UměníItalské galerie, které nesmějí chybět ve vašem itineráři
Romana Schützová7. 3. 2024
Milujete umění a zároveň nedáte dopustit na Itálii? Máme pro vás tipy na skvostné galerie, která stojí v téhle krásné zemi za návštěvu.
Foto: Instagram, Profimedia
Peggy Guggenheim Collection, Benátky
Postavte se v Benátkách na most Accademia a zadívejte se směrem k ústí Velkého kanálu. Vaší pozornosti neunikne dům po pravé straně, který nedosahuje stejné výšky jako jeho sousedé. Paláci Venier dei Leoni se přezdívá Il palazzo incompiuto: Nedokončený palác. Důvod? Bylo totiž postaveno pouze jedno z pěti původně plánovaných podlaží. Skvostná vila z 18. století ve svých útrobách ukrývá uměleckou sbírku mecenášky Peggy Guggenheim.
Tato výjimečná žena tu žila od roku 1949, ve stejném roce uspořádala na zahradě první výstavu skulptur. Během svého života dokázala otevřít dveře novým uměleckým směrům, zvláště abstraktnímu umění. Pořádala výstavy, diskuze, vydávala katalogy, na kterých se sama podílela. Byla aktivní v řadě uměleckých projektů, přátelila se s mnohými umělci a shromáždila jedinečnou uměleckou sbírku. V roce 1951 oddělila sametovými provazy soukromé místnosti od muzejních prostor a palác zpřístupnila veřejnosti.
Sbírka Peggy Guggenheim patří v současnosti nejen k nejvýznamnějším muzeím v Itálii, ale i na světě. Zaměřuje se na moderní evropské a americké umění. Uchvátí vás díla kubismu, surrealismu, abstrakce, futurismu, raného amerického abstraktního expresionismu, metafyzické malby, obdivovat můžete i díla moderního sochařství. K vidění jsou mistrovské kusy Jeana Arpa, Umberta Boccioniho, Alexandra Caldera, Marcela Duchampa, Maxe Ernsta,
René Magritta, Jeana Miró, Pabla Picassa, Jacksona Pollocka, Germaine Richiera, Gina Severiniho, Clyfforda Stilla nebo Emila Vedova.
Foto: Instagram @guggenheim_venice
Tip: Do 18. března 2024 ještě můžete stihnout výstavu věnovanou dílu Marcela Duchampa. Od 13. dubna do 16. září 2024 bude v prostorách galerie k vidění retrospektivní výstava
Jeana Cocteaua.
Galleria Colonna, Řím
Milujete film
Prázdniny v Římě? A uchvátila vás závěrečná scéna, v níž novinář Joe Bradley (v podání Gregoryho Pecka) odchází z tiskové konference tak dlouho, že si můžete vychutnat do posledního detailu nádheru dlouhého sálu s majestátními sloupy, zdobeného stropními freskami a benátskými zrcadly? Scéna se natáčela ve Velkém sále (Sala Grande) paláce Colonna, jednoho z nejstarších a největších soukromých paláců v Římě.
Stačí se zatoulat jen pár kroků od Benátského náměstí a jste na místě. Jednotlivé generace prominentní římské rodiny Colonna, z níž vzešli kardinálové, senátoři a dokonce i papež, žijí v tomhle skvostném obydlí s velkou zahradou už po osm století. O velikosti paláce svědčí epizoda z roku 1527, z období drancování Říma vojsky císaře Karla V: Palác byl jako jedna z mála budov ušetřen a sloužil jako útočiště pro více než 3000 Římanů!
V 17. století získal palác barokní podobu a vznikla v něm rozsáhlá galerie –
Galleria Colonna. Hostí uměleckou kolekci nevyčíslitelné hodnoty. K vidění jsou velkolepá plátna a fresky z dílen italských mistrů 15. až 17. století. Nechybí Pinturicchio, Cosmè Tura, Carracci, Tintoretto, Veronese, Vanvitelli, Salvator Rosa, Bronzino, Guercino nebo Annibale Carracci. Sály oplývají i obrazy vlámských a francouzských malířů 16. století, místnosti zdobí překrásné kabinety z ebenu a slonoviny nebo ze santalového dřeva a drahých kamenů.
Palác Colonna směle konkuruje kráse francouzských Versailles, takže na vás čeká spousta nádherných sálů nacpaných uměleckými skvosty. Například v Trůnním sále objevíte nejstarší obrazy sbírky, které pocházejí ze 14. století. Navštívit můžete i soukromé komnaty princezny Isabelle v křídle z 15. století. Princezna v nich žila až do své smrti v roce 1984. Prohlédnout si lze původní nábytek, nejrozmanitější umělecká díla i největší soukromou sbírku na světě z děl nizozemského malíře Gaspara Vanvitelliho.
Foto: Instagram @galleriacolonna
Museo Ferragamo, Florencie
V gotickém x sídlí
muzeum, které si okamžitě zamilujete. V nádherných prostorách můžete obdivovat ručně šité střevíce z těch nejkvalitnějších materiálů. Kdo je nosil?
Marilyn Monroe,
Audrey Hepburn, Ava Gardner, Greta Garbo, Paulette Goddard, Claudette Colbert, Clare Boothe Luce, vévodkyně z Windsoru, maharání Indira Devi…
Od 20. let minulého století navrhoval
Salvatore Ferragamo obuv, která udávala trendy. Moderní verze sandálů na klínku? I to je jeho vynález! Návrhář studoval lidskou anatomii, aby mohl vytvořit co nejpohodlnější obuv, a přísně dbal na to, aby se dodržely správné řemeslné postupy. Jen tak lze, podle něj, docílit špičkové kvality.
Muzeum má ve svých sbírkách 10 000 modelů bot, které
Salvatore Ferragamo vytvořil během svého života (část sbírky je uložena v archívu). K vidění jsou kromě nádherných střevíců i ševcovská kopyta, tj. dřevěné formy, na níž se při ruční výrobě tvarují svršky bot.
V muzeu se pořádají výstavy nebo filmová promítání. Stěny zdobí výstřižky z dobového tisku, k vidění jsou i skvostné oděvy a hedvábné doplňky – kravaty, šátky, kapesníčky.