna: Když člověk chodí na swapy, začne se otevírat. Necháte-li k sobě proudit nové informace, začnete se chovat chytřeji směrem k sobě, ke své peněžence, potažmo i k planetě, a to je i naše hlavní motivace. Dává nám smysl a nejen nám, ale i účastníkům nebo pořadatelům podobných akcí
Lucie: Swapem se šetří zdroje. Představuje respekt ke zdrojům, které už jsou vyčerpané. Jde také o úctu k věcem. Na festivalu uvidíte, že věcí existuje opravdu hodně. Že žijeme v materiální přesycenosti a v jakési podobě blahobytu.

A jsme rovnou u festivalu. Proč jste se rozhodly uspořádat Swap festival?

Lucie: Swap festival jsme vymyslely my! Chtěly jsme pokračovat v rozšiřování swapů, školily jsme další pořadatele a v tuto chvíli se swapy pořádají po celé České republice. Ty swapy jsou ale malé. Tak nás napadlo, že když se všichni spojíme a společně myšlenku swapu odprezentujeme, uděláme větší haló a bude to mít ještě větší dopad. O swapu se tak dozví lidé, kteří o tom ještě neslyšeli.
Kristýna: Zajímavá je právě lokálnost. Swap festival se koná na různých místech v ČR, v každém regionu si najdete alespoň jeden swap, vyhledáte si nějaký poblíž. Když se do toho budete chtít opravdu pustit, můžete si naplánovat tour a budete mít víc zážitků najednou! 
Autor: Swap Festival
Foto: Swap Festival

Co mám na takovém swapovacím místě čekat?

Kristýna: Je to o setkávání, o informacích, o komunitě. Lidi si můžou vyměnit nejen oblečení, ale i zkušenosti. Jednoduše řečeno přinesete věci, které máte navíc, a můžete si něco odnést. Ale nás baví i další roviny – například se dají otevřít různá praktická témata, třeba kde koupit udržitelné triko nebo kde je nebližší opravna (nejen) oděvů. Když se chcete začít chovat trochu udržitelněji a chytře, není to žádná sranda! Nebo u nás na akcích můžete dostat odpověď na otázku: Proč mi tohle nesluší? Na některých místech máme také stylingové poradenství. Akce pojednává i o sdílení zkušeností, setkávání se s místními akčními lidmi, třeba i s těmi zcestovalými, kteří ze svých cest přivezli něco zajímavého.  
Lucie: Učíme se nelpět na věcech, nakupovat příště chytřeji. Na začátku se nám stávalo, že za námi chodili lidé a říkali: „Já už tolik nenakupuju." Přestali mít chuť nakupovat kvanta levných věcí. Uvědomíme si, že všeho máme dost, že je možné vylovit si kvalitní a velmi hezké kousky. Uvidíme blahobyt, ve kterém žijeme.

Děje se i to, že někdo přinese oblečení v určité hodnotě a chce získat kousek v odpovídající ceně?

Kristýna: Děje se to a rozumíme tomu. Ale většinou se nestává, že jsou účastníci naštvaní, když něco takového nenajdou. Lidé věci přinášejí a jsou nastavení na štědrost.
Lucie: Swapy se dají dělat i tematicky a výběrově, což proběhne i na některých místech festivalu. Například v Etik butiku, kam bude možné přinést limitovaný počet kusů udržitelných značek, za ně lidé dostanou žetony. Takže se koriguje počet věcí a jejich kvalita.

Dnes je oblečení hodně levné, cena nového kousku odpovídá často ceně ve vintage butiku nebo v second handu. Co jiného nabízí swap?

Kristýna: Swap je fajn doplněk ke způsobu, jakým získáváme věci a otevírá nové cesty. Člověk už musí být sebevědomý, otevřený čerpat informace, musí být kritický. Uvědomte si, že spousta věcí, které máte doma, zabírá místo. Nejenže oblečení visí ve skříních, ale musíte i kontrolovat, jestli nemáte moly v kašmíru. Musíte oblečení dobře uskladnit a i to stojí peníze. Metráž bytu není nafukovací! Vy ale svým oblečením můžete udělat radost kámošce nebo ho můžete prodat na bazárku. Nebo ho taky můžete přinést na swap.
Lucie: Swap posílá věci do světa, rozpohybovává je. Jdeme tam a vracíme zodpovědně oblečení do oběhu. Učíme se zároveň štědrosti a nelpění na věcech. A s touto myšlenkou se snažíme lidi na swapu vítat.
Autor: Swap Festival
Foto: Swap Festival

Největší výměnná akce na světě se rozjede po celém Česku i na Slovensku

Swap Festival spojí stovku míst a tisíce lidí, kteří dají věcem druhou šanci. Už jste letos provětrali skříně a šuplíky? Ideální příležitost přichází ve dnech 24.–30. dubna 2025, kdy na stovce míst po Česku i na Slovensku proběhne Swap festival. Týdenní událost plná výměn oblečení, knížek, hraček nebo třeba nádobí nabídne také workshopy, diskuze i praktické opravy věcí. A co je nejlepší – pořadatelé i návštěvníci přispějí k udržitelnějšímu světu, kde věci nekončí, ale dostávají druhou a třetí šanci.
Festivalový týden nabídne lidem možnost zbavit se přebytků z domácnosti a naopak si odnést něco, co jim právě teď udělá radost. „Jen oblečení máme na planetě na šest generací dopředu. Nemá smysl kupovat další, když to skvělé už dávno existuje. Jen je potřeba ho dostat do pohybu,“ říká Kristýna Holubová, spoluzakladatelka neziskové organizace Swap Prague, která festival zaštiťuje. 
Zatímco některé návštěvníky swapování baví jako forma objevování pokladů, jiní prostě hledají udržitelný způsob, jak se zbavit věcí, které doma jen zabírají místo. „Všichni bojujeme s množstvím věcí, které doma máme. SWAP je jednoduchý a přístupný způsob, jak se pohnout směrem k větší lehkosti, a to nejen ve skříni, ale často i v hlavě,“ dodává Kristýna Holubová.