Vogue DailySvětový Čech Antonín Dvořák
Michaela Dombrovská8. 9. 2021
Narodil se v Nelahozevsi, většinu života prožil v Praze a je světově nejhranějším českým skladatelem všech dob. Na 8. září připadají narozeniny Antonína Dvořáka, k jehož dílu přidala novou kapitolu i umělá inteligence. A také se už tradičně koná hudební festival Dvořákova Praha.
Foto: Robbie Jack/Corbis via Getty Images
Skladby Antonína Dvořáka jsou součástí repertoáru významných orchestrů po celém světě. Proslavil se nejen symfoniemi, nástrojovými koncerty a vokálně-instrumentálními skladbami, ale také komorní hudbou a operami. Spolu s Bedřichem Smetanou patří mezi světoznámé české hudební skladatele.
Antonín Dvořák se proslavil už za života, uctíval ho celý svět a jeho šedesáté narozeniny se v roce 1901 staly národní událostí. V muzeu Antonína Dvořáka v Praze, které je součástí Českého muzea hudby a společně náleží do celku Národního muzea, kromě stálé expozice aktuálně probíhá výstava
Antonín Dvořák: Inspirace přírodou a začátkem listopadu se můžete zúčastnit workshopu
Dvořák a opera. Jméno Antonína Dvořáka nese také jedno z divadel Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Skladatel miloval Vysoké u Příbrami, kde složil dvě ze svých deseti oper – Rusalku a Armidu. Tam je také umístěn jeho památník a stálá expozice o jeho životě a díle. Mezi další jeho známá díla patří Slovanské tance, Biblické písně nebo Smyčcový kvartet F dur, zvaný Americký. Nečekaně zemřel v Praze na prvního máje roku 1904.
Antonín Dvořák byl díky slávě v podstatě veřejnou osobou, dával si proto záležet také na svém vzhledu. Údajně si potrpěl na módní vázanky výrazných barev a v New Yorku, kde prožil několik let, patřil k osobnostem udávajícím styl. Dobové fotografie ho zachycují ve fraku při dirigování v Chicagu, ale také v domácí vestě nebo kožichu. Zatímco dříve byly kabáty a kalhoty obvykle z odlišných látek, okolo roku 1870 se v pánské módě začaly prosazovat obleky a v tomto tehdy moderním duchu ho na fotografiích vidíme nejčastěji.
Symfonií zkomponoval devět, ta poslední známá pod názvy Z nového světa nebo Novosvětská (symfonie č. 9 e moll, op. 95) vznikla v době skladatelova pobytu ve Spojených státech amerických. Zachytil v ní atmosféru bouřlivě se rozvíjející země i nostalgický stesk po domově. Jde nejen o nejvýznamnější dílo autora, ale také jedno z nejdůležitějších děl hudebního romantismu a světové symfonické tvorby. Část skladby je hymnou Mezinárodního úřadu pro výstavnictví a celá nahrávka se dostala dokonce na Měsíc, v roce 1969 ji tam sebou vzal Neil Armstrong v kosmické lodi Apollo.
Tím však výčet jeho vesmírných úspěchů nekončí, je po něm pojmenován kráter Dvořák na planetě Merkur a planetka 2055 Dvořák. Jako milovníka vlaků by ho určitě potěšilo, že jeho jméno nesl vůbec první vlak kategorie Eurocity, který přijel v roce 1991 do tehdejšího Československa.
Všechny svoje symfonie bych dal za to, kdybych vynalezl lokomotivu.
Dílo Antonína Dvořáka nedávno ožilo také v ojedinělém počinu, na kterém se společně podíleli agentura Wunderman, Komerční banka a orchestr PKF – Prague Philharmonia. V roce 2018 umělá inteligence AIVA na základě rozepsané skici z archivu Českého muzea hudby a analýzy motivů a vzorců ze 115 opusů Antonína Dvořáka zkomponovala novou skladbu. První ze třech vět nového díla nazvaného
From The Future World interpretoval uznávaný klavírista Ivo Kahánek.
Laureátem
Ceny Antonína Dvořáka se v roce 2020 stal dirigent Jakub Hrůša, mimo jiné také hostující dirigent České filharmonie. Vyhlašovatelem ceny je od roku 2009 Akademie klasické hudby, která pořádá také hudební festival
Dvořákova Praha (
zahajovací koncert si můžete pustit také na stránkách České televize). Slavnostní koncert k letošnímu 180. výročí narození Antonína Dvořáka s názvem
Dvořák Gala a mottem Dvořák Národnímu – Národní Dvořákovi pořádá také Národní divadlo.