Vogue DailyNejúžasnější outfity ze seriálu The Queen's Gambit
Julia Hobbs20. 11. 2020
Rozladila vás Emily v Paříži? Dámský gambit režiséra Scotta Franka vám jistě zlepšil náladu. Seriál natočený podle románu Waltera Tevise z roku 1983 vypráví příběh Beth Harmon (hraje Anya Taylor-Joy), která se snaží prorazit ve světě šachů ovládaném muži. Její jedinečný výkon dokonale koresponduje s kostýmy od Gabriele Binder.
„Vždy se snažím vyprávět příběh prostřednictvím oblečení a počáteční inspirací je samozřejmě scénář. Práce na tomto projektu byla nesmírně inspirativní,“ říká berlínská kostymérka.
Gabriele Binder má na svém kontě například outfity pro Angelinu Jolie ve filmu In the Land of Blood and Honey (2011) a pro snímek Never Look Away (2018) nominovaný na Oscara.
Od triček na míru až po kostkovaný potisk a elegantní šaty, které hlavní hrdinka nosí, když poráží své mužské protivníky, Gabriele vybírá nejlepší looky ze seriálu The Queen's Gambit a prozrazuje jejich skrytý význam.
Koketování s módou
„Záměrně jsme chtěli, aby šatník Beth Harmon na přelomu padesátých a šedesátých let vypadal trochu staromódně. Díky tomu jsme mohli divákům ukázat okamžik, kdy dohání moderní generaci v New Yorku. Když Beth chodí do školy, má pocit, že se od ostatních dívek příliš odlišuje a nikdy tak mezi ně nezapadne. Právě v tu chvíli se snaží najít záchytný bod, kterým se nakonec stane model na figuríně.“
Kostky jsou vrženy
„Vždy se snažím ukázat emoce postavy tím, co nosí. Přišlo mi, že potisk kostky by byl přesně to, co by si Beth oblékla, protože je to věc úzce spojená se šachovou partií. Kontrast kostkovaného potisku odráží nuance samotné hry; čeká ji buď výhra, nebo prohra. Nic takového by s květinovým potiskem nešlo.“
Múza
„Looky odkazující na éru padesátých let byly inspirované Jean Seberg, která byla tak trochu outsider, stejně jako Beth. Při plánování kostýmů na scény z New Yorku byla mou inspirací Edie Sedgwick. V dalších epizodách jsem přidala tehdy populární Biba styl. Stejně jako hlavní hrdinka je zajímavý a jde si svou vlastní cestou.“
Vliv 60. let
„Představovala jsme si, že Benny Wates (hraje Thomas Brodie-Sangster) mohl pravidelně navštěvovat Factory Andyho Warhola a být ovlivněn hudbou a uměleckou scénou tehdejší doby. Není jako ostatní šachisté. Žádný geek. Je taky outsider. Myslím, že byli skvělý pár.“
Svoboda a bílé tričko
„Nejraději mám trička, která Beth nosí ke konci série v zelené, modré a bílé barvě. Odkazují na siluetu značky Courrèges. Jsou elegantní a jednoduchá. Tento look se mi na ní líbil natolik, že jsem ho několikrát zopakovala. Beth také zvolila kombinaci trička se žlutým svetrem. Působí tak daleko mladší a uvolněnější. Můžete to snadno napodobit.“
Pierre Cardin
„Šaty, které Beth zvolila na šachový turnaj v Paříži, jsou mé nejoblíbenější. Vypadají jako z dílny značky Pierre Cardin. Mají jistý druh elegance, která snad už ani neexistuje.“
Cesta k vítězství v Moskvě
„Kostkovaný kabát, který má na sobě, když opustí turnaj v Moskvě, je vintage kousek, který navrhnul André Courrèges ve spolupraci s jedním americkým návrhářem. Odkazuje na šachovnici a důležité rozhodnutí.“
Zpátky domů
„V prvním díle má na sobě šaty, které jí ušila její matka. Nechybí na nich vyšité jméno Beth. Barva těchto šatů představuje pocit domova. Chtěli jsme, aby se i později trochu vrátila do dětství, a proto má na svém finálovém turnaji v Moskvě šaty ve stejné barvě. Tu nosí, když vyhrává. Chtěli jsme ukázat, že konečně našla sebevědomí a že je díky tomu její matka stále s ní. Na začátku je to barva, díky které je opravdu citlivá, ale nakonec je stejná barva známkou její síly. Symbolický návrat domů.“
Královna šachovnice
„V posledním díle můžeme vidět outfit složený z dlouhého kabátu a baretu. Pochopitelně jsem tím chtěla naznačit, že je královnou na šachovnici a šachovnice je sama o sobě svět, po kterém kráčí.“