Odebírejte novinky Vogue

Obálka aktuálního čísla
Vogue CS do schránky. Poštovné zdarma.
Napište, co hledáte
Health

Proč je lepší běhat a cvičit ráno

Soňa Hrabec Kotulková22. 3. 2024
Šetříte po probuzení každou minutu pro prodloužení pobytu v posteli? Máte pomalé rozjezdy a představa, že se budete muset hned rozhýbat, vás děsí? My vás přesvědčíme, že nařídit si budíka o něco dříve se vyplatí. Ranní sportování totiž v sobě ukrývá řadu benefitů.
Autor: Evening Standard/Hulton Archive/Getty Images
Foto: Evening Standard/Hulton Archive/Getty Images
Upřímně, ani mně se nikdy moc vstávat nechce. Ještě ani nestačím rozlepit oči, a už mám před sebou hromady příspěvků běžeckých přátel s jejich běhy za východu slunce. Blázni? Ani náhodou. Sama dobře vím, že když se překonám a vyrazím vstříc probouzejícímu se dni na trénink, stojí to za to, protože jsem pak doslova jako vyměněná. To potvrzuje i pohybový kouč Jan Nevěčný z projektu Movementcamp.cz: „Jedním z benefitů ranního tréninku je například vliv na náš cirkadiánní rytmus. Časným výběhem, protažením nebo třeba jen procházkou se staráme o synchronizaci svých vnitřních hodin s přirozeným denním cyklem. To vše má následně příznivý vliv na spánek, hormonální rovnováhu i na uvolnění stresu.“ 
Na brzký ranní pohyb nedá dopustit ani Eva Vrabcová Nývltová, bývalá profesionální atletka, běžkyně na lyžích, účastnice několika olympiád a nyní běžecká trenérka, která brzy otevře vlastní běžeckou školu. Největším pozitivem je podle ní i jejích klientů skvělá nálada po běhu. Během tréninku se totiž vyplavují endorfiny, hormony štěstí. „Já sama si raději vše odtrénuju ráno, i kdybych měla vstávat v pět. Večer je totiž člověk po celodenním programu unavený, takže trénink nemá tak velký efekt. Ale zároveň je nutno zohlednit, jaké máme zaměstnání, na co se aktuálně připravujeme, případně hraje roli to, jaký nás čeká trénink,“ poznamenává multifunkční sportovkyně.

Jaký zvolit typ tréninku

Jan Nevěčný preferuje záhy po procitnutí aktivitu spíše aerobního charakteru, protažení či procházku přírodou vzhledem k vyššímu množství kortizolu, jehož máme nejvíce cca 30 až 45 minut po probuzení. „Pro silový charakter tréninku je vhodnější odpolední doba, kdy bude i silový výkon lepší než v časných ranních hodinách. Avšak vinou posunutí silového či intenzivního aerobního tréninku k pozdějším večerním hodinám se nám může hůře usínat, protože dojde k aktivaci centrální nervové soustavy,“ vysvětluje kouč. Eva Vrabcová Nývltová je zase přesvědčená, že mnoha lidem ranní trénink jednoduše šetří čas. Ráno si vše odběhají, mají splněno a večer si už jen užívají volno a čas určený pro rodinu nebo jiné koníčky. „Při tréninku ve večeních hodinách se dost často stává, že už se člověku nechce, a trénink tím pádem nestojí za nic. Pokud vás ale čeká intervalový nebo těžký tempový trénink a v práci jste od rána, tak bych šla trénovat po práci. Avšak negativem večerních běhů může být již zmíněný příval euforie po běhu,“ uvádí odbornice. 

Najíst se, nebo ne?

Najíst se po ránu, nebo ne? Jan Nevěčný doporučuje silovější tréninky (jako posilování, crossfit nebo jiné kruhové tréninky) absolvovat až po snídani, zatímco kondiční cvičení (procházky, protažení, lehký běh či jógu) lze zvládnout i nalačno. Ovšem když si dáte kousek ovoce s oříšky, půlku avokáda se semínky, dodáte tělu lehce stravitelné tuky a pohyb vám půjde lépe. Hlavní snídani si ale naservírujte až po sportu. A jak to je v případě běhu? „Dalo by se o tom diskutovat hodiny. Spokojme se tedy s tím, že pokud jdeme na krátký, pomalý, lehký trénink s trváním do padesáti minut, můžeme klidně jít nalačno, a to maximálně třikrát týdně,“ tvrdí Eva Vrabcová Nývltová. Pokud ale plánujete těžší nebo delší běžecký trénink, je podle ní rozhodně na místě něco sníst. Ideální snídaní pro běžce může být třeba ovesná kaše s ovocem nebo (ano, nedivte se) pečivo s máslem marmeládou či medem a kouskem sýra. Samozřejmě, tělo každého člověka je jiné, záleží na metabolismu, váze a také na typu pohybu daného člověka...

Co dělat, a co určitě ne

Největší ranní chyby u běžců vidí Eva Vrabcová Nývltová například v tom, že se nerozhýbou před tréninkem, špatně odhadnou své časové možnosti a následně nestíhají nebo „netrefí“ vhodné oblečení. Jan Nevěčný k tomu přidává: „Často vidím, že se klienti po probuzení ani nenapijí a místo snídaně si dají jen kávu. To přinese sice rychlé, ale jen krátkodobé navýšení energie, navíc v těle klesne hladina vody a minerálů. Místo toho doporučuji hned po probuzení vypít sklenici vody, popřípadě ne příliš silný zelený čaj.“ 
Jak tedy na ideální ranní rutinu? Napít se — a pokud možno — ihned rozhýbat. Pět minut prováděním Pozdravu slunci své tělo báječně připravíte na další aktivity.