SpolečnostVlasta Kálalová-di Lotti: První česká lékařka v Bagdádu, na kterou to největší nebezpečí číhalo doma
Michal Josephy22. 11. 2024
Na přelomu roku uplyne již 100 let od doby, kdy mladá lékařka Vlasta Kálalová odcestovala z jihočeských Bernartic až do současného Iráku, aby založila první československou nemocnici a neúnavně pomáhala tamním obyvatelům. Ačkoli jí tam šlo o život, paradoxně největší ztráty utrpěla po návratu ve své rodné zemi.
Foto: Knihovna Bernartice
Listopadová mlha nad Bernarticemi se rozestoupila a já jsem konečně rozeznal jasnou siluetu kostela. Nedaleko za ním, vzhůru po hlavní silnici, se nachází rodinný dům této odvážné ženy, jehož fasádu na první pohled poněkud nepatřičně zdobí králíci.
Poznávat a pomáhat
Vlasta Kálalová přišla na svět v roce 1896 do rodiny učitele a nadšeného chovatele králíků Václava Kálala. Od svého otce podědila žízeň po vědomostech a zájem o kuriozity, po matce Anně zase smysl pro detail. Už od středoškolských let se dívka zajímala o evropské i orientální jazyky a zároveň se připravovala na studium medicíny. Během studií na pražské lékařské fakultě navštívila přednášku profesora Jaroslava Hlavy, která byla zaměřená na výzkum tropických chorob a úskalí jejich léčení v našich podmínkách. To předurčilo Vlastin další osud. Krátce po absolvování chirurgie se totiž rozhodla, že v dalekém Orientu vybuduje nemocnici a pracoviště na výzkum exotických nemocí, které by v budoucnosti mohly ohrozit Evropu. Lékařské zkušenosti postupně získala na klinikách v Praze, v Lounech a také v Brně. Aby Kálalová nenechala nic náhodě, tak vedle studia arabštiny, turečtiny a perštiny ještě podnikala mnohakilometrové pochody v těch nejúmornějších letních dnech. S finančním zajištěním mise jí po všech zamítnutých úvěrech pomohla Alice Masaryková, zakladatelka Československého červeného kříže, která Vlastě domluvila schůzku s Masarykem. Prezident poskytl mladé lékařce velkorysou půjčku, a Vlasta Kálalová tak ještě na konci roku 1924 odcestovala do Istanbulu na kliniku Omara Paši. Ta se stala její přestupní stanicí.
Foto: Knihovna Bernartice
Vlasta Kálalová s novorozeným synem Radborem v Bagdádu
Nemocnice v domě Trubačů
„Koncem léta jsem prohlížela domy nabízené k pronájmu. Hledala jsem budovu vhodnou pro dispenzář, pro operační sál s příslušenstvím a hlavně: dům, který by měl také místnosti k ošetřování ležících nemocných,“ píše lékařka již z Bagdádu. Právě zde, v hlavním městě dnešního Iráku, založila v roce 1925 československou nemocnici. Za dobu sedmi let, po kterou kliniku Mustausaf Czechoslovak provozovala, zachránila — a v případě rodiček i započala — mnoho lidských životů. Vlastina práce byla velmi ceněna, jelikož muslimky z náboženských důvodů odmítaly muže-lékaře. O to více se přimknuly ke svého času jediné ženě-lékařce v iráckém království: „Měla jsem ráda naše mnohonárodní pacientky,“ vzpomínala vstřícná a místními oblíbená doktorka. MUDr. Kálalová, která, jak si na začátku své cesty předsevzala, posílala ze své bagdádské nemocnice do Prahy vzorky na epidemiologické studie. Věnovala se výzkumu exotických chorob a dál snila svůj sen o založení katedry tropické medicíny. V roce 1926 k jejím objektům zájmu přibyli ještě exotičtí brouci, díky nimž se z lékařky stala i nadšená entomoložka. Pro Národní muzeum v Praze nasbírala cenný a dosud nezpracovaný materiál přírodnin. Mezi desítkami tisíc exemplářů se ocitli i dva pestrobarevní krasci, které pojmenovali na počest lékařky přídomkem kalalae.
Horečka v Bagdádu
V rozpáleném Bagdádu se rodačce z Bernartic dařilo i v osobním životě: ke svému překvapení zde totiž zahořela osudovou láskou. „Nevěřila jsem, že se někdy v životě sejdu s mužem, který by mi byl charakterově a intelektuálně tak příbuzný, aby mohl být mým manželem. Možná se konečně přece jen vdám,“ napsala v roce 1926 své přítelkyni Marii. Rok se sešel s rokem a Vlasta Kálalová se skutečně provdala za světaznalého Itala, narozeného v Cařihradu. Giorgio di Lotti neboli Jiří, jak svému vyvolenému novopečená paní di Lotti říkala, Vlastu miloval, učil se kvůli ní česky, a později dokonce přijal i československé občanství. Uprostřed horkého léta roku 1928 se novomanželům narodil syn Radbor. „Zejména jaro a léto je v Iráku těžkou zkouškou pro nemluvně a batole. V Bagdádě umírá každé třetí dítě během prvního roku života,“ postěžovala si mladá lékařka ve svých pamětech. Vymodlený syn přežil, ale pekelné vedro se stávalo čím dál nesnesitelnějším i pro jeho matku. Po narození dcery Drahomily Lydie se proto rodina v roce 1931 stáhla do přívětivější oblasti kurdistánských hor, odkud ale Vlasta dále podnikala své entomologické výpravy. Obrovské pracovní nasazení a nelítostné klimatické podmínky si nakonec vybraly svou daň: doktorka Kálalová onemocněla horečkou dengue a několik měsíců balancovala na prahu života a smrti.
Foto: Knihovna Bernartice
Vlasta Kálalová v Bagdádu na koni
Ke kořenům
Na počátku jara roku 1932 byla Kálalová-di Lotti nucena opustit své bagdádské působiště a vrátit se s rodinou do Československa. Čtyři roky, které trvalo, než se zcela zotavila, si krátila psaním cestopisu Přes Bospor k Tigridu. V roce 1936 se znovu naplno pustila do práce, stala se vedoucí redaktorkou časopisu Zdraví lidu a začala organizovat kurzy pro dobrovolné zdravotní sestry. Temné období německé okupace strávila rodina v Bernarticích u Tábora, kde si Vlasta otevřela soukromou ordinaci. Onoho osudného dne 8. května 1945 se zdálo, že nad obzor znovu vyjde slunce. Ruská armáda už byla na dohled a lidé v ulicích pomalu slavili konec války. Směrem k Písku však zároveň ustupovali němečtí vojáci, kteří začali po nešťastném výstřelu místního mladíka likvidovat bernartické obyvatele. Rodinu di Lotti dostihli na útěku. Manžela Jiřího, hospodyni Valérii a syna Radbora nemilosrdně zastřelili, dceru Drahomilu utloukli pažbou. Vlasta Kálalová-di Lotti masakr přežila jen proto, že ji vrazi v tratolišti krve považovali za mrtvou. V průběhu následujících let se i přes všechny těžkosti vrátila do aktivního života, ale říši stínu už nikdy zcela neopustila. Doktorka Kálalová-di Lotti zemřela po dlouhé nemoci v písecké nemocnici v únoru roku 1971. Byla pohřbena ke své milované rodině pod hrubý, rustikální kámen, který nese nápis Occisi a superbestiis Teutonicis (Zavražděni nadzvířaty německého národa).
Prosklená veranda kde Dr. Kálalová po návratu domů učila jazyky
Foto: Michal JosephyTip: Výstavu
Vlasta Kálalová-di Lotti. Příběh doktorky z domu Trubačů s množstvím dokumentů i exponátů z Národního a Náprstkova muzea můžete až do konce letošního roku navštívit
v píseckém Prácheňském muzeu.