DesignPanelové ráje: Nejkrásnější i nejzvláštnější pražská sídliště
Kateřina Špičáková7. 8. 2024
Někdo jim říká králíkárny, jiný rezidenční čtvrti. Sídliště jsou nedílnou součástí města, zároveň svébytnými organismy. V Praze nejdete i taková, která stojí za pozornou procházku.
Sídliště Ďáblice
Jedno ze sídlišť Severního města je zároveň dlouhodobě označováno za vůbec nejkrásnější. Tvoří jej právě pro Severní město typické dlouhé deskové domy rozdělené na několik vchodů. Výstavba sídliště začala v roce 1969, plánování projektu tak probíhalo v nejsvobodnějším období
minulého režimu a na místních budovách je to znát. Na první pohled zaujmou jejich ustoupená přízemí, která na rozdíl od jiných sídlišť nejsou složená z panelů, ale odlitá z betonu, a také fasády domů rozčleněné vystouplými vertikálními římsami, vedoucími přes všechna patra. Unikátní jsou tři osmnáctipatrové věžáky s terasovitě členěnými podnožemi. Ďáblicím se samozřejmě nevyhnuly renovace, které se dotkly především centra sídliště a mimo jiné ukončily existenci zdejšího kina. I tak je to tady ale krásné a svůj podíl na tom má i velké množství zeleně.
Sídliště Písnice
Mezi naopak nejošklivější pražská sídliště bývá řazena Písnice. Panelová zástavba nedaleko obchodního a kulturního centra SAPA vypadá už třicet let prakticky stejně, to se ale brzy s výstavbou stanic metra na trase linky D změní. Sídliště Písnice vznikalo mezi lety 1987 a 1990. Místní nemovitosti dlouho vlastnil ČEZ, který tu měl podnikové byty. Nájemníkům sliboval možnost odkupu, to ale po vleklém sporu nesplnil. Byty pak v jednom balíku prodal realitní společnosti CIB, která plánuje rozsáhlou dostavbu a modernizaci sídliště. Využijte proto příležitosti nasát autentickou
sídlištní atmosféru a prohlédnout si omšelé původní fasády i magické místní náměstí s hodinami a obchodním centrem, připomínající podivné westernové městečko. Nemusí se opakovat.
Sídliště Barrandov
Sídliště Barrandov patří k nejmladším pražským sídlištím, a i když většina místních věžáků v průběhu posledních několika lety prošla a prochází zateplením a začíná svítit pastelovými barvami, stále je tu najdete spoustu bloků s původní panelovou fasádou. Najdete tu
Chaplinovo náměstí s plastikou krále grotesky od Vladimíra Preclíka; dalším zajímavým objektem je nerezová plastika Obelisk v pohybu z konce 80. let, za níž stojí Karel Bečvář. Osvěžit se můžete ve funkcionalistické kavárně Kristian, absolutní dominantou sídliště je ovšem Panelový hrad – atypický panelák typu VVÚ-ETA, jemuž vévodí ikonické a zdálky rozpoznatelné věžičky strojoven výtahů.
Sídliště Bohnice
Velké sídliště sousedící s areálem psychiatrické léčebny a krásným údolím Bohnického potoka vzniklo v letech 1972 až 1980 podle návrhu architekta Václava Havránka. Bylo vystavěno jako symbol česko-polského přátelství, a proto je velká část ulic pojmenována po polských městech. Srdcem sídliště je OC Krakov, které zhruba před deseti lety prošlo celkovou rekonstrukcí. Přestavbou prochází i další dominanta – nákupní centrum Odra. I přes postupné úpravy najdete na sídlišti Bohnice spoustu zajímavých budov: Nachází se tu například nejdelší panelový dům v České republice, který měří tři sta metrů a má osmnáct vchodů. Nejvyšší budovou je bytový dům SOL, který má jednadvacet pater, přes dvě stě bytů a čtyři výtahy.
Sídliště Krč
Krč vzniklo jako první pražské sídliště velkého stavebního obvodu. Projektová příprava začala roku 1962, realizace návrhu pak proběhla v letech 1964 až 1971. Když bylo sídliště nové, fasády místních domů a věžáků zářily
bílou barvou. V průběhu let byly bohužel přetřeny – poslední původní věžák prošel rekonstrukcí zhruba před rokem. Naštěstí právě věžovým domům zůstaly alespoň krásné pergoly na střechách. Na sídlišti najdete také několik bloků domů s výraznými prosklenými sloupy zadního schodiště a hlavními vchody přístupnými přes zastřešené spojovací mostky. Vůbec nejzajímavější jsou ovšem tři unikátní, mohutné paneláky s velkými mezonetovými byty, takzvané švéďáky.