SpolečnostAlma Mahler: Multitalentovaná umělkyně, které se klaněli nejslavnější muži své doby
Romana Schützová4. 1. 2025
Alexandr Zemlinsky, Gustav Mahler, Franz Werfel, Oskar Kokoschka. Za všemi těmito významnými jmény stála v soukromém životě Alma Mahler, rakouská skladatelka, talentovaná malířka a autorka memoárové literatury. Jaká ve skutečnosti byla žena, k níž největší umělci své doby vzhlíželi jako k bohyni?
Foto: Profimedia
Alma Mahler na fotografii od Dory Kallmus
Alma Maria Schindler se narodila 31. srpna 1879 ve Vídni do rodiny malíře Emila Jakoba Schindlera a zpěvačky Anny Sophie von Bergen. Do školy nikdy nechodila, ale vzdělávala se sama z klasické literatury. Z hudebního světa si nejvíce oblíbila Richarda Wagnera. Jejím učitelem hudby se stal skladatel a dirigent Alexandr Zemlinsky, kterému Alma přezdívala „ošklivý skrček.“ Přesto s ním prožila vášnivý vztah, jenž trval dva roky. V roce 1901 však přeskočila jiskra mezi ní a o dvacet let starším skladatelem a dirigentem Gustavem Mahlerem. Stalo se tak během setkání v salonu Alminy přítelkyně Berty Zuckerkandl. Se Zemlinskym se rozešla. „Snáší svou bolest s velkou duševní silou,“ zapsala si na adresu lektora, který ji nadále vyučoval.
„Chci být víc než jen poslušnou manželkou!“
Za Gustava Mahlera se Alma provdala 9. března 1902, přičemž na líbánky odjeli do Ruska. Stala se tak manželkou slavného dirigenta, ale zatím ještě neúspěšného skladatele. Mahler nebyl v dobré finanční kondici, přesto nechtěl, aby se sama věnovala komponování vlastních skladeb. Musela se kvůli němu vzdát slibné kariéry hudební skladatelky, neboť Mahler z ní chtěl mít hospodyni, nikoli konkurenci. Alma se choti, který odmítal dvoukariérní manželství, ve všem podřizovala. Před spaním mu předčítala a rodinné finance vedla natolik skvěle, že se za pár let zbavili dluhů. Každé léto trávila dvojice v letním domě u jezera v Maierniggu. Tam Mahler vyžadoval absolutní ticho na skládání. Alma mu opisovala noty a přemlouvala sousedy, aby zavírali psi, aby štěkáním nerušili mistra. „Uvnitř se dusím, moje vlastní já je potlačováno.“ stěžovala si svému deníku, zatímco do šuplíku ukládala své vlastní hudební skladby. Když se na ně později Mahler podíval, s údivem své drahé napsal: „Ty písně jsou dobré, dokonce velmi dobré! Jak jsem mohl být tak omezený?“
Tajný vztah, který střídá další románek
Za osm let manželství se páru narodily dvě dcery — Marie Anna a Anna. V roce 1907 ale zemřela jejich dcera Marie Anna, s čímž se jako matka Alma velmi těžko vyrovnávala. O tři roky později pak v lázních Tobelbad potkala o čtyři roky mladšího architekta Waltera Gropiuse. Netrvalo dlouho a mezi nimi propukl žhavý románek. Mahler se o něm dozvěděl a dal své partnerce nůž na krk. Alma se sice rozhodla pro něj, avšak s Walterem se dál tajně scházela. V té době se u Mahlera začaly hlásit příznaky srdeční choroby, zemřel 18. května 1911. Rok po jeho smrti se Alma seznámila s rakouským malířem Oskarem Kokoschkou. Alma věřila v jeho talent, podporovala ho a na společných výletech a také platila všechny účty. Oskar k ní vzhlížel jako k bohyni. Alma mu slíbila sňatek, pokud stvoří mistrovské dílo, a tak namaloval legendární obraz Nevěsta větru – Die Windsbraut. Mezi milenci to však začalo drhnout a Alma se vrátila ke Gropiusovi. Vzali se 18. srpna 1915, o rok později se jim narodila dcera Manon.
Foto: Franz Lowy/Profimedia
Foto: Profimedia
Portrét Almy Mahler od Oskara Kokoschky
Foto: Profimedia
Kolorovaný portrét Almy Mahler, 1902
Další osudový a opět komplikovaný vztah
Čtyři roky po svatbě potkala Alma o deset let mladšího prozaika a básníka Franze Werfela, zakladatele rakouského expresionismu. Franz prorazil na literární vrchol, dokonce se o něm mluvilo v souvislosti s Nobelovou cenou. Almin další vášnivý vztah nezůstal bez následků — v roce 1918 mu porodila syna Martina, který ale záhy v nemocnici zemřel. S Gropiusem se rozvedla, aby se 8. června 1929 provdala za Werfela. V roce 1935 jí osud zasadil další těžkou ránu — zemřela její devatenáctiletá dcera Manon. V té době už v Evropě sílil nacismus. Úřady nařizují pálit Werfelovy knihy, zakazují poslouchat Mahlerovu hudbu a Gropiusův Bauhaus je označen za zvrhlé umění.
Za oceán, až na vrchol tamější elity
Po anšlusu Rakouska odjíždí Alma s Werfelem do Francie, odkud v roce 1940 zamířili do Spojených států amerických. V roce 1945, ve svých šestašedesáti letech, Alma podruhé ovdověla. Z Los Angeles se přestěhovala do New Yorku, kde až do své smrti stála v čele umělecké elity. Malovala, sbírala umělecká díla. Napsala několik vzpomínkových knih. Složila desítky písní a jednu klavírní sonátu. Trpěla cukrovkou, ale léčit se nechtěla. Múza předních umělců zemřela na zápal plic 11. prosince 1964. Bylo jí 85 let.
Alma Mahler s manželem Franzem Werfelem ve 20. letech minulého století
Foto: ProfimediaTip:
Divadelní hru plnou ostrovtipu i hloubky s názvem Věčná milenka Alma Mahlerová napsal Marc Delaruelle. K vidění je v pražském Divadle v Řeznické. Nejbližší termíny představení: 9. ledna, 28. ledna, 11. února a 26. února 2025.