Odebírejte novinky Vogue

Obálka aktuálního čísla
Vogue CS do schránky. Poštovné zdarma.
Napište, co hledáte
Móda

Chcete běhat, i když venku mrzne? Pak toto budete nutně potřebovat

Soňa Hrabec Kotulková16. 11. 2024
Už žádné výmluvy: běhat se dá v každém počasí, dokonce i v zimě! Chce se to jen správně (a samozřejmě i stylově) obléct. Poběží se vám díky tomu s větší lehkostí a jako bonus vás v cíli zaplaví radost z toho, co skvělého jste pro sebe udělali.
Autor: Getty Images
Foto: Getty Images
A je to zase tady. Venkovní teploty padají (i pod nulu), ale to neznamená, že odteď nemůžete vytáhnout paty z bytu, naopak. Pro venkovní běhání stále platí zlaté pravidlo: oblékat se tak, jako by bylo o deset stupňů více. Ano, když vyrazíte ven, bude vám možná v prvních okamžicích zima, ale jakmile se rozběhnete, tělo se zahřeje, krev rozproudí a vy už o původním pocitu nekomfortu nebudete vědět. 

Nebojte se vrstvit

Než mít na sobě silné vrstvy, je dobré jich navléct více, ovšem těch tenčích ze speciálních sportovních materiálů. Základem je však první vrstva s dlouhým rukávem, které přilne k tělu, zajistí izolaci a odvede pot od těla. Tím by se mělo stát triko nebo rolák z funkčního materiálu (když bude mít i stojáček, jedině dobře, zakryje vám totiž také krk). Pokud běháte pomalu, můžete první vrstvu zvolit z merina, což je ovčí vlna, která, i když je mokrá, hřeje. Mimochodem, na trhu existují také sportovní podprsenky s merino vlnou, které zabrání chladivému potu na hrudníku, jelikož právě podprsenka bývá při fyzickém výkonu (i v zimě) mokrá. Nezapomeňte ale ani na termo kraťasy, které se oblékají pod legíny, protože zejména zadní partie a stehna se běžně příliš neprokrvují a bývají studené. Některé značky mají v portfoliu základní vrstvu i z prémiových materiálů, jako je například angora či kašmír. Vyplatí se také zainvestovat do silnějších zimních termo legín, které zahřejí.

Větru i dešti navzdory

Druhá vrstva zajistí tělu teplo. Může jí být buď tenká funkční mikina, nebo třeba běžecká vesta, jež udrží tepelný komfort na trupu a na zádech. V tom případě ale vždycky následně oblékněte tenkou větrovku, která jen tak neprofoukne. Běžné běžecké větrovky sice nebývají plně odolné proti dešti a sněžení, ale na chvíli nepříznivým podmínkám odolají. Voděvzdorné bundy sice možná působí jako dobrý nápad (a je pravda, že nepromoknou), ale většinou špatně „dýchají“, takže se v nich tělo extrémně potí a prostě budete mokří. Proto běžná sportovní větrovka bohatě postačí. Za podmínky, že po doběhu půjdete do tepla a vklouznete do suchého oblečení.

Nezapomínejte na hlavu a na ruce

Běžecká čelenka nebo čepice, nákrčník a rukavice nejsou žádná „frajeřinka“. Právě skrze hlavu a ruce se z těla vytrácí nejvíce tepla. Zkuste vyběhnout bez nich a uvidíte, jaká vám bude zima. Vše by ale mělo být z funkčního sportovního materiálu, který je sice tenký, avšak odvádí pot a hřeje. Jestli vaše tričko nebo mikina nedisponují stojáčkem, přiberte nákrčník. Ponožky na zimní běhání by měly být delší, ideálně nad kotníky. Pamatujte: nikdy vám nesmí být vidět kůže mezi ponožkou a legínami. V opačném případě riskujete, že si nachladíte Achillovu šlachu, což se velmi zdlouhavě léčí. Od věci nejsou ani termo podkolenky, které můžou být i kompresní (ale ty vybírejte pouze u značek, které se na kompresní produkty specializují). 

Buďte vidět

V zimě bývá obecně horší viditelnost, takže se nebojte zářivých či neonových barev. Také dbejte na dostatek reflexních prvků, což je must-have zejména při běhání ve městech nebo na silnici. Protože o vaši bezpečnost tu jde především. Endorfinová exploze se přidruží záhy! 
Běžecká bunda Rain Jacket, PUMA, prodává Puma, 3 799 Kč
1 / 9
Běžecká bunda Rain Jacket, PUMA, prodává Puma, 3 799 Kč
Foto: Puma