Health Běháte v karbonových botách a další opomenutí, kterými riskují zdraví i zapálení sportovci
Soňa Hrabec Kotulková7. 3. 2025
Je skvělé, že jste propadli běhu. Abyste si ho ale naplno a ve zdraví užili, je třeba myslet především na svou bezpečnost. Tady je seznam věcí, které nedělat (anebo je dělat jinak a lépe), ať se domů vždy vrátíte bez újmy.
Foto: Getty Images
Princezna Diana na charitativním běhu
Používáte sluchátka
Hudba je za všech okolností skvělá, obzvlášť při běhu. Dokáže zlepšit náladu, dodat energii, rytmus kroků, dokáže nabudit. Také můžete při běhu poslouchat podcast nebo audio knihu, čímž nejenže zabavujete hlavu, ale ještě se vzděláváte. Ale teď na rovinu: dokážete se sluchátky na uších vnímat, co se děje ve vašem okolí? Pokud jste zavrtěli hlavou, jdete karambolu naproti. To, že člověk neslyší ruchy z bezprostředností blízkosti, totiž představuje jednu z nejčastějších příčin zranění, nebo dokonce i smrti běžců! Proto sluchátka, která úplně zakryjí uši a utlumí tak okolní zvuky, anebo „špunty“ rovnou vyhoďte, pakliže patříte mezi městské nebo silniční běžce. Snadno byste mohli přehlédnout přijíždějící nebo předjíždějící auto, motorku, kolo či elektrickou koloběžku. V takovém případě je lepší mít sluchátka, která buď nezakrývají celé uši (a vy tak máte šanci slyšet, co se kolem vás děje), nebo si pořiďte speciální sportovní sluchátka, u nichž se zvuk nepřenáší rovnou do ucha, ale skrze lícní kost, takže plně slyšíte úplně vše okolo sebe. Ano, i takové technologie dnes existují. Výhodou těchto sluchátek také je, že je můžete mít puštěná a zároveň se v pohodě bavit s lidmi, kteří zrovna běží s vámi. Takové vybavení se vyplatí mít i při závodech, kde potřebujete mít plný přehled o tom, co se okolo vás děje.
Nejste vidět
Ještě pořád nejsou dny příliš dlouhé, a tak pokud vybíháte brzy ráno nebo k večeru, je extrémně nutné být vidět. Zejména za šera či za tmy se na silnici i ve městě snadno stane, že vás řidič jednoduše přehlédne a nestihne v poslední chvíli zareagovat. Proto by vaše výstroj i boty měly obsahovat co nejvíce reflexních prvků, díky kterým budete vidět na dálku. Bohužel ne vždy tomu tak je. Proto známý český expert na světlo Hynek Medřický radí alespoň připnout si na nohu nebo na ruku obyčejný reflexní pásek, který seženete za pár korun. Když se s ním pohybujete, jste viditelní už z dálky, přičemž pohyb viditelnost světla ještě umocňuje. Nepřehlédnutelní byste však neměli být ani za světla. Ovšem taková šedá, černá nebo hnědá barva běžeckého oblečení snadno splyne s okolím, stejně tak jako v teplejších měsících zelená. Nebojte se tedy volit výrazné, klidně i křiklavé či neonové barvy. Neonové odstíny oranžové, žluté nebo růžové mají tu výhodu, že jakmile se smráká, barva zdánlivě svítí.
Jste vidět až moc: sdílíte své výsledky na sítích
Běžecké aplikace jsou čím dál populárnější. Můžete v nich zaznamenávat své pokroky, svá tempa, ale i trasy a časy, kde běháte. A to je právě kámen úrazu. Pokud tyto údaje máte jako veřejné, tedy se na ně může prostřednictvím appky podívat každý; sdílíte je na sociálních sítích, je velmi snadné získat přehled, odkud, kam a kdy běháte. Tím vším ale snižujete svoji bezpečnost a přivoláváte k sobě potenciálního agresora, který si pak na vás může snadno počkat na naplánovaném místě a klidně vás i přepadnout. Důležité je i vědět, že útočník není ve většině případů někdo cizí, ale ten, kdo oběť zná, což potvrzuje i
Pavel Houdek, instruktor sebeobrany. „Z výzkumů víme, že velká část činů se sexuálním podtextem (znásilnění) je předem naplánovaných. Jen malá část, tedy jen asi deset procent, je situačních, kdy se útočník rozhodne spontánně a spáchá čin bez přípravy,“ vysvětluje odborník. A tak si raději své informace o bězích nechejte jen pro sebe nebo si do aplikací přidávejte jako přátele pouze ty, kterým opravdu důvěřujete.
Běháte v karbonových botách
Vypadají jako opravdové „střely“ a co víc, opravdu dokážou zrychlit běh, proto na ně vsází nejen světová běžecká špička a závodní běžci. Boty s uhlíkovým vláknem, tzv. karbonky, jsou hitem posledních let a téměř každý, kdo běhá, po nich touží. Pravdou však je, že tyto boty, které jsou mimochodem několikanásobně dražší oproti standardní běžecké obuvi, se objevují čím dál častěji v nabídkách běžných sportovních značek, ale patří na nohy jen velmi zdatných a zkušených běžců. Důvodem je fakt, že v nich můžete běžet rychle, ale nesmíte postrádat vytříbený běžecký styl. V opačném případě budete jen přetěžovat svá chodidla a hrozí nebezpečí závažných a vleklých obtíží vinou zranění. Riskujete tak problémy s achillovkami, záněty plantárních fascií a další nepříjemné záležitosti. Ani sami profi běžci v karbonových botách neběhají stále. Tyto boty mají krátkou životnost, která činí pouhých 500 kilometrů (profesionálové je obouvají na závody a rychlé tréninky). Mějte tohle na paměti, ať pak nelitujete.